Pandemie může trvat i 18 měsíců. Z USA zní návod na udržení funkční společnosti

NÁZOR - "Jak dlouho bude trvat pandemie koronaviru?" Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník konstatuje, že odpověď nikdo nezná, ale je téměř jisté, že bude delší než pár týdnu a je nutné se připravit na dlouhou reakci na pandemii.

Konec znamená až lék či vakcína

I kdyby úvodní reakce uchránila zdravotnické systémy před katastrofou, existuje velká možnost druhé, ne-li třetí vlny onemocnění, varuje vlivný deník. Apeluje na zahájení seriózního plánování jak se s takovým scénářem vypořádat.

"Skutečný konec přijde, až budou objeveny vakcína či lék, otestovány, vyrobeny a široce distribuovány tak, aby chránily velkou část obyvatel," píše washingtonský server. Dodává, že důležitý bude také moment, kdy se z nemoci zotaví dostatek lidí, který bude přirozeně imunní proti opětovné infikaci.    

Vývoj vakcíny může ovšem trvat mezi jedním rokem a osmnácti měsíci, poukazuje prestižní deník. Doplňuje, že navzdory optimismu, který prezentoval americký prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci, je složitý také vývoj antivirových léků, i když probíhá v krizovém režimu.

Mezitím musí být cílem zmírnit křivku nárůstu nemocných a potlačit rozsah epidemie natolik, aby nedošlo k masivnímu přeplnění nemocnic, jak se stalo v Itálii, vysvětluje Washington Post. Na základě dosavadní čínské zkušenosti soudí, že tato fáze může trvat dva až tři měsíce.   

Tento časový rámec nás přenáší do letních měsíců, upozorňuje editorial. Pokládá ale otázku, co se stane, pokud vysoké teploty a vlhkost virus nezastaví.

Studie, kterou tento týden publikovali vědci z londýnské Imperial College na základě dostupných modelů varuje, že pokud budou prvotní drakonická opatření uvolněna příliš brzy, nebo na příliš dlouho, dá se očekávat, že šíření nemoci se rychle vrátí, poukazuje americký deník.

"Někteří lidé, kteří byli nemocní, se zotaví a získají přirozenou imunitu," pokračuje editorial. Dodává však, že velká část populace ale bude v srpnu stejně zranitelná, jako je dnes.

Jihokorejský model

Renomovaný deník se v té souvislosti ptá, zda je realistické držet všechna striktní opatření po celý rok, ne-li rok a půl. Očekává, že přijde fáze, kdy veřejnost začne být vyčerpaná masivním ekonomickým tlakem a mnoho lidí bude tíhnout k narušování rutiny a podstupování rizik.

Jedna z nejzrádnějších vlastností koronaviru spočívá v tom, že lidé mohou být infekční i ve chvíli, kdy ještě nemají žádné symptomy onemocnění, vyzdvihuje Washington Post. Obává se proto, že pandemie se může vrátit a to, zda dojde k druhé vlně infekce, se nyní ukáže v Číně, které se začíná pozvolna znovu otevírat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vědec Trevor Bedford působící v Centru pro výzkum rakoviny Freda Hutchinsona naznačuje, že správným postupem je metoda, kterou v první fázi epidemie použila Jižní Korea, uvádí editorial. Vysvětluje, že ta spočívala v rozsáhlém testování, oddělování a izolaci nemocných a stopování jejich kontaktů.

Bedford míní, že pokud lze izolovat nemocné skrze masivní testovací program doplněný lokalizací pohybu na základě mobilního telefonu, díky čemuž budou varováni ti, kteří mohli přijít s nemocí do kontaktu, přenos viru lze zastavit, vysvětluje prestižní deník. Dodává, že ti, kteří se zotaví, se mohou vrátit do práce a pomáhat udržovat fungování společnosti.

Spojené státy - i další země - jsou ale zatím od počátku v testování žalostně pozadu, tudíž by realizace Bedfordova plánu vyžadovala skutečný obrat, konstatuje washingtonský server. "Nesmíme dovolit, aby nás překvapila druhá vlna," apeluje závěrem.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jižní Korea Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 38 minutami

před 41 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Ruské jaderné odpalovací zařízení míří k hranicím NATO. Odborníci: Jde o přípravu na válku

Ruská armáda rozmísťuje podél hranic s Finskem raketová odpalovací zařízení schopná nést taktické jaderné zbraně. Podle Institutu pro studium války (ISW) je to další důkaz, že se Putin připravuje na přímý konflikt s NATO. Politici předpovídají, kdy by k případnému střetu mohlo dojít.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy