Pandemie v Brazílii se vymyká. Na covid-19 zemře víc mladých lidí než v jiných státech

V Brazílii po nákaze koronavirem umírá více mladých lidí než ve většině ostatních zemí. Oběťmi covidu-19 se stávají hlavně ti nejchudší, kteří se nemohou dostatečně izolovat, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V tomto jihoamerickém státě s 210milionovou populací, která je v průměru mladší než v evropských zemích, je z celkového počtu zemřelých kvůli komplikacím způsobeným onemocněním covid-19 69 procent obětí starších 60 let. Ve Španělsku a Itálii je obětí starších 60 let 95 procent, vyplývá z posledních oficiálních statistik.

Tento rozdíl lze vysvětlit věkovou pyramidou: pouze 13,6 procenta Brazilců je starších 60 let, oproti 25 procentům Španělů a 28 procentům Italů. Roli ale hrají i jiné faktory.

"Naše populace je mladší, je proto normální, že je více obětí mezi lidmi mladšími 60 let. Způsobeno je to však i tím, že mladší lidé méně respektují karanténní opatření," vysvětluje epidemiolog Mauro Sanchez z univerzity v hlavním městě Brasília.

Zatímco na začátku dubna bylo mezi skupinou obyvatel mladších 60 let 19 procent úmrtí, tento týden jejich počet vzrostl na 31 procent. Denní přírůstek mrtvých v Brazílii v úterý poprvé překonal hranici 1000, celkem v zemi od propuknutí nákazy zemřelo přes 20.000 lidí.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví neposkytuje informace o věku nakažených. Skutečné počty potvrzených případů jsou navíc široce podceňovány; podle odborníků jsou až 15krát menší než ve skutečnosti.

Podle odhadů výzkumné skupiny, která onemocnění covid-19 v Brazílii sleduje, je v zemi více než 3,6 milionu nakažených. Poslední oficiální statistiky uvádějí okolo 310.000 potvrzených případů. Nejhůře zasaženými věkovými skupinami jsou lidé mezi 20 až 29 lety a 30 až 39 lety, nakažených je v každé z obou skupin až 580.000 lidí, domnívají se výzkumníci.

"Tato data nás zneklidňují, protože dokazují, že mladí lidé nedodržují nezbytná opatření a vystavují se tak viru, ačkoliv i jim hrozí těžký průběh nemoci," uvádí pneumoložka Patricia Cantoová. "I když většina nakažených mladých lidí nepotřebuje hospitalizaci, zdravotnický systém je přesycen, protože se nestará pouze o starší osoby," dodává Sanchez.

Podle výzkumníka však "většina těch, co nerespektují karanténu a vycházejí z domu, tak činí proto, že nemá na výběr". Sanchez tím naráží na miliony chudých pracovníků, například pouličních prodejců, jejichž příjem závisí na šedé ekonomice.

"Pokud by vláda zavedla masivní pomoc pro ty nejvíce ohrožené, možná by lidé spíš zůstali doma," dodává Sanchez.

Specialista na infekční nemoci z univerzity v jihobrazilském státě Mato Grosso do Sul Julio Croda uvádí, že chudí mladí lidé mají častěji těžší průběh nemoci. "Hodně z nich se nemůže zdravě stravovat a je u nich významná komorbidita, jako je obezita, vysoký tlak nebo cukrovka," říká Croda.

"(Tato zjištění) odporují argumentům těch, kteří jsou pro zavedení takzvané vertikální izolace, ve které se izolují jenom starší lidé," dodává specialista, který byl dříve zaměstnán na ministerstvu zdravotnictví, na konci března však rezignoval kvůli neshodám se zdravotnickou politikou vlády.

Vertikální izolaci navrhuje například brazilský prezident Jair Bolsonaro, který prosazuje rychlé otevření ekonomiky a je známý svým "koronaskeptickým" přístupem.

"Ve chvíli, kdy Bolsonaro zastává nějaký postoj bez jakéhokoliv vědeckého základu, můžeme říct, že brazilská populace je v nebezpečí," uzavírá Croda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicistu Chauvina z případu Floyda obvinili z vraždy druhého stupně

03.06.2020 21:56 Aktualizováno Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýšil obvinění bělošského expolicisty Dereka Chauvina…

Washington zakázal od 16. června čínským aerolinkám lety do USA

03.06.2020 21:41 Americká vláda dnes zakázala čínským leteckým dopravcům od 16. června lety do Spojených států.…

Americký ministr obrany Esper nepodporuje aktivaci zákonu o vzpouře

03.06.2020 21:10 Aktualizováno Americký ministr obrany Mark Esper dnes oznámil, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákonu o…

New York hlásí nejméně úmrtí s covidem-19 za deset týdnů

03.06.2020 20:10 Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem. Na tiskové konferenci to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy