Pandemie v Brazílii se vymyká. Na covid-19 zemře víc mladých lidí než v jiných státech

V Brazílii po nákaze koronavirem umírá více mladých lidí než ve většině ostatních zemí. Oběťmi covidu-19 se stávají hlavně ti nejchudší, kteří se nemohou dostatečně izolovat, píše agentura AFP.

V tomto jihoamerickém státě s 210milionovou populací, která je v průměru mladší než v evropských zemích, je z celkového počtu zemřelých kvůli komplikacím způsobeným onemocněním covid-19 69 procent obětí starších 60 let. Ve Španělsku a Itálii je obětí starších 60 let 95 procent, vyplývá z posledních oficiálních statistik.

Tento rozdíl lze vysvětlit věkovou pyramidou: pouze 13,6 procenta Brazilců je starších 60 let, oproti 25 procentům Španělů a 28 procentům Italů. Roli ale hrají i jiné faktory.

"Naše populace je mladší, je proto normální, že je více obětí mezi lidmi mladšími 60 let. Způsobeno je to však i tím, že mladší lidé méně respektují karanténní opatření," vysvětluje epidemiolog Mauro Sanchez z univerzity v hlavním městě Brasília.

Zatímco na začátku dubna bylo mezi skupinou obyvatel mladších 60 let 19 procent úmrtí, tento týden jejich počet vzrostl na 31 procent. Denní přírůstek mrtvých v Brazílii v úterý poprvé překonal hranici 1000, celkem v zemi od propuknutí nákazy zemřelo přes 20.000 lidí.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví neposkytuje informace o věku nakažených. Skutečné počty potvrzených případů jsou navíc široce podceňovány; podle odborníků jsou až 15krát menší než ve skutečnosti.

Podle odhadů výzkumné skupiny, která onemocnění covid-19 v Brazílii sleduje, je v zemi více než 3,6 milionu nakažených. Poslední oficiální statistiky uvádějí okolo 310.000 potvrzených případů. Nejhůře zasaženými věkovými skupinami jsou lidé mezi 20 až 29 lety a 30 až 39 lety, nakažených je v každé z obou skupin až 580.000 lidí, domnívají se výzkumníci.

"Tato data nás zneklidňují, protože dokazují, že mladí lidé nedodržují nezbytná opatření a vystavují se tak viru, ačkoliv i jim hrozí těžký průběh nemoci," uvádí pneumoložka Patricia Cantoová. "I když většina nakažených mladých lidí nepotřebuje hospitalizaci, zdravotnický systém je přesycen, protože se nestará pouze o starší osoby," dodává Sanchez.

Podle výzkumníka však "většina těch, co nerespektují karanténu a vycházejí z domu, tak činí proto, že nemá na výběr". Sanchez tím naráží na miliony chudých pracovníků, například pouličních prodejců, jejichž příjem závisí na šedé ekonomice.

"Pokud by vláda zavedla masivní pomoc pro ty nejvíce ohrožené, možná by lidé spíš zůstali doma," dodává Sanchez.

Specialista na infekční nemoci z univerzity v jihobrazilském státě Mato Grosso do Sul Julio Croda uvádí, že chudí mladí lidé mají častěji těžší průběh nemoci. "Hodně z nich se nemůže zdravě stravovat a je u nich významná komorbidita, jako je obezita, vysoký tlak nebo cukrovka," říká Croda.

"(Tato zjištění) odporují argumentům těch, kteří jsou pro zavedení takzvané vertikální izolace, ve které se izolují jenom starší lidé," dodává specialista, který byl dříve zaměstnán na ministerstvu zdravotnictví, na konci března však rezignoval kvůli neshodám se zdravotnickou politikou vlády.

Vertikální izolaci navrhuje například brazilský prezident Jair Bolsonaro, který prosazuje rychlé otevření ekonomiky a je známý svým "koronaskeptickým" přístupem.

"Ve chvíli, kdy Bolsonaro zastává nějaký postoj bez jakéhokoliv vědeckého základu, můžeme říct, že brazilská populace je v nebezpečí," uzavírá Croda.

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy