Pandemie se zhorší navzdory vakcíně. Proočkování se nestihne včas

Ačkoliv už první země světa zahájily jednu z největších logistických zdravotnických operací v dějinách, nevyhnou se nárůstu případů nákazy po svátcích. Navzdory apelu vědců i lékařů, aby lidé zůstali doma a snížili tak riziko přenosu koronaviru, lze očekávat, že ne každý tak skutečně bude jednat, stejně jako tomu nebylo ani v minulých týdnech. A lékaři s touto variantou dopředu počítají.

Proočkovat dostatečný počet lidí na to, aby se nemoc nezačala po svátcích opět šířit, se nestíhá ani náhodou, a to ani v zemích, které už s vakcinací začaly. Podle televize BBC firma Pfizer dodala do USA dávky pro tři miliony lidí.

V příštím týdnu by Pfizer a Moderna měly dodat vakcíny pro dalších 10 milionů lidí, do konce roku by měly mít Spojené státy vakcíny pro 30 milionů lidí. Ty je ale potřeba aplikovat, a to ve dvou dávkách s několikatýdenním odstupem.

Zabránit přenosu a šíření koronaviru během svátků se tak nepodaří nikde na světě, není zkrátka reálně možné to stihnout. Lékaři a vědci se proto už nyní připravují nejen na to, že po novém roce začne stoupat jak počet nakažených, tak i mrtvých, ale i na to, že čísla porostou už před Vánoci.

"Polovina ledna by pro nás mohla být skutečně temným obdobím. Důsledek nárůstu počtu infikovaných během Dne díkůvzdání se pravděpodobně projeví v období, kdy začnou Vánoce," řekl pro CNN ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci.

Zatím jde o odhad, neboť statistika dopadnu oslav na Den díkůvzdání ještě není hotová. Už nyní je ale jasné, že důsledek Vánoc bude ještě horší. Vánoční svátky totiž podle Fauciho představují ještě větší hrozbu.

"Jsou to svátky, které se slaví déle. Doufám, že si to lidé uvědomí. Je to opravdu těžké, protože někteří odmítají během svátečního období měnit své zvyklosti a rituály. Ale je třeba si uvědomit, že žijeme v kritické době," dodal.

Spojené státy jsou přitom co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí světa a počet potvrzených případů nákazy podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 16 milionů. A pro tamní úřady by teď mělo být prioritou dodat vakcínu v první řadě zdravotnickým pracovníkům.

Právě ti budou během jara vytížení nejvíce. Nejen, že se se očekává nárůst počtu nakažených s koronavirem, ale hrozí i další nemoci sezónního charakteru, jako chřipka.

V USA už přitom zemřelo nejméně 1700 nakažených zdravotnických pracovníků. A další budou ohrožení poté, co se v důsledku svátků epidemie opět rozhoří. Právě zdravotníci jsou proto v jedné z prvních skupin, k nimž by se vakcína měla dostat.

Další očkování bude probíhat do konce prvního čtvrtletí příštího roku 100 milionů obyvatel. Ani to ale neznamená, že se život vrátí k normálu. "Vakcína je další nástroj, který máme, ty současné ale nebude nahrazovat," uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus.

Dodal, že sama vakcína pandemii koronaviru neukončí. Část lidí se totiž odmítá nechat očkovat, a reálně hrozí, že proočkovanost populace nebude dostatečná. Není navíc ani známo, jak dlouho imunita získaná vakcínou vydrží, ani to, jestli vakcína zabrání šíření nemoci, nebo pouze rozvinutí život ohrožujících stavů.

K celkovému ukončení pandemie ale musí být virus celosvětově eliminován, což je podle většiny vědců téměř nemožné, vzhledem k jeho rozsáhlosti. Lidé by si museli vybudovat dostatečnou imunitu a odhaduje se, že imunní musí být 55 až 80 % populace.

"Celkový výskyt koronaviru do roku 2025 bude rozhodujícím způsobem záviset na délce trvání imunity," míní podle Nature Yonatan Grad, epidemiolog na Harvard TH Chan School of Public Health v Bostonu v Massachusetts.

Dodal, že pokud budou případy nákaz bez očkování nebo trvalé imunity rychle stoupat, virus bude pravidelně a rozsáhle cirkulovat. V takovém případě by se podle Juliet Pulliam, ředitelky Jihoafrického centra pro epidemiologické modelování a analýzu na Stellenbosch University, stal endemickým.

"To by bylo opravdu bolestivé," obává se. Není to přitom vůbec nereálné, například malárie, nemoc které se dá předcházet a lze ji léčit, každý rok zabije více než 400 000 lidí. "Tyto nejhorší scénáře se odehrávají v mnoha zemích s chorobami, kterým lze předcházet, a které způsobují obrovské ztráty na životech," dodal Samir Bhatt, epidemiolog infekčních nemocí na Imperial College v Londýně.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 1 hodinou

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri stane v dubnu opět před soudem. Bude se řešit jeho odvolání

V dubnu se k soudu vrátí případ bývalého poslance Dominika Feriho, který byl obviněn ze znásilnění. Feri byl loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let, na místě se odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy