Pentagon potvrdil dohodu o vyslání dalších 1000 vojáků do Polska

Ministr obrany USA Mark Esper dnes uvedl, že Spojené státy budou udržovat na území Polska až 5500 svých vojáků, tedy o tisícovku více než dosud. Potvrdil tak dřívější vyjádření svého polského protějška Mariusze Blaszczaka z minulého týdne, informovala agentura AFP.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Podle šéfa Pentagonu obě země úspěšně ukončily jednání o dohodě o bezpečnostní spolupráci, která stanovuje "právní rámec, infrastrukturu a rovné sdílení nákladů". Tato dohoda "dovolí posílit vojenskou přítomnost (USA v Polsku) o 1000 lidí na základě rotace", dodal Esper. Podle něj se tito příslušníci připojí ke stávajícím 4500 americkým vojákům, kteří již v Polsku jsou.

Vojáci nebudou umístěni do středoevropské země natrvalo a nebudou je tak doprovázet jejich rodiny. Podle AFP proto příchod vojáků nepřinese takové investice do místní infrastruktury, například vzdělávací či zdravotnické, čímž přibude méně pracovních míst pro Poláky v blízkosti základen.

Polský portál onet.pl s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že podle dohody mezi Washingtonem a Varšavou nebudou američtí vojáci v Polsku podléhat polským zákonům a Poláci nebudou smět vstupovat na základny Američanů bez jejich výslovného souhlasu. Americká strana si také dojednala, že jí polská armáda přenechá některé objekty, jako je letecká základna v obci Powidz ve Velkopolském vojvodství nebo část výcvikového prostoru v Drawsku Pomorském na severozápadě země. Varšava podle onet.pl zaplatí výstavbu nebo opravy objektů, které budou Američané využívat.

Vojenskou dohodu bude muset schválit polský parlament, podepsat ji musí také polský prezident.

Severoatlantická aliance (NATO), jíž jsou USA i Polsko členy, se v dohodě s Ruskem z roku 1997 politicky zavázala, že nebude posilovat svou stálou vojenskou přítomnost na území států bývalého sovětského bloku. Spojené státy však zastávají názor, že vzhledem k Ruské anexi Krymu a následnému vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny v roce 2014 je tato dohoda neplatná.

O dohodě USA a Polska informoval již minulý týden polský ministr obrany Blaszczak, když prohlásil, že v jeho zemi přibude "nejméně tisíc" amerických vojáků.

Esper minulý týden oznámil, že USA stáhnou asi 12.000 vojáků ze sousedního Německa s tím, že je takový krok nutný ze strategických důvodů. Jeho výrok však brzy popřel americký prezident Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů NATO měly dosahovat dvou procent HDP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covidem-19 se ve světě nakazilo už 32 milionů lidí

24.09.2020 21:54 Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil…

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama