Pandemie koronaviru: USA mohou mít v září 200 tisíc mrtvých, varuje expert

Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 by mohl ve Spojených státech v září dosáhnout 200.000, uvedl expert Ashish Jha z Harvardovy univerzity. Jak řekl v rozhovoru s televizní stanicí CNN, jestliže země nepřistoupí k nějaké "drastické akci", počet mrtvých bude i nadále stoupat.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se koronavirus v USA potvrdil již u více než dvou milionů lidí. Univerzita rovněž registruje téměř 113.000 amerických úmrtí, což je nejvíce na světě.

Bilanci nakažených mají USA zdaleka nejvyšší na světě, to samé platí pro počet úmrtí připisovaných covidu-19, kterých už bylo v zemi podle deníku The New York Times (NYT) nahlášeno přes 113.000. Oběti začaly po víkendu opět přibývat tempem kolem 1000 denně, podobně jako minulý týden.

"I když nebude stoupat počet případů a my všechno necháme tak, jak je, dá se očekávat, že někdy během září dosáhneme 200.000 úmrtí," uvedl Jha pro CNN. "A to jsme teprve u září a pandemie v září určitě neskončí," dodal s tím, že "má opravdu velké obavy ohledně toho, co se bude dít v příštích týdnech a měsících".

Jednotlivé americké státy v posledních týdnech začaly uvolňovat ochranná opatření a znovu otevírat tamní ekonomiku. S tím podle agentury Reuters souvisí mírný nárůst denního počtu hlášených případů, který nyní země zaznamenává po pěti týdnech poklesu. Současný vývoj však může být také důsledkem soustavného zvyšování testovací kapacity. Experti nyní s obavami sledují, zda do vývoje pandemie nepříznivě nezasáhne současná vlna protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

Nejvíce nakažených koronavirem hlásí státy New York a New Jersey. Poté následují Kalifornie, Illinois a Massachusetts, uvedlo ve své nové statistice americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Ve všech těchto státech kromě Kalifornie ale počet nových nákaz již delší dobu klesá. Opačný trend podle The New York Times v posledních dvou týdnech evidují hned v 21 státech, přičemž nejprudší je nárůst na Aljašce, v Arizoně, Utahu, Oregonu, Jižní Karolíně a Arkansasu.

Zhoršení situace hlásí také Kalifornie, kde je s koronavirem spojováno skoro 5000 úmrtí. CNN upozorňuje, že v okresu Los Angeles nově povolili otevření některých podniků včetně posiloven a muzeí, v oblasti s přibližně deseti miliony obyvatel ale zároveň počet pozitivně testovaných lidí roste asi o 1300 denně. Starosta Los Angeles Eric Garcetti na středeční tiskové konferenci připustil, že jej rušení restrikcí znervózňuje.

CNN v dnešní analýze amerického vývoje píše, že se naplňují přání prezidenta Donalda Trumpa. "Země se začíná otevírat stůj co stůj, i přes alarmující signály, že nápor koronavirové pandemie se stupňuje. (...) Víc a víc lidí je, zdá se, ochotno žít s nákazou a její strašlivou cenou, pokud to znamená návrat k něčemu, co připomíná jejich normální životy," hodnotí CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

03.07.2020 22:06 Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí…

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy