Otevřou se na podzim školy? Přesedkyně amerických pediatrů má jasné doporučení

NÁZOR - Rozhodnutí, zda poslat děti na podzim zpět do škol, je mimořádně obtížné, tvrdí lékařka Lee Beersová v komentáři pro server CNN. Předsedkyně Americké akademie pediatrů soudí, že pediatři, rodiče i pedagogové chtějí návrat dětí do tříd v co nejvyšší míře, je ale třeba volit bezpečnou cestu.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Online výuka není dostatečnou náhradou

Ve Spojených státech v posledních dnech v médiích rezonuje směrnice uvedené organizace, která doporučuje, aby se studenti vrátili fyzicky do škol v nejvyšší míře, jakou bezpečnost dovolí, připomíná pediatrička. Sama chápe, že tématu je věnována široká pozornost, protože v sázce je hodně, včetně zdraví a bezpečnosti dětí i jejich rodin, učitelů a zaměstnanců škol.   

Směrnice Americké akademie pediatrů říká, že je třeba aktivně a bezpečně pracovat na návratu studentů do fyzické výuky, byť zdůrazňuje, že by se tak mělo stát za pečlivých opatření, která ochrání děti i personál a budou se flexibilně přizpůsobovat přítomnosti nemoci covid-19 mezi obyvatelstvem, připomíná Beersová. Varuje, že především pro malé děti může mít školní absence v řádu týdnů či měsíců trvalý dopad na jejich vzdělání.

"Online výuka není pro mnohé dostatečnou náhradou," píše lékařka. Poukazuje, že školy totiž hrají i klíčovou roli při oslabování rasové a sociální nerovnosti, přičemž pandemie dopadla velmi tvrdě především na ty rodiny, které spoléhají na školní obědy, případně mají omezený přístup k internetu a zdravotní péči.

Školy také podporují rodiče, když poskytují bezpečné útočiště pro děti před i po výuce, což platí především v případě rodičů, kteří pracují v klíčových profesích, připomíná Beersová. Vyzdvihuje, že covid-19 zřejmě nepostihuje děti v takové míře jako jiná respirační onemocnění, u dětí panuje menší riziko nákazy, zpravidla trpí maximálně mírnými příznaky a mají nižší pravděpodobnost, že nakazí další.

Zkušenosti z mnoha zemích naznačují, že je možné vrátit se k bezpečné prezenční výuce, tvrdí pediatrička. Dodává, že pro bezpečné znovuotevření škol musí ovšem zákonodárci a vlády (nejen ve Spojených státech) poskytnout patřičné finance a zdroje, které školám pomohou přizpůsobit se nové situaci a připravit se.  

"Učitelé a personál se musí cítit příjemně a bezpečně, když učí naše děti," pokračuje lékařka. Zdůrazňuje, že školy budou muset dodržovat směrnice zdravotnických úřadů, sledovat zdravotní stav dětí a personálu, dbát na dezinfekční procedury a mít dostatečné osobní ochranné prostředky pro učitele, nepedagogický personál i studenty.

Je nutné hájit zájmy dětí

V americkém prostředí bude také potřeba zavést nová pravidla pro dopravu dětí do škol, zajistit bezpečnost sportovních a dalších zájmových kroužků, upravit rozvrh a připravit směrnice, jak bude konkrétní škola reagovat, bude-li její student či učitel pozitivně testován na covid-19, uvádí Beersová. Doplňuje, že nejde o kompletní výčet výzev, kterým budou čelit ředitelé škol na začátku příštího školního roku, a proto je třeba jim v tomto obtížném, ale zásadním úkolu poskytnout podporu.  

Pediatričku znepokojily některé nedávné výroky amerických politiků, včetně prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil zastavením financování těch škol, které na podzim nezahájí prezenční výuku. Ve Spojených státech tvoří totiž značnou část rozpočtu pro veřejné základní a střední školy částka na podporu znevýhodněných studentů, ať již jde o ty z nízkopříjmových rodin nebo děti, které potřebují speciální vzdělávání, upozorňuje Beersová. Obává se, že jakékoliv krácení peněz by postavilo již tak podfinancované školy do pozice ohrožující ty, které se společnost snaží chránit.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Směrnice Americké akademie pediatrů byla zároveň zpolitizována a dezinterpretována tak, že organizace hájí plošný návrat dětí do škol bez ohledu na situaci a došlo k posunu jejího stanoviska právě ve prospěch prezenční výuky, kritizuje Beersová. Zdůrazňuje, že nic z toho není pravda a že ohýbání zdravotnické expertizy tak, aby korespondovala s politickými zájmy poškozuje především děti, kteří mají nejmenší šanci hájit se samy.

"Tato globální pandemie odhalila nerovnosti v naší sociální záchranné síti a poskytuje nám mimořádnou příležitost řešit je," deklaruje lékařka. Za obzvlášť znepokojivý odraz systémové nerovnosti, kterou je třeba se zabývat, označuje skutečnost, že právě ty rodiny, kde existuje vysoké riziko komorbidit a úmrtí na covid-19, potenciálně čelí nejvíc negativním dopadům absence prezenční výuky.

Pokud nám jde skutečně o děti, musíme do nich investovat, upřednostnit jejich potřeby v našem rozhodování a nečinit z nich politickou vyjednávací kartu či podružnou otázku, nabádá pediatrička. Apeluje, abychom se soustředili na návrat studentů do škol na základě vědeckých doporučení a zájmu dětí samotných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

11.08.2020 09:25 Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili…

Počet nově nakažených koronavirem v Brazílii mírně klesl, zemřelých je více

11.08.2020 08:10 Brazílie za poslední den zaznamenala 22.048 nově nakažených koronavirem a 703 úmrtí pacientů s…

Globální bilance koronaviru přesáhla 20 milionů nakažených

11.08.2020 07:50 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama