Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci covid-19, která je v zemi spojována se smrtí více než 262.000 lidí. Bilance deníku The New York Times (NYT) a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se dostaly nad tuto hranici po ohlášení dalších bezmála 2300 úmrtí připisovaných koronaviru. Nově odhalených nákaz je okolo 180.000.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Středeční bilance obětí byla stejně jako ta úterní nejvyšší od 6. května a znamená další přiblížení k rekordním hodnotám z dubna. Ve statistice NYT je nejvyšším denním součtem 2752 mrtvých, JHU eviduje maximum asi o 150 nižší. Průměrný přírůstek počtu mrtvých se tento týden dostal nad 1600, nad 2000 byl v USA týdenní průměr jen několik dní okolo poloviny dubna.

Americká média podotýkají, že smrtí nyní končí výrazně menší podíl případů nákazy než na jaře. Šíření koronaviru ale v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel v posledních týdnech nabíralo na obrátkách takovým způsobem, že nárůst hospitalizací i fatálních případů covidu-19 byl nevyhnutelný.

Křivka zachycující vývoj statistiky infekcí od víkendu nesměřuje tak strmě vzhůru jako v minulých týdnech, růst se ale stále nezastavil. Podle NYT po 178.242 nových případech stoupl průměrný přírůstek z posledního týdne na více než 176.000, JHU registruje za středu dokonce přes 181.000 nálezů na koronavirus SARS-CoV-2.

Iniciativa The COVID Tracking Project uvádí, že v USA se aktuálně denně provede asi 1,8 milionu laboratorních testů, což by znamenalo míru pozitivity okolo deseti procent. Stejný zdroj, na který se odvolávají i přední americká média, také hlásí nárůst hospitalizací spojených s covidem-19 na nové maximum v podobě 89.959 nemocných. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem od začátku měsíce narostl o více než 40.000.

"V některých oblastech budeme svědky přetížení systému zdravotní péče," prohlásil tento týden šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.

Současný nepříznivý vývoj provází obavy z dalšího zhoršení situace, a to v souvislosti s obdobím nejpopulárnějších svátků, které začíná dnešním Dnem díkůvzdání. Zdravotničtí experti i politici včetně nově zvoleného prezidenta Joea Bidena na Američany apelovali, aby omezili oslavy a svátek strávili ve svých domácnostech. "Nedojde-li k obratu v postojích veřejnosti a lepšímu dodržování kontrolních zdravotnických opatření, pak je pravděpodobný vývoj k horšímu," řekl deníku The Washington Post epidemiolog a děkan Yale School of Public Health Sten Vermund.

Na rozdíl od předchozích vln epidemie v USA se ta aktuální týká prakticky celého území. Na začátku podzimu hlásily největší problémy státy na středozápadě, a zatímco v Iowě, Jižní Dakotě a Wisconsinu už denní bilance nákaz začaly klesat, lidnaté státy jako Kalifornie, Pensylvánie a Texas hlásí opačný trend.

Karanténní opatření se při absenci iniciativy ze strany dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa výrazně liší stát od státu a například na Floridě, v Jižní Dakotě nebo Oklahomě ke středečnímu datu neplatila žádná nařízení ohledně nošení roušek či omezení pro podniky. Jinde ovšem restrikce za růstu nových infekcí přibývaly: Město New York minulý týden uzavřelo školy, stát Ohio zavedl noční zákaz vycházení, vedení Pensylvánie zase nařídilo barům a restauracím, aby tento týden přestaly v 17:00 prodávat alkohol.

"Směsice přístupů odráží nepřítomnost jasných federálních opatření na potlačení pandemie, která nejeví žádné známky ústupu," hodnotí deník NYT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama