Pence vysvětloval zabití íránského velitele. Čím se Solejmání provinil?

Americký viceprezident Mike Pence ve snaze zdůvodnit útok na íránského generála Kásema Solejmáního použil nesprávná fakta a spojil generála s teroristickými útoky na USA z roku 2001. Všimla si toho dnes agentura AP, která citovala z Penceova pátečního tweetu.

Mike Pence
doporučujeme

Prezident Donald Trump "se postavil vůdčímu státu, který podporuje terorismus, a odstranil zločinného muže, odpovědného za vraždu tisíců Američanů... Solejmání pomohl deseti z 12 teroristů, kteří 11. září (2001) spáchali teroristické útoky na Spojené státy, vycestovat do Afghánistánu," napsal Pence.

Jak ale nyní upozornila AP, viceprezident Solejmáního s útoky z roku 2001 spojil mylně. Neexistují žádné důkazy o íránské podpoře atentátníků a v žádné zprávě vyšetřovatelů útoků není zmínka o Solejmánově napomáhání teroristům při cestách do Afghánistánu. AP také upřesnila, že atentátníků nebylo 12, ale 19.

Penceova mluvčí Katie Waldmanová k tomu později uvedla, že viceprezident měl na mysli pouze ty, kteří před atentáty cestovali přes Írán do Afghánistánu.

Podle agentury je známé, že Írán umožnil členům teroristické sítě Al-Káida tranzit ze Saúdské Arábie do Afghánistánu přes své hranice bez razítkování pasů a s vízy, která dotyční získali na konzulátu v pákistánském Karáčí. Ukázaly to informace z materiálů vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, které se našly v pákistánském Abbottábádu, kde Američané bin Ládina v roce 2011 zabili.

Mezi teroristy bylo 15 Saúdských Arabů, dva byli občany Spojených arabských emirátů, jeden byl z Libanonu a další z Egypta.

Vyšetřovatelé pověření objasněním atentátů ve své zprávě napsali, že zřejmě osm z atentátníků prošlo Íránem. Nikde v ní ale není zmínka o Solejmáním a nic ho nespojuje s laxním přístupem Íránců při kontrole přesunu teroristů přes hranici.

Ve zprávě stojí, že vyšetřovací komise "nenašla důkaz, že Írán nebo (libanonský) Hizballáh věděly o plánech zářijových útoků na USA". Dále se v ní píše, že ani budoucí atentátníci v době, kdy projížděli Íránem, zřejmě ještě nevěděli, jaká operace je čeká. Po atentátech někteří členové Al-Káidy včetně bin Ládinova syna Hamzy zamířili do Íránu, avšak nakonec tam byli vypátráni a vláda je nechala uvěznit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama