Paradoxní situace: Francouzská studentka podle úředníků nebyla dost francouzská

Kanadská provincie Quebec, ve které se mluví převážně francouzsky, odepřela postavení imigrantky pod záminkou údajně nedostatečné znalosti francouzštiny rodilé Francouzce. Jednu z pěti kapitol své diplomové práce totiž sepsala v angličtině, uvedla britská stanice BBC na svém webu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Kanada
doporučujeme

Emilie Duboisová se přistěhovala z Francie do Kanady v roce 2012. Dokončila zde svá studia biologie doktorátem na univerzitě, na které se vyučuje ve francouzštině. Když ji doručili dopis s úředním verdiktem, že její francouzštině není dost dobrá, "ustrnula mezi smíchem a nepochopením".

"Pokud se někdo narodil ve Francii, vystudoval frankofonní univerzitu a vše dělá ve francouzštině, ale přesto ho odmítnou, tak je to nějaký nesmysl," postěžovala si BBC jednatřicetiletá Duboisová.

Letos sice úspěšně složila jazykovou zkoušku, ale přesto obdržela zamítavý dopis s poznámkou, že své vzdělání neukončila plně ve francouzštině.

Ve skutečnosti jen jedna z pěti kapitol její diplomové práce o buněčné a molekulární biologii byla napsána anglicky, kvůli záměru zveřejnit ji ve vědeckém časopise.

"Vědci takto spolu komunikují, sdílejí znalosti, a to převážně v anglicky psaných publikacích," vysvětlila Duboisová.

Od obdržení dopisu má pocit "jakoby se mi svět zřítil na hlavu". Plánovala totiž se v Quebeku usadit, protože se už necítí spjata s Francií. Doufá proto, že ještě verdikt úřadů zvrátí, a to i díky tomu, že se za ni postavila poslankyně provinčního sněmu.

A člen místní vlády, který má na starosti přistěhovalectví, v prohlášení vydaném o čtvrtečním večeru uvedl, že se mu rozhodnutí zdá nesmyslně a že požádal imigrační úředníky, aby se na případ znovu podívali.

Quebec má zvláštní ujednání o imigraci s kanadskou vládou, které mu zajišťuje značné pravomoci při výběru přistěhovalců. Potenciální imigrant musí obdržet potvrzení, že prošel tímto výběrem v provincii, než může požádat federální úřady o povolení k trvalému pobytu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

Šok pro Trumpa a republikány. Guvernérské volby v Louisianě vyhrál demokrat

17.11.2019 11:12 Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek…

Rodinná hádka se zvrhla. Otec zastřelil manželku a tři děti

17.11.2019 08:07 Rodinná hádka v domě v americkém San Diegu skončila střelbou, při které přišlo o život pět lidí, z…

USA uvalily nové sankce. Na černé listině je kubánský ministr vnitra

17.11.2019 07:59 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama