Operace nadsvětelná rychlost: Trump chystá dekret o vakcíně. Jeho poradce neví, o co přesně jde

Americký prezident Donald Trump dnes plánuje na akci v Bílém domě podepsat exekutivní nařízení týkající se distribuce vakcíny na covid-19. Význam dekretu ovšem podle některých amerických médií nebyl vůbec zřejmý a v televizním rozhovoru jej nebyl schopen vysvětlit ani hlavní vědecký poradce vládní operace podporující vývoj očkovacích látek. Moncef Slaoui řekl, že neví, "o čem přesně toto nařízení je".

Donald Trump
doporučujeme

Prezident Trump bude dnes společně s viceprezidentem Mikem Pencem hostit "summit" Operace nadsvětelná rychlost, což je název vládní iniciativy na podporu výroby koronavirových vakcín. Cílem akce je podle zákulisních vyjádření oslavit dosažené úspěchy. Spojené státy ještě žádnou vakcínu neschválily, přípravek vyvinutý ve spolupráci amerického Pfizeru a německé firmy BioNTech by ovšem mohl dostat povolení ke krizovému použití do konce týdne.

Cílem avizovaného dekretu je zajistit, aby vakcíny objednané vládou putovaly primárně k Američanům, řekli novinářům představitelé vlády, které média nemohla jmenovat. Bílý dům ovšem nesdělil, jak konkrétně má opatření zabránit přesměrovávání dávek, a podle deníku The New York Times se zdálo, že nemá žádnou právní sílu.

"Upřímně řečeno, nevím. Do tohohle se nepouštím, nemůžu to komentovat," řekl Slaoui, když se jej moderátor televize ABC zeptal na vysvětlení dekretu. "Vy nevíte? Vždyť jste doslova vrchní vědecký poradce Operace nadsvětelná rychlost," reagoval moderátor George Stephanopoulos. "Nevím, o čem přesně toto nařízení je," odvětil Slaoui.

Stephanopoulos podotkl, že případné darování amerických vakcín do jiných zemí se v tuto chvíli nejeví jako realistická varianta, neboť USA by naopak kvůli smlouvám Pfizeru s třetími stranami mohly mít samy potřebné látky nedostatek. Slaoui v rozhovoru ujišťoval, že stále platí plán proočkovat americké obyvatelstvo do poloviny příštího roku. "Máme za to, že jsme schopni vakcíny doručit, jak bude potřeba," dodal.

Nové pochybnosti dnes do tématu vnesla zpráva amerických médií, podle které vláda USA nevyužila nabídku od Pfizeru na zajištění dalších dávek nad rámec již objednaných 100 milionů. "Ono rozhodnutí by mohlo zdržet dodávku druhé várky dávek, dokud výrobce Pfizer nenaplní další mezinárodní kontrakty," napsala agentura AP.

Vakcínu od Pfizeru a BioNtech, která se dnes začala mimo klinický test podávat pacientům v Británii, bude ve čtvrtek posuzovat komise nezávislých vědců spolupracujících s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Očekává se, že FDA do několika dní po zasedání rozhodne, zda nasazení nové očkovací látky umožní, přičemž se nemusí řídit stanoviskem externího panelu. Podle vládních plánů by v USA po schválení vakcíny proti covidu-19 očkování vybraných skupin začalo do dalšího dne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama