Pandemie covid v USA nabírá na síle. Platí nové restrikce, infekce je v Bílém domě

Napříč Spojenými státy v těchto dnech přibývají restrikce na ekonomické aktivity či nařízení o nošení roušek v důsledku zhoršující se nové vlny epidemie covidu-19. Denní bilance nákaz ve středu opět dosáhla nového maxima, když bylo podle deníku The New York Times (NYT) nahlášeno 142.755 pozitivních testů. Americká média informují také o nových infekcích v Bílém domě.

Ilustrační foto

Z grafu sestavovaného NYT vyplývá, že rekord v počtu nově odhalených nákaz se v USA tento měsíc zvýšil popáté a že součet za 24 hodin ve středu poprvé překonal 140.000. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí, že se tak stalo už v úterý. Nejdříve oznámila součet těsně nad 136.000, následně ale úterní údaj zvýšila na 140.290 pozitivních testů. Dnes ráno ohlásila dokonce mírně přes 144.000 infekcí z předchozího dne.

Spojené státy dohromady evidují přes 10,4 milionu případů nákazy a skoro 242.000 úmrtí spojených s covidem-19. Obě americké bilance jsou stále vyšší než souhrnná čísla z kterékoli jiné země.

Kromě nákaz se v USA zvyšují i denní počty mrtvých, míra pozitivity testů i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem, který je od středy vyšší než v kterékoli jiné fázi pandemie. Po ohlášení dalších 1431 smrtelných případů covidu-19 se podle NYT průměrný přírůstek bilance obětí dostal nad 1050 a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny srpna. JHU následně uvedla, že za poslední den zaznamenala 1984 zemřelých, což je v jejím grafu nejvyšší přírůstek od 6. května.

Státy a města po celé zemi za nepříznivého vývoje obnovují karanténní opatření nebo pozastavují jejich uvolňování. Stát New York ve středu ohlásil zákaz provozu barů a restaurací po desáté večer, stejné opatření bylo předtím vyhlášeno v Minnesotě. Město Newark ve státě New Jersey omezilo otvírací hodiny podniků už před dvěma týdny, zdejší statistiky o nákaze se ale dál zhoršují a starosta Ras Baraka tak nově zavedl v některých čtvrtích zákaz nočního vycházení a plošně zakázal kolektivní sporty.

Ohio se zase ve středu přidalo ke státům, které v posledních dnech začínají vyžadovat nošení roušek na veřejnosti. Apely v tomto duchu zaznívají i od guvernérů Wisconsinu nebo Iowy. Problémy však nejsou jen na východním pobřeží či v částech středozápadu, což dokládá i fotografie deníku Los Angeles Times, která zachycuje masivní kolonu aut u odběrového místa zřízeného u jednoho ze stadionů nejlidnatějšího města Kalifornie.

Zároveň se dál množí zprávy o nákazách v nejvyšších patrech americké politiky poté, co pozitivní testy měli personální šéf Bílého domu Mark Meadows a ministr bytové výstavby a rozvoje měst Ben Carson. NYT uvádí, že má informace o dalších třech nakažených pracovnících Bílého domu, čímž údajně počet pozitivně testovaných spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa za posledních několik dní narostl na 12.

Bílý dům v poslední době nedává najevo velký zájem o epidemickou situaci v zemi. Jeho krizový štáb je podle mluvčího neustále v kontaktu se státními a lokálními orgány, pro veřejnost je však jeho účinkování v posledních dnech prakticky neviditelné. Viceprezident Mike Pence, který expertní skupině předsedá, po volbách ohlásil, že si bere dovolenou, těsně před jejím ohlášeným začátkem ji nicméně zrušil.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje