Odkaz Donalda Trumpa: Jaké zanechal na Americe šrámy?

Prezidentství Donalda Trumpa bude známo především pro svůj dramatický konec. Během čtyř let v úřadu si Trump ale připsal hned několik zásahů do federální politiky Spojených států, z nichž některé přetrvají i po jeho odchodu. Prohlédněte si přehled několika z nich.

Donald Trump
doporučujeme

Oblastí politiky, které budou ještě nějakou dobu poznamenány Trumpovou administrativou, je hned několik. Za éru Donalda Trumpa prošly výraznými úpravami na příklad strategie národní obrany, imigrační politika nebo pravidla na zlegalizování marihuany v jednotlivých státech.

Obamacare

Velmi kriticky se Donald Trump stavěl také k mnohým legislativním úpravám svého předchůdce Baracka Obamy. Zasadit se tak hodlal na příklad o zrušení zákona o dostupné péči, též známého jako Obamacare. O jeho oslabení nebo dokonce zrušení se ale Trump snažil marně.

Svým rozhodnutím úplné zrušení Obamacare zamítl Ústavní soud. O poslední slyšení se republikáni pokoušeli loni v listopadu, přičemž doufali v podporu ze strany nové konzervativní ústavní soudkyně Amy Coney Barrettové. Joe Biden, který se na tvorbě tohoto zákona sám v Obamově administrativě podílel, hodlá na jeho původním znění stavět a iniciativu rozšířit.

Více než 20 milionů Američanů je dnes pojištěno právě na základě onoho zákona. Patří k nim zejména lidé s chronickými onemocněními, Afroameričané, děti a provozovatelé malých podniků.

Národní bezpečnost

Činnost vládních příslušníků v resortu národní bezpečnosti a obrany se za administrativy Donalda Trumpa přeorientovala z Blízkého východu. Tento zvrat odstartovalo nařízení o změně obranné strategie Spojených států v roce 2018. 

Spojené státy tak měly upustit od boje proti povstalcům a teroristům na Blízkém východě a namísto toho soustředit své zdroje na strategický boj proti Číně a Rusku. Výsledkem byla na příklad změna ve výcviku vojáků nebo v nákupu stávajících technologií.

Trumpova politika se podepsala i na rozpočtu Pentagonu a vyústila mimo jiné v posílení amerických vojenských složek v asijsko-pacifickém regionu. Nehledě na rozdíly v tónu a rétorice prezidentů, Trumpův nástupce Biden v tomto zaměření bude s největší pravděpodobností pokračovat.

Náboženství ve školách

Rozsáhlou investici pod vedením konzervativní křesťanky Betsy DeVosové realizoval resort školství do podpory náboženských škol a organizací. DeVosová tak na příklad zpřístupnila čerpání federálních fondů různým členům náboženských stavů. 

V rámci primárního a sekundárního vzdělávání DeVosová umožnila náboženským organizacím poskytovat služby financované z veřejných zdrojů jako na příklad doučování a poradenství v soukromých školách. Nově zvolený prezident Biden ovšem avizoval, že jeho administrativa hodlá některé výdobytky DeVosové zrušit.

Legalizace marihuany

V roce 2018 zrušil tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions memorandum vydané Obamovou vládou, známé též jako Cole memo, které do jisté míry regulovalo legální trhy s marihuanou v jednotlivých státech a zároveň fungovalo jako manuál pro řízení státní agendy upravující zákony o konopí. 

Navzdory Sessionsově opozici vůči marihuaně mezi lety 2016 a 2020 legalizovalo marihuanu na 18 států včetně těch konzervativních jako Mississippi nebo Jižní Dakoty. Ani za nového ministra spravedlnosti Williama Baara se federální vláda v problematice legalizace marihuany více neangažovala. 

K dnešnímu dni je marihuana legální celkem v 36 státech. Většina Američanů má tak přístup k určité formě konopí, byť na federální úrovni je stále ilegální. Trhy s konopím generují miliardy dolarů do státních rozpočtů. Ke změně jeho ilegálního statutu a jeho plošnému rozšíření je nakloněna i Bidenova administrativa. 

Klimatická politika

Ministerstvo zemědělství pod vedením Sonnyho Perduea poslední čtyři roky na žádost Bílého domu zamlčovalo poznatky ve vědním výzkumu zabývajícím se rolí zemědělské produkce v boji s klimatickými změnami. Perdue tak přemístil mnoho klíčových vědců z Washingtonu na středozápad Spojených států. 

Resort odmítl publikovat řadu studií mapujících propojenost klimatických změn a zemědělství, dokonce odmítl zveřejnit plán na boj se změnami klimatu. Řada vědců z výzkumu odešla. Bidenova administrativa tak hodlá vědce nalákat zpět. Výzkum klimatických změn a jejich dopadů by se navíc měl dočkat lepšího financování.

Imigrační politika

Imigrační politika v podání Trumpovy administrativy prošla razantními změnami. Kromě nelegálních migrantů se ministerstvo pro domácí bezpečnost zaměřilo i na levnou pracovní sílu, které řada amerických firem využívá na vyplnění pozic, o něž Američané neprojevují takový zájem.

Ministerstvo ovšem argumentovalo tím, že firmy této možnosti zneužívají a nahrazují domácí pracovní sílu tou levnější záměrně. Rozmezí prací, na které mohou americké firmy zahraniční pracovníky najímat, se tak podstatně zúžilo. Zaměstnavatelé jim navíc byli nuceni navýšit plat.

Biden již během své kampaně avizoval, že se hodlá zasadit o novou imigrační reformu. Poslední reforma přitom Kongresem prošla naposledy roku 1986.

Trestní právo

Reforma v oblasti trestního práva známá jako First Step Act (FSA) se během Trumpovy administrativy v roce 2018 dočkala podpory obou politických stran v Kongresu. Zákon se mimo jiné zasazuje o reformu federálních věznic a rozsudků. Jeho cílem je snížit pravděpodobnost recidivy a kriminalitu.

V praxi tak zákon snižuje minimální sazby pro trestnou činnost související s drogami, vězni mohou zároveň jednodušeji zažádat o předběžné propuštění a během výkonu trestu mají nárok na umístění ve věznici blíže k místu bydliště. Ženám jsou navíc poskytovány hygienické potřeby zdarma.

Agenda nově zvoleného prezidenta Bidena by měla obsahovat novou reformu v oblasti trestního práva. Biden již během své kampaně mimo jiné uvedl, že lidem usvědčeným z drogové nenásilné trestné činnosti by měla být poskytnuta odborná péče v odvykacích zařízeních namísto vězení.

Space Force

Vesmírné síly Spojených států amerických vznikly v prosinci roku 2019. Jedná se o jednu z šesti složek Ozbrojených sil Spojených států, která byla formálně vyčleněna z letectva. V něm existovalo od roku 1982 velitelství pro vesmírný boj.

Vesmírné síly mají za úkol chránit zájmy Spojených států ve vesmíru, provádět vesmírné operace a odrazovat nepřátele. Své sídlo včetně velitele mají v Pentagonu. Velitelství vesmírných operací sídlí v Kalifornii.

Během uvádění Vesmírných sil ve funkci prezident Trump prohlásil, že ,,vesmír je nejnovějším světovým bojištěm," a že ,,dominance Spojených států ve vesmíru je naprosto klíčová."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama