Pandemie v USA směřuje ke třetímu vrcholu, přibylo téměř 60 tisíc nakažených

Spojené státy ve středu zaregistrovaly 59.494 případů nákazy koronavirem a 985 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Přírůstek bilance nakažených je podle jejích statistik nejvyšší od 14. srpna, kdy denní součet naposledy překonal 60.000. Deník The New York Times (NYT) napsal, že vývoj epidemie v USA směřuje ke třetímu vrcholu.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

Z pohledu absolutních čísel o odhalených infekcích virem SARS-CoV-2 byla v zemi situace nejhorší ve druhé polovině července, kdy statistika v průměru narůstala o více než 60.000 případů denně. Pokud jde o přírůstky bilance obětí, ty byly zdaleka nejvyšší při jarním vrcholu americké epidemie, přičemž nákazy tehdy přibývaly tempem okolo 30.000 za den.

Nyní se křivka zachycující trend šíření viru znovu dostává nad hranici 50.000, přičemž vzestupnou tendenci má už několik týdnů. Jak ale podotýká NYT, samotné počty infekcí nejsou tím nejlepším měřítkem pro hodnocení závažnosti situace. "Je složité porovnávat aktuální čísla s dřívějšími momenty epidemie v USA, kdy testování nebylo tak rozšířené," píše list.

Nesprávným směrem se ale nevyvíjí jen denní bilance nakažených. "Míříme na špatnou stranu, což neodráží jen počty nových případů, ale také míra pozitivity testů a počet hospitalizací," řekla epidemioložka Caitlin Riversová působící na JHU. "V součtu podle mě tyto tři ukazatele vytvářejí jasný obrázek, že napříč zemí čelíme zvýšenému komunitnímu přenosu," dodala.

Nákazy přibývají prakticky ve všech regionech USA, jasně nejhůře na tom ovšem jsou v posledních týdnech části středozápadu a málo lidnaté hornaté státy na západě jako Montana, Utah a Wyoming. Vícero z těchto států hlásí i rekordní hospitalizace a počty mrtvých.

Mezi taková místa patří i zhruba třímilionový Kansas, který ve středu ohlásil 54 úmrtí připisovaných covidu-19. Agentura AP v dnešní reportáži popisuje šíření koronaviru v západním okrese Gove County, odkud musí být nemocní kvůli nedostatečné vybavenosti místní polikliniky převáženi do okolních oblastí.

"V místním domově důchodců měla pozitivní test většina ze zhruba 30 obyvatel, přičemž šest z nich od druhé poloviny září umřelo. Kromě šerifa byli pozitivní i okresní ředitel krizových operací, šéf nemocnice a více než 50 zdravotníků," píše AP.

Od počátku roku se v USA nákaza koronavirem potvrdila ve více než 7,9 milionu případů, s nemocí covid-19 tam podle JHU umřelo na 217.000 lidí. Obě americké bilance zůstávají vyšší než souhrnná čísla z kterékoli jiné země. Průměrný počet nových úmrtí se v USA už skoro měsíc drží okolo 700 denně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strach z druhé vlny pandemie sílí. Trump má před volbami problém, tvrdí…

31.10.2020 00:01 NÁZOR – Soudě podle nového vzestupu nákaz koronavirem a nedávného propadem akciových trhů se bohové…

Volby v USA: Kdy bude jméno vítěze oznámeno?

30.10.2020 22:06 Na finální jméno vítěze amerických prezidentských voleb se bude čekat. Dle odhadů budou konečné…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 16:25 Aktualizováno Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Volby USA: Už hlasovalo přes 80 milionů lidí, může nastat "červený přelud"…

30.10.2020 11:54 Nadcházející víkend bude poslední před oficiálním termínem amerických prezidentských voleb v úterý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama