Pandemie koronaviru v USA dál zrychluje, situace je vážná i v Česku

Zdravotníci ve Spojených státech budou ode dneška připravení začít s očkováním proti koronaviru. Epidemie trápí také Česko. Zhruba šesti lidem z deseti by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření.

Koronavirus, ilustrační foto

21:58 - Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun. Schválila to dnes vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

21:17 - Kvůli rostoucímu počtu nakažených zavede Nizozemsko od úterý plošnou uzávěru. Platit bude přinejmenším pět týdnů, tedy do 19. ledna, oznámil dnes v projevu premiér Mark Rutte. Zavřené budou muset být školy i obchody s výjimkou těch nezbytných, informoval server NOS. Podle agentury DPA jde o dosud nejpřísnější opatření, jaká Nizozemsko v boji s koronavirem přijalo.

21:03 - Jihoafrická republika dnes zpřísnila opatření, jejichž cílem je zpomalit šíření koronavirové nákazy. Před Vánoci se tak uzavřou pláže na východním pobřeží země a zpřísní se omezení účasti na veřejných akcích. Informovala o tom agentura Reuters.

20:51 - Ministr Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny proti covidu-19 do konce roku. Jde o propočet, pokud Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) schválí vakcínu firmy Pfizer 21. prosince. Česká vakcinologická společnost dnes uvedla, že půjde o 9750 dávek. Polovina přijde do Prahy, druhá do Brna.

20:21 - Po 15 dnech se v Česku znovu uzavřou muzea a galerie. Vláda dnes rozhodla, že život v zemi se bude od pátku 18. prosince prosince znovu řídit čtvrtým stupněm protiepidemického systému. Ten počítá s tím, že muzea, galerie a památky jsou pro veřejnost zcela uzavřené. Pro kulturní instituce neplatí žádná z výjimek, které dnes vláda udělila. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

19:58 - Od pátku bude obnoven zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00, shromažďovat se znovu bude moci jen nejvíce šest osob. Od pátku budou muset znovu zavřít hotely pro rekreační účely a restaurace, stravovací podniky budou moci otevřít výdejní okna.

19:49 - Dobrovolné antigenní testování veřejnosti začne už ve středu 16. prosince. Původně ministerstvo počítalo se začátkem v pátek 18. prosince. Změnu dnes schválila vláda, řekla novinářům náměstkyně ministra zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová. 

19:07 - Lidé si budou znovu smět odnášet například kávu nebo čaj připravené v provozovně. Vláda na dnešním zasedání zrušila zákaz prodeje nealkoholických nápojů s sebou, které byly připraveny v restauraci či výdejovém okénku. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nařízení platilo od čtvrtka, kdy vláda změnila protikoronavirové opatření, které má zamezit shlukování před stánky a omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti.

18:23 - Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně. Po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Služby a obchody se podle premiéra zavírat nebudou. Vláda dnes už rozhodla o tom, že stát do konce roku 2022 promine DPH u dodání očkovacích látek proti koronaviru i testů. 

17:45 - Některé nemocnice a zdravotnická zařízení v Praze, které se zapojí do testování veřejnosti na nemoc covid-19, registrují velký zájem lidí, a navyšují proto své kapacity. Vyplývá to z informací, které poskytly ČTK. Předběžně se připravují i na možnost, že by testování veřejnosti mohlo začít už ve středu místo pátku, jak dříve uvedl premiér Andrej Babiš (za ANO).

17:10 - Polsko čelí reálné hrozbě třetí vlny pandemie koronaviru, prohlásil dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Dodal, že doporučí, aby nynější omezující opatření zůstala v platnosti nejméně do 17. ledna, informovala agentura Reuters. K dnešnímu dni je v Polsku zaznamenáno celkem 1,140.572 případů nákazy koronavirem; 22.960 lidí s covidem-19 zemřelo. 

17:05 - Ministerstvo zdravotnictví objednalo služby call centra pro Chytrou karanténu od společnosti Conectart. Pro trasování nakažených covidem-19 a jejich kontaktů může čerpat její služby za 8,27 milionu korun bez DPH. Vyplývá to ze zveřejněné smlouvy. Konkrétní cena se bude odvíjet od toho, kolik operátorů bude ministerstvo potřebovat. Smlouva byla uzavřena 11. prosince a končí 31. ledna 2021. V příštím roce má provoz Chytré karantény stát 400 milionů korun. Podle zveřejněných dat Chytré karantény trasovalo minulý týden ve středu nakažené zhruba 1250 lidí, z nichž 866 bylo hygieniků. V neděli jich bylo jen 440 a hygieniků z nich 317.

16:50 - V Česku by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 28. prosince 9750 dávek vakcíny proti covidu-19, napůl v Praze a v Brně. Očekává, že látku od firmy Pfizer, schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Odborná společnost to uvedla na svém facebooku. Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že vakcína bude schválena nejdříve 29. prosince a očkovat v ČR by se mohlo začít za šest až osm týdnů.

16:30 - Někteří ředitelé základních škol v Brně vítají možnost prodloužení vánočních prázdnin, jiní jsou proti. Vláda kvůli zhoršování epidemie koronaviru zvažuje, že by letos posledním školním dnem byl pátek 18. prosince namísto úterý 22. prosince. Ředitel ZŠ Svážná Petr Punčochář ČTK řekl, že prodloužení má logiku, když se čísla nakažených v zemi zvyšují. Naopak ředitel ZŠ Sirotkova Dan Jedlička by děti rád ve škole měl, míní, že by rozhodnutí mělo být na ředitelích.

16:18 - Bavorská pohraniční policie přistihla o víkendu u hraničního přechodu ve městě Furth im Wald osm lidí, kteří se vydali do Česka, aniž by k tomu měli pádný důvod. Většina z nich vyrazila do Česka, které Německo považuje za rizikovou oblast, aby natankovala nebo nakoupila levné cigarety. Všech osm zadržených musí nyní do desetidenní karantény, informovala dnes agentura DPA.

16:15 - Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové kvůli koronaviru uspořádá volební sjezd výhradně v digitální formě, uskuteční se 15. a 16. ledna. Nové vedení strany bude oficiálně známo až 22. ledna, protože výsledek digitální hlasování, které není právně závazné, musí potvrdit ještě následná korespondenční volba. Dnes se na tom shodlo vedení CDU.

16:00 - Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. Podle ministerstva zdravotnictví bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních. Podle výsledků se metodika změní do 22. prosince. 

15:25 - Novým zmocněncem pro očkování proti koronaviru by mohl být exministr zdravotnictví Roman Prymula. "Ještě to není rozhodnuto, jenom jsme o tom dnes s premiérem hovořili," řekl Prymula ČT. Uvedl, že s přípravou vakcinace má Česko zpoždění. "Při diskusích s odborníky se ukazuje, že musíme teď intenzivně začít pracovat na tom, abychom tu strategii měli k dispozici," poznamenal Prymula.

15:00 - Testování pacientů antigenními testy na covid-19 v ordinacích by mělo být podle praktiků i ambulantních specialistů dobrovolné. Nechtějí být otevřenými odběrovými místy, ale maximálně testovat jen svoje registrované pacienty. Vyplývá to z dnešního vyjádření Sdružení praktických lékařů a Sdružení ambulantních specialistů pro ČTK.

14:35 - Španělsko chce začít s plošným očkováním od 4. až 5. ledna 2021; podmínkou je, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) do té doby navrhne EU ke schválení vakcínu americké společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech. Oznámil to dnes španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa.

14:15 - Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190.000 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě dnes. Úřady však vyzývají Američany, aby nepolevili v preventivních opatřeních proti šíření viru, proočkování populace totiž potrvá měsíce.

14:00 - Hospodářská komora navrhuje prodloužení programů Antivirus i dalších covid programů a zvýšení kompenzace živnostníkům z 500 na 1000 korun denně. Komora to oznámila dnes po víkendovém jednání s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (Za ANO) o úpravě kompenzačních programů pro podnikatele.

13:50 - Výrazné snížení plicních funkcí zaznamenali lékaři Fakultní nemocnice Olomouc u některých pacientů po vyléčení z nákazy novým koronavirem. Specializovanou poradnu, kterou v dubnu pro lidi po prodělaném onemocnění covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, navštívilo už přes 250 pacientů. Snížení plicních funkcí bylo zaznamenáno u zhruba čtyř procent z nich. ČTK to dnes sdělil primář kliniky Milan Sova.

13:30 - Trojice ministrů dostala za úkol připravit návrh na případné zvýšení nemocenské kvůli koronaviru. Má to motivovat lidi, aby se nechávali testovat. Po dnešním jednání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) jsou dvě verze - buď vyšší nemocenská, nebo zvláštní příspěvek pro lidi, kteří mají pozitivní PCR test a dodržují izolaci.

13:05 - Tento měsíc bylo po celém světě vězněno 387 novinářů, obdobně jako v roce předchozím touto dobou. Více než polovina z nich je vězněna v pěti zemích, nejvíce v Číně. Dalších 54 novinářů je zadržováno jako rukojmí, čtyři se pohřešují. O třetinu vzrostl počet vězněných novinářek. Důvodem pro zatýkání žurnalistů ve světě je letos také snaha o informování o vývoji epidemie covidu-19 a krocích některých vlád.

12:43 - Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že opakovaně žádal ministry, aby se před rozhodnutím vlády nevyjadřovali například k termínům chystaných opatření. Kazí to práci kabinetu, uvedl na dnešní tiskové konferenci po zasedání tripartity. Vládní představitelé se ve veřejných vystoupeních neshodují na termínu přechodu do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES), který by se mimo jiné pojí s výrazným omezením podnikatelské činnosti.

12:40 - Opatření proti šíření koronaviru nejsou podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dost silná. Zpřísnění ale nepomůže, protože se nebude respektovat, řekl dnes v České televizi. V prvním lednovém týdnu očekává výrazně vyšší denní počty nakažených. "Každé oddalování vede k tomu, že celý proces bude zase startovat z vyšší hladiny, než je nezbytně nutné," dodal. V současné době podle něj mohou velkou roli hrát kompenzace lidem a firmám, jejichž provoz vláda omezila. 

12:35 - Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika. Babiš to řekl na tiskové konferenci po dnešním zasedání tripartity. Při úřadu vlády nyní funguje deset vládních zmocněnců.

12:30 - V Česku letos výrazně ubylo svateb. Životní plány Čechů a Češek ovlivnila koronavirová epidemie, nařízená omezení a nouzový stav. Počet sňatků v prvních třech čtvrtletích letoška poklesl meziročně asi o pětinu. Nejvýraznější propad nastal v březnu a dubnu. Útlum z jara se nepodařilo vykompenzovat ani v ostatních měsících, i když únor, srpen a říjen byly letos na svatby bohatší než loni. Údaje dnes na on-line tiskové konferenci představila Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

12:23 - Vláda projedná příští týden prodloužení programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na něž dopadla nařízená omezení a koronavirová krize. Kabinet bude ještě debatovat o tom, o kolik měsíců by se mělo poskytování podpory prodloužit. Po jednání tripartity to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) může podle stanovených podmínek EU program fungovat nejvýš rok, tedy maximálně do konce března.

12:10 - Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci. Po dnešním zasedání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

11:40 - Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20:00. Provozovatelé žádají o kompenzaci z tržeb z minulých období. S vládou o kompenzačním balíčku chtějí jednat. K restauratérům se přidávají hoteliéři, majitelé hudebních klubů a další živnostníci. Novinářům to dnes řekli v Teplicích zástupci restaurací.

11:25 - Tisícovou hranici počtu obětí koronaviru Izrael zaznamenal v září, dvoutisícovou 12. října, dnes tamní úřady ohlásily 3003 mrtvých od začátku epidemie. Rychle se zvyšuje údaj nových nakažených za 24 hodin - zatímco před třemi týdny to bylo kolem 750 lidí, nyní je týdenní průměr 1758. Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí jeden infikovaný, je 1,2 a úřady odhadují, že do konce prosince bude denně přibývat 2500 případů. Právě takový údaj vláda označila za nejzazší pro zpřísnění restrikcí.

11:15 - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes vyzval Němce kvůli pandemii nemoci covid-19 k delší trpělivosti a také k odpovědnosti. Zpřísnění současné karantény, které vstoupí v platnost ve středu, označil za nezbytné, pokud Německo chce koronavirus porazit. Steinmeier chápe hořkost veřejnosti, která se musí smířit s tím, že omezení budou platit i přes vánoční svátky a silvestra. "Oslavy je ale možné odložit a dárky potěší i později," uvedl. V projevu ocenil nasazení zdravotníků, kteří až do vyčerpání bojují o lidské životy.

zdroj: YouTube

11.09 - Na Ukrajině se od začátku pandemie nakazilo koronavirem už přes 900.000 lidí. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov dnes nicméně uvedl, že se situace v souvislosti s nákazou v zemi stabilizovala. Soudí tak na základě faktu, že neroste počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují nemocniční péči. Rusko zaznamenalo dosud skoro 2,7 milionu nakažených. Za posledních 24 hodin Moskva zaregistrovala nejmenší počet mrtvých v souvislosti s koronavirem od konce listopadu.

10:50 - Pandemie zvýšila zájem o přeměnu starších osobních letadel na letadla nákladní. Letecké společnosti a pronajímatelé letadel tak sázejí na rozmach internetového obchodu a využívají poklesu cen starších letadel, uvedla agentura Reuters. Letecká společnost Air Canada například plánuje přeměnu několika svých osobních letadel Boeing 767. Pronajímatel letadel CDB Aviation si objednal přestavbu dvou letounů Airbus SE A330.

10:41 - Jihokorejské úřady nařídily od úterý uzavření škol v metropoli Soulu a okolí s cílem zastavit šíření koronaviru. Země se nyní potýká s nejhorší vlnou epidemie od února, uvedla agentura Reuters. Rekordní denní přírůstek byl zatím zaznamenán v neděli, kdy úřady ohlásily 1030 nových infekcí. Za posledních 24 hodin přibylo nákaz o něco méně, a sice 718, bylo ale také provedeno méně testů, sdělila jihokorejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí. Celkově Jižní Korea, která má téměř 52 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaregistrovala 43.484 nakažených a 587 úmrtí s nemocí covid-19.

10:40 - V Karlovarském kraji přibylo v neděli 60 potvrzených případů onemocnění covidem-19. Je to o 45 případů více než ve stejný den minulý týden. Denní přírůstky jsou v posledním týdnu kolísavé, například ve čtvrtek přibylo 198 případů, v pátek 41. Index rizika v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji vzrostl z nedělních 51 na 65, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti.

10:35 - Ve Středočeském kraji přibylo za víkend 721 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 150 případů více než za minulý víkend. Rizikové skóre PES zůstává pátým dnem na 69 bodech.

10:15 - Sasko od dnešního dne z preventivních epidemických důvodů přispívá na ubytování českých a polských pendlerů, kteří v této spolkové zemi pracují v oborech důležitých pro chod státu. Saský ministr hospodářství Martin Dulig si od tohoto opatření slibuje, že přechodné ubytování v Sasku pomůže českým a polským pracovníkům v době karantény omezit kontakty, a snížit tak riziko jejich nákazy koronavirem. Spolkový úřad práce uvádí, že do Saska jezdí pracovat 9000 pendlerů z Česka a 10.000 z Polska. Příplatky pendlerům činí 40 eur (1060 korun) na osobu a den a 20 eur (530 korun) na osobu a den pro jejich rodinné příslušníky, pokud si je s sebou do Saska vezmou.

10:10 - V Česku zemřelo za prvních devět měsíců letošního roku téměř 85.000 lidí, přibližně o 1000 víc než za stejné období loni. Důvody meziročního nárůstu úmrtnosti ČSÚ neuvádí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci covid-19. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo od začátku epidemie letos v březnu 9600 lidí s prokázaným koronavirem. "I přesto, že onemocnění covid-19 je hlavním důvodem zvýšené mortality v České republice, říjnová data ukazují také nárůst mortality z jiných důvodů, než je pravě covid-19," uvedl koncem listopadu šéf resortu Jan Blatný (za ANO), který zároveň poukázal na potřebu obnovit standardní zdravotní péči v nemocnicích.

9:50 - Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu, roste také zájem o nová připojení. V tiskové zprávě to dnes uvedl největší distributor plynu v ČR, společnost GasNet. Firma uvedla, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat asi 1000 plynových přípojek, od roku 2017 do nynějška je to celkově téměř 30.000 nově oživených přípojek.

9:45 - "Druhý lockdown ovlivnil chuť podnikatelů rozjet nový byznys o poznání méně než první. Nejhorší situace panovala v průběhu prvního uzavření ekonomiky," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Podnikatelé letos založili téměř 24.500 nových firem, což je o desetinu méně než ve stejném období loni. I přes to, že tuzemská ekonomika byla v listopadu částečně uzavřená, vzniklo v tomto měsíci 2250 společností. V meziročním srovnání je to o 5,5 procenta méně. 

9:40 - Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je ve Zlínském kraji k dnešku 81, hodnota je stejná jako v neděli. Odpovídá to pátému, tedy nejvyššímu stupni. V něm je pět krajů, ve Zlínském kraji je skóre nejvyšší v zemi. V kraji přibylo v neděli 224 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. V sobotu jich bylo 276, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 274 případů. Nedělní nárůst byl mnohem vyšší než minulou neděli, kdy bylo 98 nově nakažených, po zpětné úpravě 97.

9:30 - Index protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji se čtvrtý den po sobě drží na hodnotě 79 ze 100, která odpovídá pátému, nejhoršímu stupni. Před týdnem bylo v kraji skóre 62, před tím 69. Nejhorší je situace v okresech Náchod a Trutnov, kde je index shodně na 76, tedy v pásmu pátého stupně. Zbylé tři okresy jsou ve čtvrtém stupni.

9:05 - Rizikové skóre PES kleslo za Liberecký kraj od neděle ze 74 na 69 bodů a za poslední dva dny dokonce o sedm bodů. Index pro kraj ale stále patří do pásma čtvrtého z pěti stupňů, což je v systému PES druhý nejhorší. Za neděli přibylo v kraji 85 potvrzených nových případů covidu-19, to je dvakrát více než před týdnem.

8:55 - V neděli v Praze přibylo 234 případů nemoci covid-19, což je skoro o dvě třetiny více než předchozí neděli. Nárůst množství nakažených koronavirem v Praze zrychluje už zhruba dva týdny. Rizikový index protiepidemického systému PES se ale v hlavním městě dál drží na 51 bodech, což je nejnižší úroveň z krajů v Česku.

8:48 - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) kritizuje, že bohaté průmyslové země postupují příliš sobecky ve snaze zajistit si dostatek vakcíny proti koronaviru. "Proč nemyslíme na těch pět miliard lidí v chudších zemích?" řekl šéf OECD Ángel Gurría v rozhovoru pro Die Welt.

8:41 - V neděli testy v Česku odhalily 1999 nových nákaz koronavirem. Je to o 1656 méně než v sobotu, ale o 887 víc než před týdnem. Pozitivních bylo v neděli podobně jako v sobotu 23 procent testů. Rizikové skóre PES se drží na 71 bodech, tedy ve čtvrtém stupni rizika. V pátém stupni je pět krajů, ve třetím pouze Praha. Reprodukční číslo zůstává na 1,2.

8:40 - Index protiepidemického systému (PES) klesl v Moravskoslezském kraji z víkendové hodnoty 76 na 71. Krajské skóre je tak dnes shodné s republikovým průměrem, který má rovněž hodnotu 71. Nejhorší situace podle indexu PES zůstává v kraji na Novojičínsku, kde oproti neděli ale klesl o pět bodů na 81.

7:30 - V Německu za uplynulý den přibylo 16.362 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 188 úmrtí, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 20.200 nových případů a 321 úmrtí. 

Německo od středy 16. prosince výrazně zpřísní protiepidemická opatření ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemí v neděli dohodli, že zpřísnění bude platit do 10. ledna. V té době budou zavřené obchody s výjimkou těch, které prodávají zboží denní potřeby, jako jsou například potraviny, lékárny, drogérie, optiky či trafiky. Kromě toho mají být v zásadě zavřené i školy a lidé by měli víc pracovat z domova. Dotčené firmy dostanou další finanční pomoc.

7:18 - Zhruba šesti lidem z deseti by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Tři pětiny lidí také podle průzkumu předpokládají, že neomezí během vánočních svátků kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii. Návštěvu lékaře kvůli obavě z nákazy koronavirem odložila čtvrtina lidí.

7:15 - Zdravotníci ve Spojených státech budou ode dneška připravení začít s očkováním proti covidu-19. V neděli se totiž začalo s distribucí prvních statisíců dávek nově schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Vakcíny mají dorazit do 145 nemocnic a očkovacích center po celé zemi, zatím ale není jasné, kdy a kde dostane vakcínu první zájemce. Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí světa. Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 16 milionů, smrtelných případů má země téměř 300.000.

Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli výroku vůči…

22.09.2022 15:01 Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho…

Hlasy jsou sečteny. ANO má 8 krajských měst, tři senátoři vzešli už z…

25.09.2022 10:12 Češi o víkendu rozhodli o složení obecních zastupitelstev a už v prvním kole vybrali tři senátory.…

ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje

25.09.2022 09:07 ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje. V žádném z obvodů z…

Rusko může použít jaderné zbraně, obává se Ukrajina. Důsledky by podle…

23.09.2022 13:26 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

Volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, druhé je ANO

25.09.2022 08:03 Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65…

USA nevidí důvod k úpravě jaderného postoje

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

USA varují Rusko před použitím jaderných zbraní. Je možné, že je použije,…

23.09.2022 13:22 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

Lipavský v RB OSN vyzval ke zřízení mezinárodního tribunálu ke stíhání…

22.09.2022 19:30 Aktualizováno Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes v projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval ke…

RB OSN musí podle Blinkena Rusku dát vzkaz, že jaderné hrozby musí skončit

22.09.2022 17:27 Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby dali Rusku "jasný…

Nová raketa Space Launch System by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

22.09.2022 12:46 Technikům americké vesmírné agentury NASA se podařilo dokončit tankování rakety Space Launch System…

Trussová: Británie bude Ukrajině poskytovat pomoc do té doby, než Kyjev…

22.09.2022 08:55 Británie bude Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc do té doby, než Kyjev vyhraje válku proti Rusku.…

Lipavský v OSN ruskou invazi označil za neoprávněnou, nevyprovokovanou a…

22.09.2022 08:43 OSN a její principy jsou ohrožené kvůli invazi Ruska, jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti (RB…

Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my žádáme jen spravedlivý trest, řekl…

22.09.2022 08:13 Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my žádáme jen spravedlivý trest. Ve svém videoprojevu na…

USA a Británie jsou odhodlány chránit severoirskou mírovou dohodu, uvedl…

21.09.2022 20:54 Spojené státy a Británie jsou odhodlány ochránit dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku a…

Exprezident Trump i spolu s dětmi čelí žalobě kvůli podvodům

21.09.2022 19:46 Aktualizováno Newyorská generální prokurátorka podala žalobu na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a…

Související:

Právě se děje

reklama