Otevřou se na podzim školy? Přesedkyně amerických pediatrů má jasné doporučení

NÁZOR - Rozhodnutí, zda poslat děti na podzim zpět do škol, je mimořádně obtížné, tvrdí lékařka Lee Beersová v komentáři pro server CNN. Předsedkyně Americké akademie pediatrů soudí, že pediatři, rodiče i pedagogové chtějí návrat dětí do tříd v co nejvyšší míře, je ale třeba volit bezpečnou cestu.

Online výuka není dostatečnou náhradou

Ve Spojených státech v posledních dnech v médiích rezonuje směrnice uvedené organizace, která doporučuje, aby se studenti vrátili fyzicky do škol v nejvyšší míře, jakou bezpečnost dovolí, připomíná pediatrička. Sama chápe, že tématu je věnována široká pozornost, protože v sázce je hodně, včetně zdraví a bezpečnosti dětí i jejich rodin, učitelů a zaměstnanců škol.   

Směrnice Americké akademie pediatrů říká, že je třeba aktivně a bezpečně pracovat na návratu studentů do fyzické výuky, byť zdůrazňuje, že by se tak mělo stát za pečlivých opatření, která ochrání děti i personál a budou se flexibilně přizpůsobovat přítomnosti nemoci covid-19 mezi obyvatelstvem, připomíná Beersová. Varuje, že především pro malé děti může mít školní absence v řádu týdnů či měsíců trvalý dopad na jejich vzdělání.

"Online výuka není pro mnohé dostatečnou náhradou," píše lékařka. Poukazuje, že školy totiž hrají i klíčovou roli při oslabování rasové a sociální nerovnosti, přičemž pandemie dopadla velmi tvrdě především na ty rodiny, které spoléhají na školní obědy, případně mají omezený přístup k internetu a zdravotní péči.

Školy také podporují rodiče, když poskytují bezpečné útočiště pro děti před i po výuce, což platí především v případě rodičů, kteří pracují v klíčových profesích, připomíná Beersová. Vyzdvihuje, že covid-19 zřejmě nepostihuje děti v takové míře jako jiná respirační onemocnění, u dětí panuje menší riziko nákazy, zpravidla trpí maximálně mírnými příznaky a mají nižší pravděpodobnost, že nakazí další.

Zkušenosti z mnoha zemích naznačují, že je možné vrátit se k bezpečné prezenční výuce, tvrdí pediatrička. Dodává, že pro bezpečné znovuotevření škol musí ovšem zákonodárci a vlády (nejen ve Spojených státech) poskytnout patřičné finance a zdroje, které školám pomohou přizpůsobit se nové situaci a připravit se.  

"Učitelé a personál se musí cítit příjemně a bezpečně, když učí naše děti," pokračuje lékařka. Zdůrazňuje, že školy budou muset dodržovat směrnice zdravotnických úřadů, sledovat zdravotní stav dětí a personálu, dbát na dezinfekční procedury a mít dostatečné osobní ochranné prostředky pro učitele, nepedagogický personál i studenty.

Je nutné hájit zájmy dětí

V americkém prostředí bude také potřeba zavést nová pravidla pro dopravu dětí do škol, zajistit bezpečnost sportovních a dalších zájmových kroužků, upravit rozvrh a připravit směrnice, jak bude konkrétní škola reagovat, bude-li její student či učitel pozitivně testován na covid-19, uvádí Beersová. Doplňuje, že nejde o kompletní výčet výzev, kterým budou čelit ředitelé škol na začátku příštího školního roku, a proto je třeba jim v tomto obtížném, ale zásadním úkolu poskytnout podporu.  

Pediatričku znepokojily některé nedávné výroky amerických politiků, včetně prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil zastavením financování těch škol, které na podzim nezahájí prezenční výuku. Ve Spojených státech tvoří totiž značnou část rozpočtu pro veřejné základní a střední školy částka na podporu znevýhodněných studentů, ať již jde o ty z nízkopříjmových rodin nebo děti, které potřebují speciální vzdělávání, upozorňuje Beersová. Obává se, že jakékoliv krácení peněz by postavilo již tak podfinancované školy do pozice ohrožující ty, které se společnost snaží chránit.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Směrnice Americké akademie pediatrů byla zároveň zpolitizována a dezinterpretována tak, že organizace hájí plošný návrat dětí do škol bez ohledu na situaci a došlo k posunu jejího stanoviska právě ve prospěch prezenční výuky, kritizuje Beersová. Zdůrazňuje, že nic z toho není pravda a že ohýbání zdravotnické expertizy tak, aby korespondovala s politickými zájmy poškozuje především děti, kteří mají nejmenší šanci hájit se samy.

"Tato globální pandemie odhalila nerovnosti v naší sociální záchranné síti a poskytuje nám mimořádnou příležitost řešit je," deklaruje lékařka. Za obzvlášť znepokojivý odraz systémové nerovnosti, kterou je třeba se zabývat, označuje skutečnost, že právě ty rodiny, kde existuje vysoké riziko komorbidit a úmrtí na covid-19, potenciálně čelí nejvíc negativním dopadům absence prezenční výuky.

Pokud nám jde skutečně o děti, musíme do nich investovat, upřednostnit jejich potřeby v našem rozhodování a nečinit z nich politickou vyjednávací kartu či podružnou otázku, nabádá pediatrička. Apeluje, abychom se soustředili na návrat studentů do škol na základě vědeckých doporučení a zájmu dětí samotných.

Související

Více souvisejících

Školství USA (Spojené státy americké) lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy