Pelosiová chce prověřit Trumpovy schopnosti vládnout. Absurdní, kontrovala jeho mluvčí

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes představila návrh zákona o vytvoření komise, jejímž úkolem by bylo prověřovat schopnost prezidenta vést zemi. Demokratická kongresmanka podle agentury AP trvala na tom, že opatření "není o prezidentu Donaldu Trumpovi", ale o budoucích nájemnících Bílého domu. Návrh předložený v čase Trumpovy rekonvalescence po koronavirové nákaze označili jeho spojenci za absurdní.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

"Zákon ustaví komisi (dohlížející) na schopnosti prezidenta vykonávat pravomoci a povinnosti vyplývající z jeho funkcí," uvedla ve čtvrtek kancelář Pelosiové. Komise by vznikla na základě 25. dodatku americké ústavy, který specifikuje postupy pro případ, že hlava státu není schopna vykonávat své povinnosti. Dodatek mimo jiné umožňuje zákonem zřízenému orgánu společně s viceprezidentem USA odstavit prezidenta od moci.

O nejrůznějších scénářích tohoto typu se v posledních dnech mluví v souvislosti s Trumpovou nákazou koronavirem, po níž byl tři dny hospitalizován. Pelosiová od prezidentovy diagnózy covidu-19 nastolovala otázky ohledně jeho mentální zdatnosti a volala po větší transparentnosti při informování o jeho zdravotním stavu. Dnes řekla, že návrh zákona není jen reakcí na vývoj z posledního týdne.

"Tohle není o prezidentu Trumpovi, ten bude čelit verdiktu od voličů. Ale ukazuje nám, že je potřeba vytvořit proces pro budoucí prezidenty," uvedla šéfka sněmovny. Její postoj nic nemění na tom, že návrh aktuálně nemá žádnou šanci na schválení, neboť americký Senát ovládají Trumpovi republikáni.

"Absolutně absurdní," hodnotil iniciativu lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. "Je to absurdní návrh," dodala mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Biden míří na Floridu, tamní výsledek voleb bývá rozhodující. Nový…

29.10.2020 12:10 Do oficiálního termínu amerických prezidentských voleb zbývá méně než týden. V předstihu již…

Autor anonymního protitrumpovského článku odhalil svou identitu

29.10.2020 10:40 Někdejší personální šéf amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Miles Taylor oznámil, že je…

Halloween v éře covidu: Bez ječení, dětem se pošle koleda tři metry…

29.10.2020 09:33 Při tradičních oslavách halloweenu Sarah Schwimmerová otevře dveře a rozdává sladkosti do…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama