Podporovatelé Assange vyzývají Merkelovou, aby požádala Bidena o jeho osvobození

Na 120 politiků, umělců a novinářů vyzvalo německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se při setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem tento týden ve Washingtonu zasadila o omilostnění zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

"Snažně vás prosíme, pomozte v případu Juliana Assange stavět mosty," stojí v dopise adresovaném Merkelové z 11. července. Podle agentury DPA, která má text k dispozici, dopis iniciovaný investigativním novinářem a spisovatelem Günterem Wallraffem podepsali poslanci Spolkového sněmu napříč politickým spektrem, bývalí ministři spolkové vlády jako Sigmar Gabriel nebo Oskar Lafontaine, rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková nebo vydavatelka ženského časopisu Emma Alice Schwarzerová.

Signatáři dopisu žádají Merkelovou, aby dala Bidenovi jasně najevo, "jak důležité je ve smyslu obrany svobody tisku nechat žalobu na zakladatele WikiLeaks padnout, aby se mohl na svobodě v kruhu své rodiny zdravotně zotavit". Osobnosti dále kancléřku žádají, aby pro Assange našla řešení, které bude humanitární a při němž si americký prezident zachová tvář.

"Bylo by to silné, trvalé humanitární gesto na konci vašeho funkčního období a pro prezidenta Joea Bidena konečně příležitost éru Donalda Trumpa nechat zcela minulosti i ve smyslu ochrany tisku a svobody vyjadřování," stojí v textu. S Merkelovou se má při její pravděpodobně poslední cestě do USA v úřadu setkat Biden ve čtvrtek.

Americká justice Assange viní ze zveřejňování tajných materiálů o amerických vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu a také obrovského množství ukradených diplomatických depeší. Tím údajně ohrozil život informátorů v mnoha zemích. Pro americké úřady je Assange špion a požadují jeho vydání do USA, kde mu hrozí trest vězení až na 175 let.

Assange nedávno oslavil 50. narozeniny v londýnské věznici Belmarsh, kde je ve vazbě. V Británii byl zadržen už v prosinci 2010 na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. Následující roky strávil Assange v budově ekvádorské ambasády v Londýně. V dubnu 2019 byl však z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce a odpykal si za to trest.

Švédsko předloni v listopadu vyšetřování Assange pro sexuální zločiny zastavilo kvůli promlčení. Assange však po dobu extradičního řízení zůstává v britském vězení.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Angela Merkelová Joe Biden

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy