Pakt s ďáblem? Zaznělo varování před nebezpečným aspektem amerického boomu

NÁZOR - Zatím není jasné, zda si politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zaslouží uznání, které si sám automaticky připisuje za ekonomické úspěchy země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník soudí, že během úterního shromáždění v Kongresu, kde Trump přednesl projev o stavu unie, nikdo nepopíral dobrou kondici americké ekonomiky, ale šéf Bílého domu dle očekávání úspěchy zveličoval.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Nestandardní prezidentství

Nejširší ekonomické ukazatele - hrubý domácí produkt, výše mezd a počet pracovních míst - s různou mírou ukazují, že americká ekonomika se ubírá správným směrem, přiznává renomovaný deník. Podotýká, že nejcitlivější indikátor, nezaměstnanost, se drží na padesátiletém minimu 3,5 %.

Zákon americké politiky zní, že sloužící prezident je viněn ze špatného stavu ekonomiku a oslavován za ekonomické úspěchy, připouští washingtonský server. Dodává, že v tomto směru je Trumpův postoj, navíc ve volebním roce, zcela standardní.

"Je ale skutečností, že zpráva o stavu unie po třech letech jeho jinak nekonvenčního prezidentství nemůže být posuzována tak jednoznačně," pokračuje editorial. Pokládá otázku, zda si Trumpova politika skutečně zaslouží uznání za ekonomické úspěchy, které si sám přičítá.

Odpověď je podle prestižního deníku přinejmenším smíšená: Poté, co v roce 2009 skončila velká recese, ekonomický růst za předchozího prezidenta Baracka Obamy dosahoval průměrně 2,2 % ročně, tudíž 2,5 % v Trumpově éře je pouze mírné zlepšení oproti stavu, který zdědil. Částečně ho lze přičíst politice americké centrální banky a částečně stimulům v podobě daňových škrtů v hodnotě stovek miliard dolarů, které Trump realizoval v uplynulých dvou letech.

Zároveň ale Trumpova celní válka s Čínou, Kanadou, Mexikem, Jižní Koreou, Japonskem a Evropou vytváří protiváhu v podobě nejistoty, která růst zpomaluje, upozorňuje americký server. Podotýká, že zmíněné daňové úlevy, které jsou orientovány na velký byznys a bohaté, zřejmě prohloubily příjmovou nerovnost, a to za situace, kdy se zvýšily mzdy málo placených profesí, což Trump vychvaluje jako boom "modrých límečků".

Faustovská nabídka

"Mnohem větší dopad má to, zda je současná prosperita stavěna na udržitelné bázi," píše Washington Post. Konstatuje, že to zatím stále není jisté, protože Trumpovy daňové škrty představují strukturální změnu ve prospěch investic, kterou obhajují i mnozí opoziční demokraté, byť ne v míře, jakou realizují vládnoucí republikáni.

Růst produktivity je navíc tvrdohlavě pomalý a Trumpovi se nepodařilo naplnit přísliby velkých investic do infrastruktury, které by mohly zvětšit kapacitu ekonomického růstu, kritizuje editorial. Doplňuje, že dalším klíčovým faktorem dynamické ekonomiky je příliv pracovní síly, proti kterému ale jdou prezidentovy protiimigrační postoje.       

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I kdyby se ekonomice vedlo tak dobře, jak Trump říká, a i kdyby na tom měl skutečně veškerou zásluhu, vyvstává podle renomovaného deníku jiná znepokojivá otázka: Za jakou cenu?

"Prezident pochopitelně od roku 2017 nemění jen ekonomickou politiku; také se pokouší změnit prezidentství  ze středobodu jednoty země v hlasatelnu stranické a osobní nevraživosti, což navíc zahrnuje snahu házet zahraniční špínu na politického protivníka, za což čelí v Senátu impeachmentu," připomíná editorial. Dodává, že Trump se podle svých slov ničeho takové nedopustil.

Šéf Bílého domu naopak Američanům implicitně činí zcela jiný návrh - přijmout jeho chování a vědomé snahy o rozdělení země jako cosi nezbytného, cenu za ekonomickou prosperitu, konstatuje washingtonský deník. To je podle něj falešná, faustovská nabídka, protože důvěra a konsensus jsou klíčové prvky moderní efektivní ekonomiky, nehledě na to, že jsou nepostradatelné pro prosperující, udržitelné Spojené státy.   

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovy tweety? Pohroma pro okolí prezidenta, ministr zvažoval rezignaci

19.02.2020 09:36 Americký ministr spravedlnosti William Barr řekl lidem v okolí prezidenta Donalda Trumpa, že…

Amerika tehdy vs Amerika dnes: Dělí zemi politika více než válka?

19.02.2020 00:01 NÁZOR – Je běžné tvrdit, že Spojené státy v roce 2020 jsou mnohem politicky a kulturně rozdělenější…

Sedm mrtvých a 13 zraněných si vyžádal výbuch minibusu v Kolumbii

18.02.2020 17:55 Nejméně sedm lidských životů a až třináct zraněných si vyžádal v pondělí večer výbuch v jedoucím…

Russiangate? Trump drsně vyhrožuje: Kdybych nebyl prezidentem, tak...

18.02.2020 17:12 Všechny kauzy vyšetřování ruského ovlivňování prezidentských voleb z roku 2016 by měly být zavrženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama