Ovládnou demokraté Senát USA? V Georgii vybrali na kampaň nejvíc peněz v historii

Oba demokratičtí kandidáti do Senátu ve státu Georgia vybrali na svou kampaň od října více než 100 milionů dolarů (2,15 miliardy korun). Podle listu The New York Times (NYT) to vyplývá z dat, které uchazeči zaslali federální volební komisi. Jde o dosud nejvyšší podobné výsledky pro kandidáty do Senátu v americké historii, uvedl deník.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Demokraté značně překonali zisky svých republikánských soupeřů před druhým kolem dvou ostře sledovaných soubojů, které rozhodnou o příští většině ve vlivné horní komoře Kongresu.

Demokratický uchazeč Jon Ossoff podle NYT nasbíral na příspěvcích 107 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) a jeho kolega Raphael Warnock 103 milionů (2,2 miliardy korun). Ossoffův soupeř a senátor David Perdue vybral za stejnou dobu 68 milionů (1,46 miliardy korun), protivnice Warnocka Kelly Loefflerová nashromáždila 64 milionů dolarů (1,37 miliardy korun) za poslední čtvrtletí.

Podle amerických médií se jedná o dosud nevídané částky, které odráží vypjatost obou soubojů. Georgia totiž byla několik desetiletí poměrně stabilní republikánskou baštou, letos tam však těsně zvítězil v prezidentských volbách Joe Biden jako první demokrat od roku 1992. Demokraté nyní doufají, že by se jim tento úspěch mohlo podařit zopakovat.

K nadvládě v Senátu nicméně potřebují získat obě křesla a i tak by jejich převahu zajistil hlas budoucí viceprezidentky Kamaly Harrisová, která může z titulu funkce rozhodovat nerozhodný stav hlasování v horní komoře.

Senát je zásadním orgánem pro nastupující administrativu, protože schvaluje tisíce vládních činitelů včetně všech členů kabinetu. Může také velmi účinně blokovat prezidentovu legislativní agendu.

Souboje v Georgii tím nabraly celostátní důležitost a příspěvky pro tamní kandidáty se schází ze všech koutů USA. Demokraté přitom vybrali téměř polovinu na příspěvcích nižších než 200 dolarů, u republikánů je míra pod 30 procent.

Kromě příspěvků od voličů kandidáty podporuje také řada politických akčních výborů, které lze podle amerických zákonů finančně podporovat v neomezené míře.

Vzhledem k nezvykle velkým finančním prostředkům, které mají jednotlivé kampaně k dispozici, nyní volební spoty ve státu ovládají mediální prostor a objevují se v podstatě každé reklamní pauze, píše NYT. Některé skupiny dokonce platí za reklamy i v sousedních státech, aby přesvědčily občany Georgie, kteří žijí za jejími hranicemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 100 milionů lidí

26.01.2021 21:40 Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze…

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama