Pandemie: Počty mrtvých a hospitalizovaných v USA rostou, Biden čeká "nejtemnější dny"

Spojené státy v úterý opět zaznamenaly více než 3000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je to popáté, co denní bilance obětí tuto hranici překonala.

Počty mrtvých jsou těsně před vánočními svátky dál na vzestupu stejně jako vytíženost nemocnic, růst statistiky nakažených se drží těsně pod rekordní úrovní z minulého týdne.

Celkem se v USA nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 18,2 milionu lidí, covidu-19 jsou v zemi připisována úmrtí více než 322.000 lidí.

Obě souhrnné statistiky nyní rostou výrazně rychleji než v kterékoli jiné fázi pandemie. List NYT za úterý eviduje na 202.000 nových infekcí a 3239 úmrtí, JHU lehce přes 3400 zemřelých a na 195.000 pozitivně testovaných. Průměrný přírůstek statistiky nakažených se dál drží nad 210.000, zatímco na poslední dny připadá vždy přes 2600 úmrtí. Na jaře a v létě jich nikdy nebylo za 24 hodin ohlášeno více než 3000.

Sílu podzimní vlny epidemie v USA odráží i počet aktuálních hospitalizací, který už je skoro na dvojnásobné hodnotě oproti maximu z jara. Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v úterý v amerických nemocnicích 117.777 pacientů s covidem-19.

Our daily update is published. States reported 1.7 million tests, 189k cases, and 3,131 deaths. There are 117,777 COVID-19 patients currently hospitalized. pic.twitter.com/WkyEGVzL1t

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 23, 2020

Byť se od jara úspěšnost léčby výrazně zvýšila a v USA se tento měsíc začalo očkovat dvěma různými vakcínami proti covidu-19, nastupující prezident Joe Biden v úterý podle CNN uvedl, že "nejtemnější dny" v boji proti koronaviru jeho zemi teprve čekají. Experti očekávají, že do začátku jara počet obětí epidemie naroste nad půl milionu.

První ze dvou dávek vakcíny vyvinuté ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech už napříč USA dostalo nejméně 600.000 lidí, uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Americká vláda se s výrobci během testování látky dohodla na dodávce 100 milionů dávek a dnes Pfizer oznámil dohodu o zajištění dalších 100 milionů.

Jako první přišli v očkovací kampani na řadu zdravotníci. Ti v posledních týdnech v různých koutech USA čelí enormnímu náporu pacientů a data amerického ministerstva zdravotnictví ukazovala, že ve většině nemocnic byly minulý týden jednotky intenzivní péče zaplněné ze 70 procent nebo více.

Aktuální vlna nákazy silně zasáhla drtivou většinu amerického území, karanténní opatření se ovšem stát od státu dramaticky liší. Zatím jen Kalifornie, Ohio a Severní Karolína podle NYT zavedly omezení svobodného pohybu, relativně tvrdý režim už platí také v Pensylvánii, kde mimo jiné musely zavřít restaurace, kina či posilovny. Ve většině států ovšem ekonomika zůstává "převážně otevřená" a v několika částech USA guvernéři nesáhli ani po nařízení o nošení roušek. Týká se to i sedmimilionového Tennessee, kde se nyní denní počty nákaz dostávají i nad 10.000, zatímco průměrný přírůstek bilance mrtvých se od začátku prosince více než zdvojnásobil.

U počtu nových nákaz na milion obyvatel je aktuálně po Tennessee druhá nejhorší situace v Kalifornii, nejlidnatější americký stát hlásí denně přes 40.000 případů a více než 250 mrtvých. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 se zde za poslední měsíc více než ztrojnásobil na bezmála 19.000 a volná zůstávala jen 2,5 procenta kapacity péče pro těžce nemocné. Místní úřady se snaží zprovoznit dodatečné "polní nemocnice" a naplánovat případné zavedení přídělového systému péče, píše NYT.

Guvernéři New Yorku a Washingtonu zase ve světle obav kolem mutace viru SARS-CoV-2 vyhlásili nová pravidla spojená s cestováním z Británie. Federální vláda podle informací agentury Reuters na začátku týdne kroky v této souvislosti neplánovala.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Joe Biden očkování Pfizer

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 24 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zimní počasí se vrací na hory i do nížin. Meteorologové vydali dvě výstrahy

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy