Peklo? Jen budoucnost, před kterou varují klimatologové, obává se americký deník

NÁZOR - Po uplynulém víkendu lesních požárů, které jsou teprve první fází svého každoročního období, shořely v kalifornském San Fernadno Valley rekordní 2 miliony akrů půdy, přičemž teploty se blíží proslulému Údolí smrti, upozorňuje editorial serveru Los Angeles Times. Prestižní deník dodává, že místní obyvatelé si mohou oprávněně klást otázku, zda nežijí v pekle.

Ničivé požáry v Kalifornii letos sežehly více než dva miliony akrů půdy.

Změna, na kterou se musíme připravit

Kaliforňané sice v pekle nežijí, ujišťuje editorial, ale dodává, že zažívají budoucnost, před kterou klimatologové varují již mnoho let.

Požár u města Yucaipa podle úřadů nezpůsobila klimatická změna, ale zábavní pyrotechnika odpálená při genderové párty, přičemž klimatická změna nestojí ani za dalšímu ohniskem požárů v San Gabriel Mountains, přiznává Los Angeles Times. Zdůrazňuje, že změny klimatu ale pomohly vytvořit podmínky, v jejichž důsledku jsou aktuální požáry větší a nebezpečnější, jelikož suchý horký vzduch a vysušená půda zvyšují hořlavost ekosystém.

Aktuální požáry jsou součástí širšího jevu, který se v přírodě na západě severní Ameriky odehrával ještě před nástupem hustého lidského osídlení a změnou přírodní rovnováhy v důsledku vysazování nepůvodních rostlin, připouští kalifornský deník. Podotýká ovšem, že statistika jen ke konci letošního srpna zaznamenala na 40 tisíc požárů v oblasti, zatímco loni zhruba 33 tisíc.

"Tento nárůst počtu požárů může být výkyv, nebo může jít o signál nového znepokojivého trendu," píše losangeleský server. Odkazuje na loňskou statistiku think tanku Congressional Research Service, podle které od roku 2000 na západě Spojených států průměrně shoří 6,9 milionu akrů půdy ročně a průměrný počet lesních požárů přesahuje 71 tisíc.

Ve srovnání s 90. lety minulého století tak každý rok průměrně shoří dvojnásobná plocha, ačkoliv počet požárů ubývá, z čehož americký deník vyvozuje, že za poslední tři desetiletí jsou jednotlivé požáry ničivější. "To je ten druh změny, na který se podle klimatických expertů máme připravit," dodává editorial.   

Nejde zdaleka jen o kouř na obloze, deklaruje Los Angeles Times. Připomíná, že například ve státě Louisiana změnily hráze a protipovodňová ochrana krajinu natolik, že řeka Mississippi ztratila schopnost zavlažovat půdu, což ji paradoxně ponechává zranitelnější vůči záplavám vyvolaným silnějšími a častějšími hurikány.

V Louisianě tak od 30. let došlo ke ztrátě více než tří tisíc čtverečních kilometrů půdy a v následujících padesáti letech může být ztraceno dalších více než šest a půl tisíce, což představuje pro tento americký stát existenční hrozbu, cituje editorial z loňské oficiální louisianské zprávy.

"Ve skutečnosti čelí všechny nízko položené pobřežní regionu světa existenční hrozbě stoupajících moří, což ohrožuje domovy více než 300 milionů lidí," píše kalifornský server. Zmiňuje odhady, že zvýšení hladiny moří o pouhý metr, které některé modely předvídají do konce 21. století, může postihnout místa, kde žije 40 % americké populace.

Nelze rezignovat

Během koronavirové pandemie a humbuku kampaně před prezidentskými volbami v USA jen málo Američanů postřehlo, že minulý měsíc zveřejněná studie odhalila, že ledovce v Grónsku mizí mnohem rychleji, než se předvídalo a brzy může nastat bod zlomu, uvádí Los Angeles Times. Podotýká, že v červenci na Sibiři naměřili rekordně vysoké teploty, téměř 38 °C, zatímco na Aljašce dochází k tání permafrostu a úbytku pobřežního ledu, což vyvolává značnou erozi, která již vedla k přemístění dvou tamních osad dále do vnitrozemí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lidstvo zatím nevyslyšelo varování vědců a nyní vidíme cenu naší neústupnosti, tvrdí americký deník. Deklaruje, že již nejde - a ve skutečnosti nikdy nešlo - důvěryhodně zpochybňovat, že spalování fosilních paliv ohřívá oceány a atmosféru, což vytváří cyklus reakcí vedoucích k problému.

Pokud si chceme zachovat naději, že zmírníme škody na životním prostředí i lidské infrastuktuře, je nutné ukončit závislost na fosilních palivech a zastavit osidlování míst, o kterých víme, že budou ohnisky požárů, apeluje kalifornský server. Dodává, že stejně tak je nutné přestat s hloupostmi, například odpalováním zábavní pyrotechniky v přírodě.

Je třeba plánovat, jak stoupající mořská hladina ovlivní pobřežní zástavbu i půdu, k níž se dostane slaná voda, je nutné převzít větší odpovědnost a napravit to, co lidstvo napáchalo, burcuje Los Angeles Times. Přiznává, že takový úkol může být vyčerpávající a demoralizující, ale na něj nelze rezignovat, protože takový přístup lesní požáry nezastaví.  

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama