Odkaz Donalda Trumpa: Jaké zanechal na Americe šrámy?

Prezidentství Donalda Trumpa bude známo především pro svůj dramatický konec. Během čtyř let v úřadu si Trump ale připsal hned několik zásahů do federální politiky Spojených států, z nichž některé přetrvají i po jeho odchodu. Prohlédněte si přehled několika z nich.

Oblastí politiky, které budou ještě nějakou dobu poznamenány Trumpovou administrativou, je hned několik. Za éru Donalda Trumpa prošly výraznými úpravami na příklad strategie národní obrany, imigrační politika nebo pravidla na zlegalizování marihuany v jednotlivých státech.

Obamacare

Velmi kriticky se Donald Trump stavěl také k mnohým legislativním úpravám svého předchůdce Baracka Obamy. Zasadit se tak hodlal na příklad o zrušení zákona o dostupné péči, též známého jako Obamacare. O jeho oslabení nebo dokonce zrušení se ale Trump snažil marně.

Svým rozhodnutím úplné zrušení Obamacare zamítl Ústavní soud. O poslední slyšení se republikáni pokoušeli loni v listopadu, přičemž doufali v podporu ze strany nové konzervativní ústavní soudkyně Amy Coney Barrettové. Joe Biden, který se na tvorbě tohoto zákona sám v Obamově administrativě podílel, hodlá na jeho původním znění stavět a iniciativu rozšířit.

Více než 20 milionů Američanů je dnes pojištěno právě na základě onoho zákona. Patří k nim zejména lidé s chronickými onemocněními, Afroameričané, děti a provozovatelé malých podniků.

Národní bezpečnost

Činnost vládních příslušníků v resortu národní bezpečnosti a obrany se za administrativy Donalda Trumpa přeorientovala z Blízkého východu. Tento zvrat odstartovalo nařízení o změně obranné strategie Spojených států v roce 2018. 

Spojené státy tak měly upustit od boje proti povstalcům a teroristům na Blízkém východě a namísto toho soustředit své zdroje na strategický boj proti Číně a Rusku. Výsledkem byla na příklad změna ve výcviku vojáků nebo v nákupu stávajících technologií.

Trumpova politika se podepsala i na rozpočtu Pentagonu a vyústila mimo jiné v posílení amerických vojenských složek v asijsko-pacifickém regionu. Nehledě na rozdíly v tónu a rétorice prezidentů, Trumpův nástupce Biden v tomto zaměření bude s největší pravděpodobností pokračovat.

Náboženství ve školách

Rozsáhlou investici pod vedením konzervativní křesťanky Betsy DeVosové realizoval resort školství do podpory náboženských škol a organizací. DeVosová tak na příklad zpřístupnila čerpání federálních fondů různým členům náboženských stavů. 

V rámci primárního a sekundárního vzdělávání DeVosová umožnila náboženským organizacím poskytovat služby financované z veřejných zdrojů jako na příklad doučování a poradenství v soukromých školách. Nově zvolený prezident Biden ovšem avizoval, že jeho administrativa hodlá některé výdobytky DeVosové zrušit.

Legalizace marihuany

V roce 2018 zrušil tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions memorandum vydané Obamovou vládou, známé též jako Cole memo, které do jisté míry regulovalo legální trhy s marihuanou v jednotlivých státech a zároveň fungovalo jako manuál pro řízení státní agendy upravující zákony o konopí. 

Navzdory Sessionsově opozici vůči marihuaně mezi lety 2016 a 2020 legalizovalo marihuanu na 18 států včetně těch konzervativních jako Mississippi nebo Jižní Dakoty. Ani za nového ministra spravedlnosti Williama Baara se federální vláda v problematice legalizace marihuany více neangažovala. 

K dnešnímu dni je marihuana legální celkem v 36 státech. Většina Američanů má tak přístup k určité formě konopí, byť na federální úrovni je stále ilegální. Trhy s konopím generují miliardy dolarů do státních rozpočtů. Ke změně jeho ilegálního statutu a jeho plošnému rozšíření je nakloněna i Bidenova administrativa. 

Klimatická politika

Ministerstvo zemědělství pod vedením Sonnyho Perduea poslední čtyři roky na žádost Bílého domu zamlčovalo poznatky ve vědním výzkumu zabývajícím se rolí zemědělské produkce v boji s klimatickými změnami. Perdue tak přemístil mnoho klíčových vědců z Washingtonu na středozápad Spojených států. 

Resort odmítl publikovat řadu studií mapujících propojenost klimatických změn a zemědělství, dokonce odmítl zveřejnit plán na boj se změnami klimatu. Řada vědců z výzkumu odešla. Bidenova administrativa tak hodlá vědce nalákat zpět. Výzkum klimatických změn a jejich dopadů by se navíc měl dočkat lepšího financování.

Imigrační politika

Imigrační politika v podání Trumpovy administrativy prošla razantními změnami. Kromě nelegálních migrantů se ministerstvo pro domácí bezpečnost zaměřilo i na levnou pracovní sílu, které řada amerických firem využívá na vyplnění pozic, o něž Američané neprojevují takový zájem.

Ministerstvo ovšem argumentovalo tím, že firmy této možnosti zneužívají a nahrazují domácí pracovní sílu tou levnější záměrně. Rozmezí prací, na které mohou americké firmy zahraniční pracovníky najímat, se tak podstatně zúžilo. Zaměstnavatelé jim navíc byli nuceni navýšit plat.

Biden již během své kampaně avizoval, že se hodlá zasadit o novou imigrační reformu. Poslední reforma přitom Kongresem prošla naposledy roku 1986.

Trestní právo

Reforma v oblasti trestního práva známá jako First Step Act (FSA) se během Trumpovy administrativy v roce 2018 dočkala podpory obou politických stran v Kongresu. Zákon se mimo jiné zasazuje o reformu federálních věznic a rozsudků. Jeho cílem je snížit pravděpodobnost recidivy a kriminalitu.

V praxi tak zákon snižuje minimální sazby pro trestnou činnost související s drogami, vězni mohou zároveň jednodušeji zažádat o předběžné propuštění a během výkonu trestu mají nárok na umístění ve věznici blíže k místu bydliště. Ženám jsou navíc poskytovány hygienické potřeby zdarma.

Agenda nově zvoleného prezidenta Bidena by měla obsahovat novou reformu v oblasti trestního práva. Biden již během své kampaně mimo jiné uvedl, že lidem usvědčeným z drogové nenásilné trestné činnosti by měla být poskytnuta odborná péče v odvykacích zařízeních namísto vězení.

Space Force

Vesmírné síly Spojených států amerických vznikly v prosinci roku 2019. Jedná se o jednu z šesti složek Ozbrojených sil Spojených států, která byla formálně vyčleněna z letectva. V něm existovalo od roku 1982 velitelství pro vesmírný boj.

Vesmírné síly mají za úkol chránit zájmy Spojených států ve vesmíru, provádět vesmírné operace a odrazovat nepřátele. Své sídlo včetně velitele mají v Pentagonu. Velitelství vesmírných operací sídlí v Kalifornii.

Během uvádění Vesmírných sil ve funkci prezident Trump prohlásil, že ,,vesmír je nejnovějším světovým bojištěm," a že ,,dominance Spojených států ve vesmíru je naprosto klíčová."

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy