Počty nakažených v USA opět rostou, země stále hlásí přes 1000 mrtvých denně

Spojeným státům se po letní vlně epidemie covidu-19 nedaří dostat počty nově evidovaných nákaz koronavirem zpět na nízké hodnoty z konce jara. Denní součty tam po několikatýdenním poklesu začaly minulý týden opět stoupat, zatímco bilance úmrtí dál roste tempem více než 1000 případů za den. V posledních dnech také začalo očkování dětí ve věku pět až 11 let, podle Bílého domu zatím dostal vakcínu od firem Pfizer a BioNTech skoro milion z nich.

Země s více než 330 miliony obyvatel aktuálně hlásí asi 77.000 infekcí za den, zatímco před týdnem byl průměrný přírůstek z posledních sedmi dní zhruba o 5000 nižší, ukazují statistiky listu The New York Times (NYT). Aktuální čísla jsou méně než poloviční oproti hodnotám z přelomu srpna a září, kdy letní vlna v USA vrcholila, před jejím vypuknutím ale země registrovala méně než 15.000 nákaz denně.

Státem s největším výskytem případů je už delší dobu Aljaška, kde vláda ke konci září vyhlásila krizový režim v nemocnicích kvůli náporu pacientů s covidem-19. Vysoký počet nákaz na 100.000 obyvatel hlásí také Severní Dakota, Colorado, Nové Mexiko a Minnesota. Státy na jihovýchodě USA jako Florida, Louisiana nebo Alabama, které v létě hlásily rekordní statistiky o vývoji epidemie, naopak v těchto dnech zažívají relativně klidné období.

Americká bilance hospitalizací se dostala pod 50.000 a podle NYT dál klesá, tento pokles ale znatelně zpomalil. Celkový počet úmrtí připisovaných covidu-19 minulý týden překonal 750.000 a aktuálně stoupá v průměru asi o 1200 zemřelých denně. To opět představuje výrazné zlepšení oproti stavu z konce léta, před nástupem aktuální vlny epidemie však byly přírůstky oproti těm současným méně než čtvrtinové.

List NYT tento týden v samostatné analýze upozorňuje na skutečnost, že neustále roste rozdíl v počtech úmrtí na covid-19 mezi "červenou" a "modrou Amerikou". Tím jsou myšleny oblasti, kde výrazně převládají voliči republikánů, respektive Demokratické strany. V říjnu údajně okresy, kde v loňských volbách přesvědčivě zvítězil tehdejší republikánský prezident Donald Trump, zaznamenaly 25 úmrtí po nákaze koronavirem na 100.000 obyvatel, zatímco v okresech s vysokou podporou pro demokrata Joea Bidena to byla méně než třetina. "Vysvětlení je jednoduché: Vakcíny jsou obdivuhodně účinné v prevenci těžkého covidu a skoro 40 procent dospělých republikánů zůstává neočkovaných, oproti přibližně deseti procentům mezi dospělými demokraty," píše NYT.

Celkově je v USA plně naočkovaných asi 70 procent dospělých a 59 procent celé populace, tedy se započtením dětí. Od minulého týdne zde mohou dostávat vakcínu také děti mladší 12 let poté, co úřady pro věkovou kategorii pět až 11 let schválily očkovací látku vyvinutou ve spolupráci Pfizeru s firmou BioNTech. Bílý dům ve středu oznámil, že podle "konzervativního" odhadu dostalo první dávku kolem 900.000 mladých dětí. Koordinátor protiepidemického týmu prezidentské kanceláře Jeff Zients to označil za dobrý začátek.

V USA se mezitím podávají také "posilovací" dávky vakcín, které podle oficiálních statistik dostalo necelých osm procent obyvatel.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy