Podle Bolsonara si zaslouží trpět lidé, kteří by volili exprezidenta Lulu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že lidé, kteří by napřesrok v prezidentských volbách volili levicového exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva, si "zaslouží trpět". Informovala o tom agentura EFE. Bolsonaro už de facto zahájil volební kampaň, ač Lula zatím kandidaturu nepotvrdil.

Eurozpravy.cz

V úterý ale agentuře Reuters sdělil svůj úmysl ucházet se o prezidentskou kandidaturu guvernér státu Sao Paulo Joao Doria, který patří k nejhlasitějším kritikům Bolsonarova lehkovážného přístupu k pandemii covidu-19.

"Národ, který by volil takového chlápka, si zaslouží trpět," prohlásil na adresu Luly před svými příznivci u prezidentského paláce Bolsonaro, který opět neměl roušku. Reagoval tak na dotazy stran verdiktu nejvyššího soudu, který minulý týden potvrdil zrušení rozsudků týkajících se exprezidenta Luly. Ten strávil rok a půl ve vězení kvůli korupci. Propuštěn byl v listopadu 2019 díky verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Lula obvinění vždy odmítal s tím, že jsou politicky motivovaná. Minulý týden nejvyšší soud v poměru hlasů osm ku třem rozhodl, že soud ve městě Curitiba, který Lulu ve dvou kauzách odsoudil a ve dvou dalších soudil, není pro tyto případy příslušný a že exprezidenta má soudit federální soud v metropoli Brasília. V jednom z případů navíc Lulu poslal do vězení soudce Sergio Moro, který se pak v lednu 2019 stal ministrem spravedlnosti Bolsonarovy vlády. Loni v dubnu ale Moro z vlády odešel poté, co Bolsonara veřejně obvinil, že dosazuje do vedení federální policie své lidi, aby ho informovali o kauzách týkajících se jeho rodiny a přátel.

Podle nynějších průzkumů by Lula napřesrok Bolsonara porazil ve druhém kole. Lula patřil k favoritům i před minulými prezidentskými volbami, jichž se ale kvůli soudním kauzám nemohl účastnit. I nyní má tento pětasedmdesátiletý politik, který za své vlády (2003-2010) sociálními programy pomohl z bídy milionům lidí, stále široké řady příznivců.

Lula minulý týden prohlásil, že by mohl kandidovat, pokud bude třeba "porazit fašistu Bolsonara". O víkendu v rozhovoru s katarskou televizí Al-Džazíra odmítl zájem o prezidentský úřad potvrdit s tím, že teď jsou důležitější věci než oznamování kandidatury, a to pandemie covidu-19. Lula také označil Bolsonarovo chování za pandemie za "genocidu". Kvůli covidu-19 zemřelo v Brazílii 378.000 lidí.

Bolsonaro tento týden zopakoval, že škoda způsobená covidovými restrikcemi je větší, protože hlady se také umírá. "Generace bez škol, lidé umírající na deprese a ekonomické bankroty," shrnul prezident, jehož postojem a odmítáním celonárodních opatření se už zabývá i parlamentní komise. Stížnosti na něj podala řada sdružení a do ostrého sporu se loni dostal s několika guvernéry, které kritizoval za jejich opatření proti šíření koronaviru. Jeden z nich, Joao Doria, který před minulými volbami patřil k Bolsonarovým příznivcům, se v říjnu utká o prezidentskou kandidaturu Brazilské sociálnědemokratické strany (PSDB).

Bolsonaro zatím neřekl, za jakou stranu půjde do voleb. Do úřadu byl zvolen za Liberálněsociální stranu (PSL), v roce 2019 se pokusil založil vlastní stranu Aliance pro Brazílii, nezískal ale dost podpisů pro její registraci. Tento týden přiznal, že hledá existující stranu, za kterou by kandidoval.

Témata: EZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama