Pandemie v USA se šíří extrémním tempem. Lůžka jsou v obchodech, šetří se s kyslíkem

Odhalené nákazy koronavirem a nahlášená úmrtí spojená s covidem-19 ve Spojených státech po svátcích znovu přibývají extrémně vysokým tempem, zatímco počet hospitalizací plynoucích z epidemie v pondělí opět dosáhl nového rekordu. Země registruje v průměru přes 2500 mrtvých denně a očekává se, že situace se bude v nejbližších dnech zhoršovat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Velké problémy má stále Kalifornie, v přibližně desetimilionovém okrese Los Angeles v pondělí bylo jen 17 volných lůžek pro těžce nemocné dospělé pacienty.

Celé USA za uplynulý den zaznamenaly bezmála 200.000 nákaz a okolo 2000 obětí covidu-19, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse a deníku The New York Times (NYT). Souhrnné statistiky za celou dobu epidemie narostly na 20,8 milionu nakažených a více než 353.000 mrtvých.

Podle NYT průměrné přírůstky z posledních sedmi dní stouply na 214.000 nákaz a 2655 úmrtí denně, což jsou hodnoty jen těsně pod rekordy z dnů před vánočními svátky. Po 23. prosinci následoval několikadenní pokles podobně jako po listopadovém Dni díkůvzdání a nyní denní čísla opět rostou. Zřejmě ale ještě několik dní potrvá, než se evidence dat po svátečních výkyvech stabilizuje.

Podle The COVID Tracking Project zůstává nejspolehlivějším ukazatelem počet hospitalizací způsobených infekcí koronavirem. V pondělí bylo v USA pacienty s covidem-19 obsazeno 128.210 nemocničních lůžek, uvádí dobrovolnický projekt, který shromažďuje oficiální data z jednotlivých amerických států a území. Data federálního ministerstva zdravotnictví podle NYT ukazovala, že více než pětina amerických nemocnic s jednotkou intenzivní péče minulý týden hlásila obsazenost JIP na 95 procent kapacity nebo více.

Mnoho takto zahlcených nemocnic je v Kalifornii, kde je v důsledku nového náporu epidemie covidu-19 aktuálně hospitalizováno na 22.000 lidí. Nákazy v nejlidnatějším americkém státě přibývají tempem okolo 40.000 za den a v průměru je nyní hlášeno přes 350 úmrtí denně. Guvernér 40milionového státu Gavin Newsom navíc varoval před dalším zhoršením situace v důsledku vánočních a novoročních aktivit.

Obzvláště znepokojivý je vývoj na jihu Kalifornie, kde podle televize CNN zdravotnické úřady hovoří o humanitární katastrofě. V Los Angeles County bylo v pondělí večer v nemocnicích 7544 lidí s covidem-19, přičemž v hustě zalidněném okrese bylo volných jen 17 lůžek na JIP pro dospělé, ukazovala oficiální data.

Přetíženost systému zdravotní péče odráží i skutečnost, že jedna místní nemocnice na konci prosince zřídila novou čekárnu ve venkovním stanu, zatímco v té původní se pečovalo o pacienty a pojízdná lůžka se hromadila i v obchůdku se suvenýry. Záchranná služba v Los Angeles zase nově nařídila svým týmům, aby šetřily s kyslíkem a pacienty s malou šancí na přežití nepřevážely do nemocnic.

Jistým zábleskem naděje je to, že denní počty nákaz nezačaly po Novém roce opět růst, guvernér Newsom také hovořil o mírném "zploštění křivky" zachycující vývoj hospitalizací. Nepříznivé bylo naopak jeho středeční oznámení, že v Kalifornii byl odhalen první případ nákazy mutací koronaviru, která vyvolává značné obavy v Británii. NYT uvádí, že v nejlidnatějším státě USA už našli i dalších pět takových případů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama