Pentagon přestane vojensky podporovat protiteroristické mise CIA

Americké ministerstvo obrany se chystá od začátku příštího roku přestat vojensky podporovat protiteroristické mise Ústřední zpravodajské služby (CIA). S odkazem na sdělení bývalých vysoce postavených bezpečnostních činitelů americké vlády o tom informovaly televize ABC a CNN, podle nichž zatím není jasné, jaké bude mít rozhodnutí dopady na polovojenské operace americké rozvědky po světě.

Pentagon
doporučujeme

Šéfku CIA Ginu Haspelovou o záměru Pentagonu informoval dopisem dočasný ministr obrany Christopher Miller, uvedly zdroje ABC, podle nichž se jedná o překvapivý a bezprecedentní krok. Millera jmenoval do funkce před několika týdny končící prezident Donald Trump, který rovněž nahradil další vysoce postavené činitele Pentagonu či ministerstva pro vnitřní bezpečnost blízkými spojenci.

V CIA působí speciální středisko, jež provádí utajované akce v zahraničí a disponuje vlastními polovojenskými jednotkami. Ačkoliv působí nezávisle, spoléhá se často zejména na dopravní a logistickou pomoc od ministerstva obrany, které je tím pádem do některých operací předem zasvěceno a spolupracuje na nich.

Cílem nynějšího opatření je podle bezpečnostních zdrojů zjistit, zda by Pentagon nemohl zaměstnance ministerstva obrany zabývající se protiteroristickými operacemi přesunout k misím, jež se zaměřují na soupeření s Ruskem a Čínou. Tato změna by přitom odpovídala záměrům národní bezpečnostní strategie Trumpovy administrativy zveřejněné v roce 2017, podle níž by měla americká armáda přenést svoji pozornost od regionálních válek na Blízkém východě k velmocenskému soupeření s Moskvou a Pekingem.

Podle bývalého činitele ministerstva obrany a přispěvatele ABC Micka Mulroye by rozhodnutí podrylo dlouholetou efektivní spolupráci obou organizací, ze které vzešla například akce, při níž byl v roce 2011 zabit teroristický vůdce Usáma bin Ládin.

CNN pak s odkazem na své zdroje napsala, že se administrativa nastupujícího prezidenta Joea Bidena již chystá krok Pentagonu po nástupu demokrata do funkce zvrátit.

Prezident Trump podnikl od své prohry v listopadových volbách již řadu kontroverzních kroků, kromě personálních změn na bezpečnostních ministerstvech rovněž ohlásil stažení části vojsk z Afghánistánu, Iráku a Somálska.

Právě v Somálsku minulý týden zemřel operativec CIA, podle nejvýše postaveného amerického generála Marka Milleyho se jednalo o bývalého příslušníka elitních jednotek námořnictva. Pentagon pak minulý týden rovněž oznámil, že stáhne z východoafrické země 700 příslušníků armády, v protiteroristických operacích namířených na příslušníky hnutí Šabáb tam však hodlá pokračovat. Podle ABC lze však předpokládat, že povolání amerických vojáků zpět do USA zřejmě protiteroristické aktivity v Somálsku oslabí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama