Odpůrci vakcín na facebooku mění jazyk, aby unikli detekci či zákazu

Některé facebookové skupiny, ve kterých se šíří obsah namířený proti očkování proti koronaviru, ve svých názvech a příspěvcích zavádějí nové krycí výrazy ve snaze uniknout zpřísněným opatřením platformy přijatým kvůli pandemii covidu-19. V reportáži na to upozorňuje americká televize NBC News.

Facebook, autor: Kon Karampelas

Antivakcinační skupiny se podle ní začínají prezentovat jako "taneční večírky" (dance party) nebo "slavnostní večeře" (dinner party) a sdílejí vysvětlivky ke svému kódovanému jazyku.

Reportéři se odvolávají na snímky poskytnuté vícero členy podobných skupin, které bývají uzavřené a nedohledatelné skrze klasický facebookový vyhledávací formulář. Získané "screenshoty" mimo jiné ukazují, že o očkovaných se v komunitě odpůrců vakcín hovoří jako o "tančících lidech", "jít tančit" zase může znamenat nechat se naočkovat. Další z příspěvků navrhuje, aby uživatelé slovo vakcína nahradili výrazem Maxine nebo beer ("pivo") a místo Pfizer a Moderna psali Pizza King a Moana.

Podle NBC News si skupiny tohoto druhu uchovávají vysoké počty členů ještě z dob, kdy facebook antivakcinační sdělení neblokoval. Jedna z větších "tanečních" skupin má údajně přes 40.000 členů. "Jiní influenceři na instagramu používají podobné jazykové kličky a očkované lidi například označují za 'plavce' a akt vakcinace jako nástup do 'plaveckého oddílu'," dodávají autoři reportáže.

Podobné manévry s cílem předejít intervencím ze strany správců sociálních sítí nejsou u antivakcinačního hnutí novinkou a částečně vycházejí z taktik extremistických skupin. Jejich chování kopíruje fenomén tzv. leetspeaku, což je označení pro specifickou mluvu počítačových expertů nebo fanoušků počítačových her. "Je to součástí kultury antivakcinačních aktivistů," řekla o leetspeaku Joan Donovanová, která mapuje dezinformační sféru v jednom z výzkumných center Harvardovy univerzity.

Mluvčí společnosti Facebook odmítl zjištění NBC News komentovat a reportéry odkázal na materiály o snahách firmy propagovat důvěryhodné informace o vakcínách na covid-19. Technologický gigant podobně jako provozovatelé dalších velkých platforem v posledních letech výrazně zpřísnil pravidla proti dezinformacím o očkování, za zpomalující vakcinační kampaně v USA se ale dostal do konfliktu s vládou prezidenta Joea Bidena, podle níž by postup Facebooku měl být tvrdší. Společnost reagovala mimo jiné vyjádřením, že od vypuknutí pandemie covidu-19 odstranila 18 milionů "kusů" dezinformací na toto téma.

Toto číslo samo o sobě ale podle komentátorů o mnohém nevypovídá a lze jej chápat i jako doklad toho, jak rozšířeným problémem zavádějící a nepravdivé informace o pandemii jsou. Někteří experti volali po zveřejnění statistik o tom, kolik lidí se zmíněnými 18 miliony příspěvků před jejich stažením přišlo do kontaktu, nebo o tom, jak se podobný obsah na facebooku šíří. "Důvod, proč potřebujeme podrobnější data o výskytu, je ten, že nepravdivá tvrzení se nešíří mezi všemi segmenty rovnoměrně," vysvětlovala výzkumnice působící na Stanfordově univerzitě Reneé DiRestaová.

Otázkou však je, zda tyto statistiky má samotný Facebook. Podle deníku The New York Times (NYT) firma "ve skutečnosti nezná mnoho podrobností" o šíření dezinformací o koronaviru a vakcínách na svých platformách. List v této souvislosti popisuje loňskou schůzku, na níž údajně skupina datových analytiků žádala od manažerů Facebooku podporu ve snaze mapovat na stejnojmenné platformě dosah nedůvěryhodných příspěvků o covidu-19. "Vedoucí pracovníci nikdy prostředky nepřidělili a týmu nikdy nebylo řečeno proč," napsal NYT s odvoláním na dva nejmenované účastníky schůzky.

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Související:

Právě se děje