Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na konci roku 2020

Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes 11 miliónů nakažených a covid-19 má za následek přes 500 tisíc úmrtí. Čtvrtina infikovaných lidí se nachází v USA a počty rapidně vzrůstají. Pomalá a nedostatečná reakce Trumpovi administrativy překvapila nejednoho odborníka a dva z nich se pokusili předpovědět, jak bude situace pravděpodobně vypadat za dalších 6 měsíců.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

„Za těchto šest měsíců byl podle mého virus účinnější než jakákoliv naše odpověď,“ konstatoval epidemiolog Stephen Morse, který se zaměřuje na hodnocení rizik infekčních chorob (zejména nově se vyskytujících infekcí, včetně chřipky) a na zlepšení systémů včasného varování před nemocemi. Morse vyjádřil překvapení, že pandemie se stala spíše politickým problémem.

Na otázku, co by mohlo USA čekat za dalších šest měsíců Morse uvedl, že je velmi neochotný cokoliv předpovídat, protože „jsem si nikdy nepředstavoval, že reakce bude stále zmatená i o šest měsíců později.“ Podle Science Alert Morse optimisticky dodal, že by do 30. prosince 2020 mohla být k dispozici účinná vakcína.

K optimistické předpovědi se přiklání i Amesh Adalja, odborník na infekční choroby z Johns Hopkins University. „Budeme mít jasnou představu o účinnosti a bezpečnosti vakcíny,“ řekl Adalja. Anthony Fauci, člen pracovní skupiny Coronavirus v Bílém domě sdělil 23. června, že vakcína by mohla být pro americkou veřejnost přístupná začátkem roku 2021. Adalja namítá, že pravděpodobněji budou mít přístup k prvotní vakcíně pouze rizikové skupiny a zdravotníci, nikoliv široká americká veřejnost.

Oba odborníci poukazují na možnost nové techniky testování do konce roku 2020. Podle slov Morseho by zlepšení testovací techniky pomohl ucelit obrázek o skutečném výskytu a šíření viru. Vědci hovořili o možném domácím testu, ale Morse je skeptický. „Rychlé domácí testování by bylo hezké, ale netuším, kdy by mohlo být k dispozici,“ míní Morse.

V současné době není k žádná účinná léčba covid-19, ale jako nejslibnější lék se jeví remdesivir, který byl zkušebně podán prvnímu pacientovi v České republice. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nouzové použití 1. května. Klinické studie ukázaly, že steroid dexamethason snižuje úmrtnost u pacientů s těžkým průběhem onemocnění. Podle předpovědi Adalja budou do konce prosince lékaři využívat více tyto léky. „Mohlo by to snížit úmrtnost na virus,“ řekl Adalja.

Poté co se zvýšily případ nákazy covid-19 převážně na jihu USA se některé státy vrací opět k restrikcím, ale podle Morse ani Adalja to nejde dalších 6 měsíců. „Dodržování bezpečnostních opatření, které nyní používáme, jako je sociální distancování, masky, mytí rukou sice snižují přenos, ale postupem času se lidé snadno stávají nedbalými,“ míní Morse. Podle Adalja bude na konci roku 2020 největší výzvou přimět americkou veřejnost, aby se nechala očkovat v případě, že vakcína již bude k dispozici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama