Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na konci roku 2020

Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes 11 miliónů nakažených a covid-19 má za následek přes 500 tisíc úmrtí. Čtvrtina infikovaných lidí se nachází v USA a počty rapidně vzrůstají. Pomalá a nedostatečná reakce Trumpovi administrativy překvapila nejednoho odborníka a dva z nich se pokusili předpovědět, jak bude situace pravděpodobně vypadat za dalších 6 měsíců.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

„Za těchto šest měsíců byl podle mého virus účinnější než jakákoliv naše odpověď,“ konstatoval epidemiolog Stephen Morse, který se zaměřuje na hodnocení rizik infekčních chorob (zejména nově se vyskytujících infekcí, včetně chřipky) a na zlepšení systémů včasného varování před nemocemi. Morse vyjádřil překvapení, že pandemie se stala spíše politickým problémem.

Na otázku, co by mohlo USA čekat za dalších šest měsíců Morse uvedl, že je velmi neochotný cokoliv předpovídat, protože „jsem si nikdy nepředstavoval, že reakce bude stále zmatená i o šest měsíců později.“ Podle Science Alert Morse optimisticky dodal, že by do 30. prosince 2020 mohla být k dispozici účinná vakcína.

K optimistické předpovědi se přiklání i Amesh Adalja, odborník na infekční choroby z Johns Hopkins University. „Budeme mít jasnou představu o účinnosti a bezpečnosti vakcíny,“ řekl Adalja. Anthony Fauci, člen pracovní skupiny Coronavirus v Bílém domě sdělil 23. června, že vakcína by mohla být pro americkou veřejnost přístupná začátkem roku 2021. Adalja namítá, že pravděpodobněji budou mít přístup k prvotní vakcíně pouze rizikové skupiny a zdravotníci, nikoliv široká americká veřejnost.

Oba odborníci poukazují na možnost nové techniky testování do konce roku 2020. Podle slov Morseho by zlepšení testovací techniky pomohl ucelit obrázek o skutečném výskytu a šíření viru. Vědci hovořili o možném domácím testu, ale Morse je skeptický. „Rychlé domácí testování by bylo hezké, ale netuším, kdy by mohlo být k dispozici,“ míní Morse.

V současné době není k žádná účinná léčba covid-19, ale jako nejslibnější lék se jeví remdesivir, který byl zkušebně podán prvnímu pacientovi v České republice. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nouzové použití 1. května. Klinické studie ukázaly, že steroid dexamethason snižuje úmrtnost u pacientů s těžkým průběhem onemocnění. Podle předpovědi Adalja budou do konce prosince lékaři využívat více tyto léky. „Mohlo by to snížit úmrtnost na virus,“ řekl Adalja.

Poté co se zvýšily případ nákazy covid-19 převážně na jihu USA se některé státy vrací opět k restrikcím, ale podle Morse ani Adalja to nejde dalších 6 měsíců. „Dodržování bezpečnostních opatření, které nyní používáme, jako je sociální distancování, masky, mytí rukou sice snižují přenos, ale postupem času se lidé snadno stávají nedbalými,“ míní Morse. Podle Adalja bude na konci roku 2020 největší výzvou přimět americkou veřejnost, aby se nechala očkovat v případě, že vakcína již bude k dispozici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za používání jeho písní

05.08.2020 15:59 Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň prezidenta Donalda…

Trump hrozí napadením novely volebního zákona v Nevadě. Guvernér prý…

05.08.2020 14:50 Americký prezident, Donald Trump, v pondělí odpoledne oznámil, že hodlá napadnout volební novelu v…

Ministr zdravotnictví USA se chystá na Tchaj-wan, Čína protestuje

05.08.2020 11:59 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v nejbližších dnech navštíví Tchaj-wan. Informovala o tom…

Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této…

05.08.2020 10:11 Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama