Pilulka proti covidu-19 od Mercku není tak účinná, jak se předpokládalo

Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, které dnes firma zveřejnila. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně ve své dnešní předběžné zprávě označil za účinnou.

Doporučil však, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek k tomu, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.

Léčivo s názvem molnupiravir mělo podle dřívějších údajů firmy Merck asi 50 procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. To řada odborníků považovala za velmi dobrý výsledek. Léky v pilulkové formě, které mohou lidé užívat doma, by totiž podle nich mohly do budoucna sehrát významnou roli v boji s nákazou a uvolnit tlak na nemocnice při vzedmutí viru.

Merck na začátku října uvedl, že podle výsledků testů na 775 pacientech zabraňuje lék hospitalizaci s 50procentní účinností. Podle dnes zveřejněných údajů od 1433 pacientů je však účinný jen z 30 procent. To by podle Reuters mohlo mít zásadní vliv na to, zda od firmy budou lék nadále nakupovat jednotlivé státy. Pilulka proti covidu-19 od firmy Pfizer totiž podle předběžných výsledků testů na asi 1200 pacientech snižuje riziko hospitalizace o 89 procent.

FDA nyní posuzuje, zda léčivo schválit pro mimořádné nasazení v USA. Dnes vydala předběžnou zprávu, podle níž považuje léčivo za účinné v boji s covidem-19, zatím se však nevyjádřila k tomu, zda by lék doporučila schválit.

FDA však v dnešní zprávě nedoporučila schválení léku pro těhotné ženy. Ty se sice klinických studií neúčastnily, při předchozím testování se však ukázalo, že po požití léku častěji docházelo k poškozením plodu u zvířat.

Záležitostí se bude příští týden zabývat nezávislý panel expertů při FDA. Úřad jej v dnešní zprávě požádal mimo jiné o vyjádření k tomu, zda kvůli mechanismu fungování léku nehrozí vznik nových nebezpečnějších variant koronaviru. Molnupiravir totiž likviduje virus v těle tím, že zavádí chyby do jeho genetického kódu, které viru zabrání v reprodukci.

Nasazení molnupiraviru jako první na světě schválila Británie. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se vyslovila pro léčbu tímto lékem u lidí, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Plnohodnotné povolení však zatím látka v EU nedostala.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 49 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy