Pandemie: Počty mrtvých a hospitalizovaných v USA rostou, Biden čeká "nejtemnější dny"

Spojené státy v úterý opět zaznamenaly více než 3000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je to popáté, co denní bilance obětí tuto hranici překonala.

Joe Biden
doporučujeme

Počty mrtvých jsou těsně před vánočními svátky dál na vzestupu stejně jako vytíženost nemocnic, růst statistiky nakažených se drží těsně pod rekordní úrovní z minulého týdne.

Celkem se v USA nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 18,2 milionu lidí, covidu-19 jsou v zemi připisována úmrtí více než 322.000 lidí.

Obě souhrnné statistiky nyní rostou výrazně rychleji než v kterékoli jiné fázi pandemie. List NYT za úterý eviduje na 202.000 nových infekcí a 3239 úmrtí, JHU lehce přes 3400 zemřelých a na 195.000 pozitivně testovaných. Průměrný přírůstek statistiky nakažených se dál drží nad 210.000, zatímco na poslední dny připadá vždy přes 2600 úmrtí. Na jaře a v létě jich nikdy nebylo za 24 hodin ohlášeno více než 3000.

Sílu podzimní vlny epidemie v USA odráží i počet aktuálních hospitalizací, který už je skoro na dvojnásobné hodnotě oproti maximu z jara. Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v úterý v amerických nemocnicích 117.777 pacientů s covidem-19.

Byť se od jara úspěšnost léčby výrazně zvýšila a v USA se tento měsíc začalo očkovat dvěma různými vakcínami proti covidu-19, nastupující prezident Joe Biden v úterý podle CNN uvedl, že "nejtemnější dny" v boji proti koronaviru jeho zemi teprve čekají. Experti očekávají, že do začátku jara počet obětí epidemie naroste nad půl milionu.

První ze dvou dávek vakcíny vyvinuté ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech už napříč USA dostalo nejméně 600.000 lidí, uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Americká vláda se s výrobci během testování látky dohodla na dodávce 100 milionů dávek a dnes Pfizer oznámil dohodu o zajištění dalších 100 milionů.

Jako první přišli v očkovací kampani na řadu zdravotníci. Ti v posledních týdnech v různých koutech USA čelí enormnímu náporu pacientů a data amerického ministerstva zdravotnictví ukazovala, že ve většině nemocnic byly minulý týden jednotky intenzivní péče zaplněné ze 70 procent nebo více.

Aktuální vlna nákazy silně zasáhla drtivou většinu amerického území, karanténní opatření se ovšem stát od státu dramaticky liší. Zatím jen Kalifornie, Ohio a Severní Karolína podle NYT zavedly omezení svobodného pohybu, relativně tvrdý režim už platí také v Pensylvánii, kde mimo jiné musely zavřít restaurace, kina či posilovny. Ve většině států ovšem ekonomika zůstává "převážně otevřená" a v několika částech USA guvernéři nesáhli ani po nařízení o nošení roušek. Týká se to i sedmimilionového Tennessee, kde se nyní denní počty nákaz dostávají i nad 10.000, zatímco průměrný přírůstek bilance mrtvých se od začátku prosince více než zdvojnásobil.

U počtu nových nákaz na milion obyvatel je aktuálně po Tennessee druhá nejhorší situace v Kalifornii, nejlidnatější americký stát hlásí denně přes 40.000 případů a více než 250 mrtvých. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 se zde za poslední měsíc více než ztrojnásobil na bezmála 19.000 a volná zůstávala jen 2,5 procenta kapacity péče pro těžce nemocné. Místní úřady se snaží zprovoznit dodatečné "polní nemocnice" a naplánovat případné zavedení přídělového systému péče, píše NYT.

Guvernéři New Yorku a Washingtonu zase ve světle obav kolem mutace viru SARS-CoV-2 vyhlásili nová pravidla spojená s cestováním z Británie. Federální vláda podle informací agentury Reuters na začátku týdne kroky v této souvislosti neplánovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama