Peru hlásí po 20 letech případ záškrtu, země je pozadu v očkování

Peru ohlásilo první případ záškrtu po dvaceti letech. V Limě se tímto infekčním onemocněním nakazila pětiletá holčička. OSN už v létě varovala, že pandemie koronaviru v řadě zemí narušuje imunizaci proti jiným nebezpečným nemocem. Peru letos stihlo provést 40 procent plánovaných očkování proti záškrtu a tetanu, byť už by jich touto dobou mělo mít za sebou 70 procent, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na peruánského náměstka ministra zdravotnictví Luise Suareze.

Peru
doporučujeme

Peruánská vláda kvůli novému případu záškrtu vydala epidemické varování, aby zdravotníci podchytili další eventuální případy nemoci, a chce posílit očkování.

Poslední případ záškrtu Peru zaregistrovalo v roce 2000. Panamerická zdravotnická organizace loni upozornila, že onemocnění, které řada zemí i díky očkování nezaregistrovala už desítky let, se vyskytuje v dalších latinskoamerických státech, konkrétně v Brazílii, v Kolumbii a ve Venezuele.

OSN v červenci varovala, že imunizaci proti chorobám jako je záškrt narušila pandemie koronaviru. Z 82 zemí hlásily v květnu výpadky v očkovacích programech tři čtvrtiny států. Důvodem byl nedostatek ochranných zdravotnických pomůcek, restrikce v cestování a chybějící personál.

Peru patří mezi jedny z nejvíce zasažených zemí koronavirem, nakazilo se tam dosud 892.000 lidí, s nemocí covid-19 jich 34.200 zemřelo. Náměstek ministra zdravotnictví nyní připustil, že země je letos v očkování proti záškrtu a tetanu výrazně pozadu. "Proočkování je napříč celým kontinentem nízké, zejména u dětí mladších jednoho roku," prohlásil Suarez.

Pětiletá peruánská dívka je podle něj v nemocnici a ve stabilním stavu. Záškrt je infekční onemocnění, které se přenáší vzduchem nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína, která vede k zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Umírá na něj pět až deset procent nemocných, v případě malých dětí a starších lidí je smrtnost až 20 procent. Česká republika podle Státního zdravotního úřadu zaznamenala záškrt naposledy v roce 1995.

Témata: Peru | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v Kanadě vzkazují řidičům, aby nenechali losy olizovat auta

25.11.2020 07:49 Úřady v kanadské provincii Alberta se obrátily na řidiče se žádostí, aby nenechali losy olizovat…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Trump se chystá omilostnit svého exporadce Michaela Flynna

25.11.2020 07:29 Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela…

Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

24.11.2020 21:55 "Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama