Pandemie covid v USA nabírá na síle. Platí nové restrikce, infekce je v Bílém domě

Napříč Spojenými státy v těchto dnech přibývají restrikce na ekonomické aktivity či nařízení o nošení roušek v důsledku zhoršující se nové vlny epidemie covidu-19. Denní bilance nákaz ve středu opět dosáhla nového maxima, když bylo podle deníku The New York Times (NYT) nahlášeno 142.755 pozitivních testů. Americká média informují také o nových infekcích v Bílém domě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Z grafu sestavovaného NYT vyplývá, že rekord v počtu nově odhalených nákaz se v USA tento měsíc zvýšil popáté a že součet za 24 hodin ve středu poprvé překonal 140.000. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí, že se tak stalo už v úterý. Nejdříve oznámila součet těsně nad 136.000, následně ale úterní údaj zvýšila na 140.290 pozitivních testů. Dnes ráno ohlásila dokonce mírně přes 144.000 infekcí z předchozího dne.

Spojené státy dohromady evidují přes 10,4 milionu případů nákazy a skoro 242.000 úmrtí spojených s covidem-19. Obě americké bilance jsou stále vyšší než souhrnná čísla z kterékoli jiné země.

Kromě nákaz se v USA zvyšují i denní počty mrtvých, míra pozitivity testů i počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem, který je od středy vyšší než v kterékoli jiné fázi pandemie. Po ohlášení dalších 1431 smrtelných případů covidu-19 se podle NYT průměrný přírůstek bilance obětí dostal nad 1050 a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny srpna. JHU následně uvedla, že za poslední den zaznamenala 1984 zemřelých, což je v jejím grafu nejvyšší přírůstek od 6. května.

Státy a města po celé zemi za nepříznivého vývoje obnovují karanténní opatření nebo pozastavují jejich uvolňování. Stát New York ve středu ohlásil zákaz provozu barů a restaurací po desáté večer, stejné opatření bylo předtím vyhlášeno v Minnesotě. Město Newark ve státě New Jersey omezilo otvírací hodiny podniků už před dvěma týdny, zdejší statistiky o nákaze se ale dál zhoršují a starosta Ras Baraka tak nově zavedl v některých čtvrtích zákaz nočního vycházení a plošně zakázal kolektivní sporty.

Ohio se zase ve středu přidalo ke státům, které v posledních dnech začínají vyžadovat nošení roušek na veřejnosti. Apely v tomto duchu zaznívají i od guvernérů Wisconsinu nebo Iowy. Problémy však nejsou jen na východním pobřeží či v částech středozápadu, což dokládá i fotografie deníku Los Angeles Times, která zachycuje masivní kolonu aut u odběrového místa zřízeného u jednoho ze stadionů nejlidnatějšího města Kalifornie.

Zároveň se dál množí zprávy o nákazách v nejvyšších patrech americké politiky poté, co pozitivní testy měli personální šéf Bílého domu Mark Meadows a ministr bytové výstavby a rozvoje měst Ben Carson. NYT uvádí, že má informace o dalších třech nakažených pracovnících Bílého domu, čímž údajně počet pozitivně testovaných spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa za posledních několik dní narostl na 12.

Bílý dům v poslední době nedává najevo velký zájem o epidemickou situaci v zemi. Jeho krizový štáb je podle mluvčího neustále v kontaktu se státními a lokálními orgány, pro veřejnost je však jeho účinkování v posledních dnech prakticky neviditelné. Viceprezident Mike Pence, který expertní skupině předsedá, po volbách ohlásil, že si bere dovolenou, těsně před jejím ohlášeným začátkem ji nicméně zrušil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 21:59 Aktualizováno Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

Covid: Nákaz a úmrtí v USA po dlouhém svátečním víkendu opět přibývá

02.12.2020 21:14 Aktualizováno Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie…

Upravený Boeing 737 MAX dokončil první let s cestujícími

02.12.2020 20:56 Zástupci médií si dnes mohli jako první cestující vyzkoušet let upraveným letadlem Boeing 737 MAX.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama