Počet obětí koronaviru v USA překonal 3000, Mexiko vyhlašuje stav zdravotní nouze

Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překonal 3000, nakažených bylo zaznamenáno přes 163.000. S odvoláním na své propočty to napsala agentura Reuters. Podle deníku The New York Times (NYT) se americká bilance nemoci COVID-19 od čtvrtka ztrojnásobila, přičemž převýšila počet lidí zabitých při teroristických útocích z 11. září 2001.

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Pondělí bylo pro USA co do počtu úmrtí dosud nejhorším dnem koronavirové pandemie. Onemocnění COVID-19 podle televize CNN podlehlo nejméně 574 lidí a databáze Univerzity Johnse Hopkinse dnes ráno hlásila 3170 mrtvých od počátku šíření nákazy. Americká bilance se tak přiblížila té z Číny, kde podle oficiálních údajů kvůli koronaviru umřelo 3305 lidí.

Jen ve městě New York bylo evidováno 914 mrtvých, z celého státu New York pak bylo hlášeno 1224 smrtelných případů COVID-19. Celkový počet potvrzených infekcí už v USA přesáhl 163.000 a na 6000 pacientů bylo považováno za uzdravené.

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nákazy na světě a odhaduje se, že počty budou nadále stoupat v důsledku širšího testování pacientů. Po celé zemi vznikají polní nemocnice v očekávání největšího náporu nemocných, který zřejmě teprve přijde. Nemocniční stany vyrostly i v newyorském Central Parku, do New Yorku také připlula armádní nemocniční loď USNS Comfort, která může poskytnout útočiště až 2500 nemocným.

"Všude je to válečná zóna," shrnul situaci pro list The New York Times nejmenovaný zdravotnický záchranář. Jeho kolega Anthony Almojera uvedl, že si poprvé po 17 letech u krizových složek v práci pobrečel. "Jsem vyděšený," popsal své pocity další zdravotník Phil Suarez, který v New Yorku jako záchranář pracuje 26 let.

Prezident Donald Trump v pondělí v Bílém domě uvedl, že "náročné časy" čekají Spojené státy i v nadcházejících 30 dnech. Test na koronavirus už podle něj podstoupilo více než milion Američanů, což je, jak připomíná Reuters, méně než tři procenta celkové populace USA. Ačkoliv země v uplynulých dnech zvýšila svou testovací kapacitu, v poměru k velikosti populace se zde stále testuje méně než v Itálii či Jižní Koreji.

Hlavní expert vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci uvedl, že očekává druhou vlnu koronaviru na podzim. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy na ni budou tou dobou lépe připraveny.

Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se nyní snaží snižovat byrokratickou zátěž spojenou s vývojem prostředků na boj proti COVID-19. CNN uvádí, že agentura mimo jiné rychle schvaluje testovací metody, které vyvíjí soukromý sektor.

zdroj: YouTube

I v USA se rozhořela debata kolem nošení roušek či jiných doplňků zakrývajících nos a ústa. Federální vláda to zatím veřejnosti nedoporučuje, to by se ale mohlo změnit, neboť pracovníci Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podle médií zvažují úpravu oficiálních instrukcí. Představitelé Trumpovy administrativy přitom tento měsíc od plošného používání roušek odrazovali s tím, že to může dokonce zvýšit riziko nakažení.

"Teď někteří odborníci na zdraví, podle nichž tvrzení, že masky u uživatele zvyšují riziko infekce virem, není ničím podložené, volají po daleko širší praxi zakrývání obličejů v USA," uvedl web Politico.

Mexická vláda v pondělí vyhlásila kvůli koronaviru stav zdravotní nouze a oznámila, že budou zavedena přísnější opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy. Počet potvrzených případů v zemi přesáhl 1000, mrtvých je 28, informuje Reuters.

Mexické zdravotnictví v pondělí oznámilo, že počet potvrzených případů nákazy v zemi vystoupal na 1094, o den dříve to bylo 993. Mexiko proto do 30. dubna prodlouží zákaz aktivit, které nejsou nutné. Shromažďovat se bude moci maximálně 50 lidí. Lidé starší 60 let a zranitelní občané mají dodržovat doporučení, které jim ukládá zůstat doma.

"Vztahuje se to výhradně na osoby starší 60 let, lidi s vysokým krevním tlakem, diabetem či těhotné ženy, bez ohledu na to, zda pracují v kritickém sektoru," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Hugo Lopéz-Gatell.

Mexiko se řadí k zemím s největší mírou obezity a diabetu na světě. Odborníci proto v uplynulých týdnech varovali, že Mexičané mohou být více náchylní koronaviru, přestože průměrný věk populace je relativně nízký.

Na rozdíl od mnoha jiných zemí v regionu se prezident Andrés Manuel López Obrador zatím staví odmítavě k přijetí přísných ochranných opatření, která by mohla poškodit místní ekonomiku.

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

Související:

Právě se děje