Pence vysvětloval zabití íránského velitele. Čím se Solejmání provinil?

Americký viceprezident Mike Pence ve snaze zdůvodnit útok na íránského generála Kásema Solejmáního použil nesprávná fakta a spojil generála s teroristickými útoky na USA z roku 2001. Všimla si toho dnes agentura AP, která citovala z Penceova pátečního tweetu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Mike Pence
doporučujeme

Prezident Donald Trump "se postavil vůdčímu státu, který podporuje terorismus, a odstranil zločinného muže, odpovědného za vraždu tisíců Američanů... Solejmání pomohl deseti z 12 teroristů, kteří 11. září (2001) spáchali teroristické útoky na Spojené státy, vycestovat do Afghánistánu," napsal Pence.

Jak ale nyní upozornila AP, viceprezident Solejmáního s útoky z roku 2001 spojil mylně. Neexistují žádné důkazy o íránské podpoře atentátníků a v žádné zprávě vyšetřovatelů útoků není zmínka o Solejmánově napomáhání teroristům při cestách do Afghánistánu. AP také upřesnila, že atentátníků nebylo 12, ale 19.

Penceova mluvčí Katie Waldmanová k tomu později uvedla, že viceprezident měl na mysli pouze ty, kteří před atentáty cestovali přes Írán do Afghánistánu.

Podle agentury je známé, že Írán umožnil členům teroristické sítě Al-Káida tranzit ze Saúdské Arábie do Afghánistánu přes své hranice bez razítkování pasů a s vízy, která dotyční získali na konzulátu v pákistánském Karáčí. Ukázaly to informace z materiálů vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, které se našly v pákistánském Abbottábádu, kde Američané bin Ládina v roce 2011 zabili.

Mezi teroristy bylo 15 Saúdských Arabů, dva byli občany Spojených arabských emirátů, jeden byl z Libanonu a další z Egypta.

Vyšetřovatelé pověření objasněním atentátů ve své zprávě napsali, že zřejmě osm z atentátníků prošlo Íránem. Nikde v ní ale není zmínka o Solejmáním a nic ho nespojuje s laxním přístupem Íránců při kontrole přesunu teroristů přes hranici.

Ve zprávě stojí, že vyšetřovací komise "nenašla důkaz, že Írán nebo (libanonský) Hizballáh věděly o plánech zářijových útoků na USA". Dále se v ní píše, že ani budoucí atentátníci v době, kdy projížděli Íránem, zřejmě ještě nevěděli, jaká operace je čeká. Po atentátech někteří členové Al-Káidy včetně bin Ládinova syna Hamzy zamířili do Íránu, avšak nakonec tam byli vypátráni a vláda je nechala uvěznit.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

22.01.2020 19:54 Aktualizováno V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi…

V New Yorku vypukl soud s producentem Weinsteinem, hrozí mu doživotí

22.01.2020 18:42 Aktualizováno Soud na newyorském Manhattanu dnes začal projednávat ostře sledovanou kauzu hollywoodského…

Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

22.01.2020 18:32 Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující…

Trumpovu inauguraci doprovázely finanční machinace? Stát Washington podal…

22.01.2020 17:17 Washingtonská prokuratura obvinila inaugurační výbor, který v roce 2017 organizoval nástup Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama