Pandemický požár nadále hoří, zní z USA. Apel míří na bohaté státy

NÁZOR – Představitelé velkých mezinárodních zdravotních a finančních organizací vysílají naléhavý vzkaz summitu skupiny G7, který se uskuteční příští týden ve Velké Británii, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Podle vlivného amerického deníku toto poselství zní, že reakce na světovou pandemii koronaviru je nerovnoměrná.

Bohaté státy očkují své obyvatelstvo až třicetkrát rychleji než chudé země, poukazuje prestižní server. Konstatuje, že náprava tohoto nerovného stavu je v zájmu všech.

Změna ovšem bude vyžadovat politickou vůli, akci a peníze, zdůrazňuje renomovaný deník. Odkazuje přitom na apel představitelů Světové zdravotnické organizace, Světové obchodní organizace, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, který byl zveřejněn toto pondělí.

Uvedené organizace upozorňují, že pandemii v rozvojovém světě by mohl s velkou pravděpodobností ukončit příslib 50 miliard dolarů, shrnuje Washington Post. Dodává, že tato suma by zachránila mnoho životů a posílila výkon světové ekonomiky. 

Jak na příslušné tiskové konferenci upozornila šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová, zdravotnická opatření nyní splývají s těmi ekonomickými, připomíná vlivný deník. Vysvětluje, že apel uvedených organizací vychází ze studie expertů Mezinárodního měnového fondu Ruchira Agarwala a Gity Gopinathové, která zmiňuje riziko pro svět spojené s vysoce nerovnými zdravotnickými opatřeními a navrhuje kroky k nápravě.

Také podle nové studie Rockefellerovy nadace dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 na 50 % Američanů a více než 25 % Evropanů, uvádí washingtonský server. Dodává, že proti tomu bylo očkováno jen 1,2 % Afričanů, 4,8 % Asiatů a 14 % Jihoameričanů. 

„Čím déle bude pandemie trvat, tím je větší šance, že se objeví nové varianty (viru) a potenciálně se vrátí ke zděšení všech,“ pokračuje americký deník. Deklaruje, že nezbytná je rychlost, díky které by se podařilo do konce letošního roku naočkovat 40 % světové populace a 60 % do poloviny roku příštího, k čemuž ale musí být navýšen přísun vakcín do chudých zemí.

Cenovka je směšně nízká

Program Covax, který si původně kladl za cíl naočkovat pětinu obyvatel v rozvojovém světě, by mohl svou ambici zvýšit na téměř 30 %, pokud se mu rychle podaří získat dalších 8,3 miliardy dolarů v hotovosti, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že nejde o přísliby, ale skutečné peníze.

Celý program vážně zasáhla druhá vlna pandemie v Indii, v jejímž důsledku přestala tamní společnost Serum Institute dodávat Covaxu vakcíny, vysvětluje Washington Post. Soudí, že Covax může i tak sehrát významnější roli, pokud se mu dostane pomoci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Cenovka se zdá směšně nízká ve srovnání s náklady zuřící pandemie,“ píše renomovaný server. Apeluje na bohaté země, aby ve větší míře darovaly Covaxu přebytečné vakcíny – Mezinárodní měnový fond nedávno připomněl, že jen Spojené státy měly v dubnu na 80 milionů přebytečných dávek, přičemž toto číslo se do konce srpna vyšplhá na přibližně 350 milionů dávek.

Naneštěstí nejde pouze o peníze, varuje vlivný deník. Podotýká, že výrobci vakcín se snaží vyrobit trojnásobný objem dávek oproti ročnímu plánu, tudíž je klíčové zachování dodavatelských řetězců, jelikož výroba vakcíny si žádá na dvě stovky různých součástí, a pokud chybí jediný z nich, produkce se zastaví.

Ve světě vznikají nové továrny na výrobu vakcín, ale jde o náročný a dlouhý proces, shrnuje Washington Post. Zdůrazňuje, že pomyslný požár nadále hoří a lídři zemí G7 na něj musí reagovat.

 

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zimní počasí se vrací na hory i do nížin. Meteorologové vydali dvě výstrahy

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy