OSN o mírovém plánu USA pro Blízký východ hlasovat nebude

Palestinci už nebudou usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN v úterý hlasovala o rezoluci, která by odsoudila nedávno zveřejněný americký mírový plán pro Blízký východ. Podle agentury AFP to uvedli diplomaté s tím, že rezoluce by v RB OSN nemusela mít dostatečnou podporu a Spojené státy k textu plánovaly připojit řadu pozměňovacích návrhů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

OSN
doporučujeme

Rezoluci podporovaly mimo jiné Indonésie a Tunisko a v RB OSN by text zřejmě získal devět hlasů z 15, což je minimum potřebné ke schválení v případě, že stálý člen orgánu nevyužije práva veta, píše AFP.

Rozhodnutí rezoluci v úterý neprosazovat přišlo podle nejmenovaných diplomatů poté, co Spojené státy - stálý člen rady s právem veta - k textu připojily řadu pozměňovacích návrhů. Rezoluce přitom byla předmětem jednání od minulého týdne a mělo se o ní hlasovat na úterním zasedání v přítomnosti předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Spojené státy podle AFP chtěly z rezoluce vyškrtnout celé odstavce, zejména pak ty odkazující na dřívější rezoluce OSN od šestidenní války v roce 1967. USA zároveň podle agentury chtěly z textu vymazat veškeré zmínky východního Jeruzaléma, který Palestinci chtějí jako hlavní město svého budoucího státu.

Jeden z diplomatů uvedl, že konzultace k rezoluci pokračují. Podle dalších však vzhledem k výrazně se rozcházejícím postojům není pravděpodobné, že by se o rezoluci ještě někdy v budoucnu hlasovalo. Několik diplomatických zdrojů AFP nicméně zároveň uvedlo, že Abbás svou úterní návštěvu OSN nezrušil.

Americký prezident Donald Trump koncem ledna představil svůj plán pro mír na Blízkém východě, jehož zveřejnění bylo dlouho odkládáno. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že plán obsahuje základy pro "realistické dvoustátní řešení", tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Dokument sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele a uznává izraelskou svrchovanost nad části Západního břehu Jordánu. Zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, palestinští lídři jej odmítli.

Status Palestiny v OSN byl po hlasování ve Valném shromáždění OSN v listopadu 2012 povýšen na nečlenský pozorovatelský stát.

Loading...
Témata: OSN | USA | palestina | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama