Počet nakažených v USA údajně výrazně převyšuje hlášené bilance

Počet lidí, kteří se ve Spojených státech nakazili koronavirem, výrazně převyšuje oficiální bilanci. Usuzují to experti z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jejichž studie promořenosti obyvatelstva v různých koutech země zjistila dvou až 13násobnou koncentraci nákaz oproti úředním statistikám. Ty se dnes na některých místech znovu zvyšovaly o rekordní hodnoty.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Výzkumný tým CDC už od jara mapuje situaci v deseti různých regionech včetně newyorské metropolitní oblasti, jižní Floridy, státu Louisiana či hustě zalidněné oblasti kolem Sanfranciského zálivu. Podle deníku The New York Times je tento projekt největší studií svého druhu. První data z výzkumu se objevila už v červnu, nyní ale CDC zveřejnilo statistiky ke všem deseti místům.

Autoři studie například uvádějí, že v Missouri byly známky nákazy patrné ve 2,8 procenta analyzovaných vzorků odebraných na konci května, což by v přepočtu znamenalo 171.000 nakažených v populaci tohoto amerického státu. Tamní úřady ovšem ve stejnou dobu evidovaly necelých 13.000 infekcí. Podobný rozdíl zjistili vědci při dubnovém monitorování v případě New Yorku, květnové testování pak nasvědčovalo desetinásobnému počtu nakažených oproti bilanci známých nákaz.

"Tato data nadále ukazují, že počet lidí, kteří se nakazili virem, co způsobuje covid-19, dalece převyšuje počet nahlášených případů," komentovala zjištění Fiona Haversová, která stojí v čele výzkumu. "Mnozí z těchto lidí pravděpodobně neměli žádné příznaky nebo byli lehce nemocní a nemusí vůbec tušit, že byli nakažení," dodala.

Úřady v USA od počátku šíření koronaviru nahlásily přes 3,8 milionu případů infekce. Americká bilance je zdaleka nejvyšší na světě, z některých latinskoamerických zemí je ale hlášeno více potvrzených případů na milion obyvatel. S nemocí covid-19 je v USA spojováno více než 141.000 úmrtí, přičemž v přepočtu na počet obyvatel jsou na tom hůře i některé evropské státy.

Spojené státy se v posledních týdnech potýkají s explozí nových nákaz, které momentálně přibývají tempem asi 66.000 denně. To je více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s dubnovým vrcholem epidemie. Denní počty úmrtí jsou nicméně stále výrazně nižší oproti dubnu a začátku května a křivka znázorňující trend ve statistice infekcí o víkendu po více než měsíci přestala stoupat.

I přesto však z vícero států nadále přichází rekordní čísla spojená s epidemií covidu-19. Arizona, což je stát s populací menší než ČR, dnes podle televize CNN oznámila 134 nových úmrtí připisovaných nemoci z koronaviru. Maximum se v tomto směru přepisovalo i v Nevadě, zatímco Mississippi, kde žijí asi tři miliony lidí, zaznamenalo 1635 nově odhalených infekcí.

Za epicentrum nákazy v USA je aktuálně považována Florida, která už šest dní v řadě hlásí přes 10.000 nových případů, přičemž pozitivní zde byl minulý týden přibližně každý pátý test na koronavirus. V jihovýchodním státě se dál plní nemocnice a více než 50 jich už podle dostupných údajů nemá volná místa na jednotkách intenzivní péče. Na úrovni celého státu klesl podíl volných lůžek na 16 procent celkové kapacity.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama