Od Trumpa odcházejí právníci vybraní k obhajobě při impeachmentu

Bývalý americký prezident Donald Trump se kvůli sporům o právní strategii rozešel s pěti právníky, kteří měli vést jeho obhajobu při senátním řízení o ústavní žalobě. S odvoláním na své zdroje o tom informují deník The New York Times (NYT) a televize CNN, podle nichž Trump trval na zpochybňování výsledku podzimních prezidentských voleb. Proces kolem tzv. impeachmentu začne nejspíše 9. února a exprezident obžalovaný z podněcování ke vzpouře byl o tomto víkendu podle CNN bez právního zastoupení.

Impeachment of Donald Trump
doporučujeme

Média očekávala, že mezi lídry Trumpovy obhajoby budou Butch Bowers a Deborah Barbierová, dva právníci z Jižní Karolíny. Oba už podle všeho s Trumpem nespolupracují. Tým údajně opustil také Josh Howard, který v něm byl jen velmi krátce, dále Johnny Gasser a Greg Harris.

"Lhůta pro předložení písemné reakce vyprší příští týden a proces by měl začít o několik dní později, přičemž Trump se drží své frašky o volebních podvodech a rázem se ocitá bez právního zastoupení," píše CNN. I jeden ze zdrojů NYT tvrdí, že exprezident po právnících žádal, aby se zaměřili na jeho nepodložená tvrzení o "krádeži" voleb.

Podle informací agentury Reuters by mohli být noví členové obhajoby oznámeni dnes nebo v pondělí. Trumpův poradce Jason Miller uvedl, že tým kolem někdejší hlavy státu ještě "neučinil konečné rozhodnutí o našem právním týmu".

Hájit Trumpa už předtím odmítlo vícero právníků, kteří tak v minulosti činili. Ačkoli nejistota kolem složení a strategie obhajoby přetrvává, vyústění procesu se zdá být prakticky jisté. Pro odsouzení Trumpa by se k 50 demokratickým senátorům muselo přidat 17 republikánských, samotné konání procesu ale tento týden podpořilo jen pět republikánů. Očekává se tedy, že Trump bude stejně jako po svém prvním impeachmentu Senátem osvobozen.

Ústavní žalobu Sněmovna reprezentantů schválila 13. ledna, tedy jen týden před koncem Trumpova mandátu. Prezidentovo počínání podle žaloby 6. ledna, kdy se Kongres sešel k potvrzení výsledků prezidentských voleb, vedlo k útoku Trumpových stoupenců na Kapitol. Násilnosti si vyžádaly pět lidských životů a desítky zraněných.

"Snaha demokratů usvědčit prezidenta, který už není v úřadu, je naprosto neústavní a špatná pro naši zem. Ve skutečnosti už 45 senátorů o protiústavnosti hlasovalo," komentoval vývoj poradce Miller. Podle Reuters se nečeká, že by se do projednávání ústavní žaloby zapojili bývalí Trumpovi právní poradci z Bílého domu Pat Cipollone a Patrick Philbin, kteří se účastnili jednání při prvním impeachmentu.

"Trump trvá na tom, že případ je 'jednoduchý', a svým poradcům řekl, že by se dokázal hájit sám a ušetřil by tak výdaje za právníky. Poradci tvrdí, že tato jeho úvaha není myšlena vážně," poznamenává NYT.

V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje. Trump je prvním americkým prezidentem, který se během svého mandátu dočkal dvou ústavních žalob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama