Pentagon dělá obstrukce. Biden nedostává informace o národní bezpečnosti

Budoucí prezident Spojených států Joe Biden dnes řekl, že on a jeho tým nedostávají od administrativy současného prezidenta Donalda Trumpa potřebné informace z klíčových oblastí národní bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Necelý měsíc před převzetím moci s Bidenem podle jeho slov řádně nespolupracuje ani ministerstvo obrany.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Setkali jsme se s obstrukcemi ze strany politického vedení tohoto ministerstva," řekl v pondělí Biden na adresu Pentagonu. "Překážky" klade podle něj jeho týmu do cesty i politické vedení Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB). Chování Trumpovy administrativy označil za "nezodpovědné".

Zpravodajský web Axios už 19. prosince informoval, že úřadující ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci Bidenova týmu. Ministerstvo následně hovořilo o "oboustranně dohodnuté sváteční přestávce", jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Podle Bidena během čtyřletého Trumpova vládnutí mnoho vládních agentur, které se zabývají národní bezpečnostní, "utrpělo obrovské škody" a to jak v oblasti personální a kapacitní, tak v oblasti morálky. "Pro naši vládu tak bude složitější chránit americký národ," uvedl budoucí prezident.

Biden zvítězil v listopadových prezidentských volbách a jeho výhru v polovině prosince oficiálně potvrdil i sbor volitelů. Prezidentského úřadu se demokrat ujme při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku. Současný šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá uznat svou volební porážku.

Jednou z největších výzev po nástupu do funkce prezidenta bude podle Bidena znovu získat Spojených státům důvěryhodnost ve světě. Řada zemí v době Trumpovy vlády totiž podle něj "začala hledat nové cesty, jak nás obejít nebo pracovat bez nás". "Získáme zpět naši důvěryhodnost, abychom mohly vést svobodný svět," slíbil Biden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Melania Trumpová se ve videu rozloučila s rolí první dámy

19.01.2021 07:57 Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a…

Biden údajně hned první den v úřadě zveřejní návrh imigračního zákona

19.01.2021 07:54 Příští americký prezident Joe Biden představí první den v úřadě návrh nového přistěhovaleckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama