Pakt s ďáblem? Zaznělo varování před nebezpečným aspektem amerického boomu

NÁZOR - Zatím není jasné, zda si politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zaslouží uznání, které si sám automaticky připisuje za ekonomické úspěchy země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník soudí, že během úterního shromáždění v Kongresu, kde Trump přednesl projev o stavu unie, nikdo nepopíral dobrou kondici americké ekonomiky, ale šéf Bílého domu dle očekávání úspěchy zveličoval.

Nestandardní prezidentství

Nejširší ekonomické ukazatele - hrubý domácí produkt, výše mezd a počet pracovních míst - s různou mírou ukazují, že americká ekonomika se ubírá správným směrem, přiznává renomovaný deník. Podotýká, že nejcitlivější indikátor, nezaměstnanost, se drží na padesátiletém minimu 3,5 %.

Zákon americké politiky zní, že sloužící prezident je viněn ze špatného stavu ekonomiku a oslavován za ekonomické úspěchy, připouští washingtonský server. Dodává, že v tomto směru je Trumpův postoj, navíc ve volebním roce, zcela standardní.

"Je ale skutečností, že zpráva o stavu unie po třech letech jeho jinak nekonvenčního prezidentství nemůže být posuzována tak jednoznačně," pokračuje editorial. Pokládá otázku, zda si Trumpova politika skutečně zaslouží uznání za ekonomické úspěchy, které si sám přičítá.

Odpověď je podle prestižního deníku přinejmenším smíšená: Poté, co v roce 2009 skončila velká recese, ekonomický růst za předchozího prezidenta Baracka Obamy dosahoval průměrně 2,2 % ročně, tudíž 2,5 % v Trumpově éře je pouze mírné zlepšení oproti stavu, který zdědil. Částečně ho lze přičíst politice americké centrální banky a částečně stimulům v podobě daňových škrtů v hodnotě stovek miliard dolarů, které Trump realizoval v uplynulých dvou letech.

Zároveň ale Trumpova celní válka s Čínou, Kanadou, Mexikem, Jižní Koreou, Japonskem a Evropou vytváří protiváhu v podobě nejistoty, která růst zpomaluje, upozorňuje americký server. Podotýká, že zmíněné daňové úlevy, které jsou orientovány na velký byznys a bohaté, zřejmě prohloubily příjmovou nerovnost, a to za situace, kdy se zvýšily mzdy málo placených profesí, což Trump vychvaluje jako boom "modrých límečků".

Faustovská nabídka

"Mnohem větší dopad má to, zda je současná prosperita stavěna na udržitelné bázi," píše Washington Post. Konstatuje, že to zatím stále není jisté, protože Trumpovy daňové škrty představují strukturální změnu ve prospěch investic, kterou obhajují i mnozí opoziční demokraté, byť ne v míře, jakou realizují vládnoucí republikáni.

Růst produktivity je navíc tvrdohlavě pomalý a Trumpovi se nepodařilo naplnit přísliby velkých investic do infrastruktury, které by mohly zvětšit kapacitu ekonomického růstu, kritizuje editorial. Doplňuje, že dalším klíčovým faktorem dynamické ekonomiky je příliv pracovní síly, proti kterému ale jdou prezidentovy protiimigrační postoje.       

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I kdyby se ekonomice vedlo tak dobře, jak Trump říká, a i kdyby na tom měl skutečně veškerou zásluhu, vyvstává podle renomovaného deníku jiná znepokojivá otázka: Za jakou cenu?

"Prezident pochopitelně od roku 2017 nemění jen ekonomickou politiku; také se pokouší změnit prezidentství  ze středobodu jednoty země v hlasatelnu stranické a osobní nevraživosti, což navíc zahrnuje snahu házet zahraniční špínu na politického protivníka, za což čelí v Senátu impeachmentu," připomíná editorial. Dodává, že Trump se podle svých slov ničeho takové nedopustil.

Šéf Bílého domu naopak Američanům implicitně činí zcela jiný návrh - přijmout jeho chování a vědomé snahy o rozdělení země jako cosi nezbytného, cenu za ekonomickou prosperitu, konstatuje washingtonský deník. To je podle něj falešná, faustovská nabídka, protože důvěra a konsensus jsou klíčové prvky moderní efektivní ekonomiky, nehledě na to, že jsou nepostradatelné pro prosperující, udržitelné Spojené státy.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ekonomika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

před 47 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kia EV9 slaví dvojnásobné vítězství v soutěži World Car Awards 2024

Značka Kia obdržela další cenné vítězství v soutěži World Car Awards 2024 (Světové auto roku 2024). Vlajková loď značky, čistě bateriové SUV EV9 získalo dva prestižní tituly Světové auto roku i Světový elektromobil roku.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy