Čínská propaganda sílí a je agresivnější, může vyústit ve studenou válku, píší světová média

Koronavirus prohloubil americko-čínské spory a odborníci se obávají druhé studené války. Prezident USA Donald Trump označuje Čínu za viníka pandemie a hrozí ukončením všech vztahů. Naproti tomu Čína svou vinu odmítá a posiluje propagandu, která má takové názory zastínit. Nepřátelské chování je vidět zejména na sociálních sítích, ale existují obavy, že se rozšíří.

Útoky skrz výroky politiků mezi Čínou a USA se stupňují na obou stranách sporu. Pandemie koronaviru tyto ataky ještě více vyhrotila. Trump hrozí Číně, že ponese následky, pokud se potvrdí, že vědomě nezamezila šíření viru. Čína naopak zvyšuje propagandu spojenou s koronavirem a vrací údery podobně vyhrocenými výroky.

Americký prezident Donald Trump již na počátku pandemie označil celou nákazu za problém, který způsobila světu Čína. Vyzval také, aby otevřela své laboratoře a umožnila vyšetřování. „Proč neotevřít i laboratoř Fort Detrick a další bio-laboratoře pro mezinárodní posouzení?“ napsala v reakci mluvčí Čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová na Twitter.

Hořké slovní výměny uvrhly vzájemné vztahy těchto zemí do kritického bodu. Na obou stranách jsou slyšet varování, že nesnášenlivost a urážky přivedou země do nového druhu studené války.

Cyklus takových prohlášení a akcí posiluje v Pekingu dlouhodobá podezření, že Spojené státy a jejich spojenci jsou odhodláni potlačit vzestup Číny jako hospodářské, diplomatické a vojenské síly, píše deník The New York Times. „Jsme v podstatě na začátku studené války. Řítíme se do stále většího konfliktu s Čínou,“ řekl sinolog Orville Schell z organizace Asia Society portálu Business Insider.

Čína čelí kvůli pandemii koronaviru ve světě stále více antipatiím. I proto její propaganda, která se snaží takové nálady potlačit, eskaluje. Otázku Chynyingové si oblíbila čínská státní média a začala ji opisovat ve více jazycích. Čtyři dny po zveřejnění příspěvku na Twitteru poskytla Čínská globální televizní stanice příběh o historii laboratoře Fort Detrick. V textu naznačuje, že vir mohl vzniknout i v této laboratoři.

„Komunistická strana Číny (KSČ) se dlouho snaží být hlavní silou ovlivňující světové názory. Dnes je toto jejich úsilí agresivní a sofistikované,“ napsal ředitel Národního střediska kontrarozvědky a bezpečnosti USA Bill Evanina serveru Defense One.

Možnosti poškození reputace kvůli koronaviru si KSČ evidentně uvědomovala už před vypuknutím celosvětové pandemie. Dokládá to například zmizení lékařky, která jako jedna z prvních upozorňovala na nebezpečí koronaviru. Ai Fenová dala rozhovor čínskému magazínu Renwu, v němž kritizovala vedení nemocnice i celkový postup proti nákaze. Podle listu Daily Mail je nyní lékařka nezvěstná.

Pokusy čínské propagandy dokonce napodobují ruský styl dezinformací. Tyto pokusy se nejlépe daly zahlédnout od předních čínských politiků, kteří pomáhali šířit konspirační teorie o původu viru. Tyto teorie mimo jiné tvrdily, že do Wuhanu možná dovezla vir americká armáda, či že vir započal v Itálii.

Stále agresivnější pokusy zlepšit obrázek Číny ve světě, lze připisovat zprávě, kterou dostal čínský prezident Xi Jinping od svých zpravodajských služeb. Dle agentury Reuters se ve zprávě uvádí, že Peking je pod vlnou antičínského sentimentu vedeného Spojenými státy v důsledku pandemie. „Čína musí být v nejhorším případě připravena pro ozbrojenou konfrontaci mezi oběma světovými mocnostmi,“ píše Reuters o obsahu zprávy.

Dále agentura uvádí, že lidé obeznámení s tímto dokumentem jej považují za čínskou verzi „Novikova telegramu“.

Sovětský velvyslanec ve Washingtonu Nikolaj Novikov po válce v roce 1946 varoval Stalina před vojenskými a ekonomickými ambicemi Spojených států. Jeho zpráva vznikla v odpovědi na „dlouhý telegram“, který zpracoval americký diplomat v Moskvě George Kennan. Tyto dva dokumenty jsou považovány za základní texty stojící na počátku Studené války mezi USA a SSSR.

Zatímco nepřátelství bylo zatím omezeno jen na slova, existují varovné signály, že se vztahy ještě zhorší. Mohla by padnout dohoda, která přerušila obchodní válku mezi oběma státy. „Mohli bychom přerušit veškeré vztahy,“ uvedl Trump ve vysílání televize Fox. „Udělali jsme skvělou obchodní dohodu, inkoust ještě nezaschl a svět zasáhl čínský mor. To nám nenahradí ani sto obchodních dohod!“ zveřejnil americký prezident na sociálních sítích.

Obavy nejsou pouze z ukončení obchodních smluv. „Po pandemii se mezinárodní politická situace zcela změní,“ řekl prezident Národního institutu pro výzkum čínských vod Wu Shicun v rozhovoru pro The New York Times. „Konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy – z hlediska obchodu, technologií, Tchaj-wanu, problému Jihočínského moře – bude velký problém“.

Agresivní kroky na obou stranách lze považovat za snahu neztratit svůj image silného a sebevědomého státu. Si Ťin-pching si musí udržet svou popularitu navzdory koronaviru a Donalda Trumpa čekají v listopadu volby.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína studená válka propaganda

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy