Pelosiová chce prověřit Trumpovy schopnosti vládnout. Absurdní, kontrovala jeho mluvčí

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes představila návrh zákona o vytvoření komise, jejímž úkolem by bylo prověřovat schopnost prezidenta vést zemi. Demokratická kongresmanka podle agentury AP trvala na tom, že opatření "není o prezidentu Donaldu Trumpovi", ale o budoucích nájemnících Bílého domu. Návrh předložený v čase Trumpovy rekonvalescence po koronavirové nákaze označili jeho spojenci za absurdní.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

"Zákon ustaví komisi (dohlížející) na schopnosti prezidenta vykonávat pravomoci a povinnosti vyplývající z jeho funkcí," uvedla ve čtvrtek kancelář Pelosiové. Komise by vznikla na základě 25. dodatku americké ústavy, který specifikuje postupy pro případ, že hlava státu není schopna vykonávat své povinnosti. Dodatek mimo jiné umožňuje zákonem zřízenému orgánu společně s viceprezidentem USA odstavit prezidenta od moci.

O nejrůznějších scénářích tohoto typu se v posledních dnech mluví v souvislosti s Trumpovou nákazou koronavirem, po níž byl tři dny hospitalizován. Pelosiová od prezidentovy diagnózy covidu-19 nastolovala otázky ohledně jeho mentální zdatnosti a volala po větší transparentnosti při informování o jeho zdravotním stavu. Dnes řekla, že návrh zákona není jen reakcí na vývoj z posledního týdne.

"Tohle není o prezidentu Trumpovi, ten bude čelit verdiktu od voličů. Ale ukazuje nám, že je potřeba vytvořit proces pro budoucí prezidenty," uvedla šéfka sněmovny. Její postoj nic nemění na tom, že návrh aktuálně nemá žádnou šanci na schválení, neboť americký Senát ovládají Trumpovi republikáni.

"Absolutně absurdní," hodnotil iniciativu lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. "Je to absurdní návrh," dodala mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama