Pandemie dramaticky změnila v USA příčiny zranění

Pandemie nemoci covid-19 způsobila dramatickou změnu způsobů, jakými Američané loni utrpěli zranění. Vyplývá to ze studie americké Komise pro bezpečnost spotřebitelských produktů (CPSC), kterou citoval zpravodajský server The Washington Post. Prudce klesl počet zranění způsobených sportem, zatímco vzrostl počet zranění způsobených zábavní pyrotechnikou či při jízdě na kole.

Portland, ilustrační foto
doporučujeme

Narostl také počet vážných zranění, která si lidé přivodili domácími elektrickými nástroji. Vyšší počet lidí se poranil motorovou pilou, anebo na skateboardu, a prudce vystřelil počet vážných zranění na prolézačkách, hrazdách a dalším běžném příslušenství na dětských hřištích.

Počet lidí, kteří se během uplynulého roku zranili, zůstává zhruba stejný - jen si v době nuceného omezení pohybu, koronavirových uzávěr a karantén přivozují zranění jinými způsoby než ve stejném období předchozího roku.

"Přesně tohle jsme čekali, že se stane. Nastal znatelný posun druhu aktivit, při nichž dochází ke zraněním," řekl Ik-Whan Kwon, emeritní profesor a zakladatel programu bezpečnosti spotřebitelských produktů na Saintlouiské univerzitě.

Údaje o zraněních, které poskytla CPSC, poskytují nový pohled na to, jak pandemie a snahy o její zvládnutí ovlivnily každodenní život. Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí informovala, že na začátku pandemie se značně zvýšil počet telefonátů týkajících se otravy čisticími a dezinfekčními prostředky. A stoupl také počet popálenin, jak začali lidé více vařit doma.

Pandemie změnila mnoha lidem každodenní rutinu, a to vyústilo v nová rizika. Mnoho škol zrušilo prezenční výuku a zastavit se musely i organizované sportovní tréninky, což se projevilo poklesem lehčích zranění při lehkoatletických disciplínách o téměř 80 procent, uvedl CPSC. A při fotbalu, hokeji, baseballu a ragby klesl počet zranění o téměř dvě třetiny.

Nejvyšší nárůst vážných zranění zaznamenalo používání zábavní pyrotechniky, jejichž počet se téměř ztrojnásobil. A na více než dvojnásobek stoupla zranění způsobená domácím elektrickým nářadím. Čisticí prostředky a dezinfekce si vyžádaly téměř dvojnásobek vážných zranění a hned za nimi následovaly skleničky na pití - pravděpodobně kvůli pořezání střepy, když praskly.

Pandemií vynucené změny životního stylu také připravily různým věkovým skupinám nová rizika a nebezpečí. U dětí mladších deseti let nejvíce vzrostl počet zranění, která si přivodily na skateboardech a koloběžkách.

Lidem po dvacítce se více než dvakrát častěji stávala zranění při používání masážních pomůcek včetně sexuálních hraček. Ve věkové skupině mezi 40 a 59 lety zaznamenaly největší nárůst zranění způsobených zábavní pyrotechnikou. A osoby nad 70 let dvakrát častěji utrpěly zranění od ochranných pomůcek na oči, uši a ústa - nejčastěji od roušek či respirátorů, které se během pandemie staly nezbytností.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama