Pence a Harrisová se připravují na debatu. Oddělí je plexisklo

Průhlednou bariérou z plexiskla od sebe budou při nadcházející televizní debatě odděleni americký viceprezident Mike Pence a demokratická uchazečka o jeho post Kamala Harrisová. Toto i další opatření spojená se šířením covidu-19 tento týden oznámili organizátoři akce. Podle agentury Reuters letos okolnosti učinily viceprezidentský předvolební duel nezvykle významným.

Mike Pence
doporučujeme

Bývalý guvernér státu Indiana Pence a kalifornská senátorka Harrisová se utkají ve městě Salt Lake City. Jejich debata začne ve středu ve 21:00 místního času (ve čtvrtek 03:00 SELČ) a potrvá 90 minut. Moderovat ji bude šéfka washingtonské redakce listu USA Today Susan Pageová.

Pro viceprezidenta a jeho vyzyvatelku to bude jediný přímý střet před televizními kamerami v rámci kampaně. Přichází osm dní po první debatě prezidentských kandidátů a osm dní před termínem, na který je naplánována druhá debata Donalda Trumpa a Joea Bidena. Nad jejím osudem se ovšem vznášejí otazníky kvůli zdravotním problémům šéfa Bílého domu Trumpa, který se nakazil koronavirem.

Infekce se potvrdila i u mnoha lidí z prezidentova okolí, viceprezident Pence k nim ovšem nepatří. Negativní test po propuknutí nákazy v nejvyšších patrech americké politiky ohlásila i Harrisová, organizátoři přesto v pondělí oznámili zpřísnění hygienických opatření při středeční debatě.

"Jako součást širšího přístupu k zajištění zdraví a bezpečnosti bude použito plexisklo," uvedla Komise pro prezidentské debaty (CPD). Průhledná bariéra nemá být jen mezi oběma politiky, ale i mezi nimi a moderátorkou. Všichni přítomní včetně novinářů dále budou muset absolvovat testy na virus SARS-CoV-2. CPD také upozornila, že lidé, kteří budou v dějišti debaty bez nasazené roušky, "budou vyvedeni".

Nejen kvůli těmto opatřením je letošní viceprezidentský duel mimořádný. Pence po nákaze Trumpa převzal na republikánské straně otěže prezidentské kampaně a v čase pochybností o zdravotním stavu hlavy státu musí podle Reuters veřejnosti ukázat, že v případě potřeby je schopen Trumpa zastoupit. Něco podobného platí i pro Harrisovou, jejíž volební partner Joe Biden, který v listopadu oslaví 78. narozeniny, by se mohl stát nejstarším vítězem prezidentské volby v dějinách USA.

"Tahle debata je jiná," řekl Reuters politolog Christopher Devine, který je expertem na viceprezidentskou funkci. "Někteří lidé mohou mít starosti ohledně Mikea Pence a toho, jak by si vedl v případě, že by byl povolán (do čela země). A pak jsou tady otázky ohledně schopnosti Joea Bidena udržet si dobré zdraví," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

05.03.2021 17:47 Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama