Pandemický požár nadále hoří, zní z USA. Apel míří na bohaté státy

NÁZOR – Představitelé velkých mezinárodních zdravotních a finančních organizací vysílají naléhavý vzkaz summitu skupiny G7, který se uskuteční příští týden ve Velké Británii, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Podle vlivného amerického deníku toto poselství zní, že reakce na světovou pandemii koronaviru je nerovnoměrná.

Eurozpravy.cz

Bohaté státy očkují své obyvatelstvo až třicetkrát rychleji než chudé země, poukazuje prestižní server. Konstatuje, že náprava tohoto nerovného stavu je v zájmu všech.

Změna ovšem bude vyžadovat politickou vůli, akci a peníze, zdůrazňuje renomovaný deník. Odkazuje přitom na apel představitelů Světové zdravotnické organizace, Světové obchodní organizace, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, který byl zveřejněn toto pondělí.

Uvedené organizace upozorňují, že pandemii v rozvojovém světě by mohl s velkou pravděpodobností ukončit příslib 50 miliard dolarů, shrnuje Washington Post. Dodává, že tato suma by zachránila mnoho životů a posílila výkon světové ekonomiky. 

Jak na příslušné tiskové konferenci upozornila šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová, zdravotnická opatření nyní splývají s těmi ekonomickými, připomíná vlivný deník. Vysvětluje, že apel uvedených organizací vychází ze studie expertů Mezinárodního měnového fondu Ruchira Agarwala a Gity Gopinathové, která zmiňuje riziko pro svět spojené s vysoce nerovnými zdravotnickými opatřeními a navrhuje kroky k nápravě.

Také podle nové studie Rockefellerovy nadace dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 na 50 % Američanů a více než 25 % Evropanů, uvádí washingtonský server. Dodává, že proti tomu bylo očkováno jen 1,2 % Afričanů, 4,8 % Asiatů a 14 % Jihoameričanů. 

„Čím déle bude pandemie trvat, tím je větší šance, že se objeví nové varianty (viru) a potenciálně se vrátí ke zděšení všech,“ pokračuje americký deník. Deklaruje, že nezbytná je rychlost, díky které by se podařilo do konce letošního roku naočkovat 40 % světové populace a 60 % do poloviny roku příštího, k čemuž ale musí být navýšen přísun vakcín do chudých zemí.

Cenovka je směšně nízká

Program Covax, který si původně kladl za cíl naočkovat pětinu obyvatel v rozvojovém světě, by mohl svou ambici zvýšit na téměř 30 %, pokud se mu rychle podaří získat dalších 8,3 miliardy dolarů v hotovosti, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že nejde o přísliby, ale skutečné peníze.

Celý program vážně zasáhla druhá vlna pandemie v Indii, v jejímž důsledku přestala tamní společnost Serum Institute dodávat Covaxu vakcíny, vysvětluje Washington Post. Soudí, že Covax může i tak sehrát významnější roli, pokud se mu dostane pomoci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Cenovka se zdá směšně nízká ve srovnání s náklady zuřící pandemie,“ píše renomovaný server. Apeluje na bohaté země, aby ve větší míře darovaly Covaxu přebytečné vakcíny – Mezinárodní měnový fond nedávno připomněl, že jen Spojené státy měly v dubnu na 80 milionů přebytečných dávek, přičemž toto číslo se do konce srpna vyšplhá na přibližně 350 milionů dávek.

Naneštěstí nejde pouze o peníze, varuje vlivný deník. Podotýká, že výrobci vakcín se snaží vyrobit trojnásobný objem dávek oproti ročnímu plánu, tudíž je klíčové zachování dodavatelských řetězců, jelikož výroba vakcíny si žádá na dvě stovky různých součástí, a pokud chybí jediný z nich, produkce se zastaví.

Ve světě vznikají nové továrny na výrobu vakcín, ale jde o náročný a dlouhý proces, shrnuje Washington Post. Zdůrazňuje, že pomyslný požár nadále hoří a lídři zemí G7 na něj musí reagovat.

 

Témata: EZ

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Související:

Právě se děje