Podrývání demokracie se stalo normou v celém světě, zoufá si historik

NÁZOR - Tvrzení kritiků Donald Trumpa, že současný prezident USA ohrožuje demokracii, jeho stoupenci odmítají jako přehnaná, připomíná vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připouští, že ve Spojených státech skutečně nikdo není posílán do vyhnanství či vězněn za kritiku šéfa Bílého domu, soudy, Kongres a média nadále fungují a nedochází k rušení voleb.

Konec demokracie, ilustrační foto

Slabá útěcha

S ohledem na historickou zkušenost, jak jiné země přišly o svobodu, považuje historik uvedené argumenty za slabou útěchu. Poukazuje, že málokdy lze najít jasný moment, kdy diktátor oznámil zrušení demokracie, jelikož pro autoritáře je spíše typické podrývat základy liberální demokracie, nezávislosti soudů, svobody tisku, práv menšin či apolitičnost veřejnou správu a zároveň - alespoň zpočátku - udržovat demokratickou fasádu.

Tento typ eroze demokracie se nyní stal normou po celém světě, varuje Boot. Odkazuje na poslední zprávu společnosti Freedom House, která tvrdí, že rok 2019 byl čtrnáctým v řadě, kdy došlo ke zhoršování politické situace, přičemž svoboda byla omezena ve 64 zemích, zatímco k jejímu rozšíření jen ve 37 státech.

K jedněm z nejhorších represí dochází v Číně, kde podle uvedené zprávy komunistická strana vede kampaň "kulturní likvidace" v provinci Sin-ťiang, upozorňuje publicista. Dodává, že represe jsou od komunistického režimu očekávatelné, ale je znepokojivé číst, že za posledních 25 let došlo k omezení svobody také v 41 zavedených demokraciích.

"Největším provinilcem je největší světová demokracie, Indie," pokračuje historik. Za smutný projev antiliberálního směřování země pod premiérem Naréndrou Módím a jeho hinduistickou nacionalistickou stranou Bháratíja džantá (BJP) označuje nedávné protimuslimské pogromy v Novém Dillí, při nichž zahynulo 46 lidí a které proběhly za tichého souhlasu vysokých policejních představitelů.

Indie si zatím podle Freedom House drží statut svobodné země a loni na jaře zde v pořádku proběhly volby, BJP se ale distancuje od základních závazků respektovat pluralismus a práva jednotlivce, bez kterých demokracie nemůže dlouhodobě přežít, konstatuje Boot.

Méně dramatická, ale i tak skličující je eroze americké demokracie, uvádí historik. Podotýká, že na stobodové hodnotící stupnici Freedom House si Spojené státy od roku 2009 pohoršily o 8 bodů a s 86 body nyní zaostávají za zeměmi jako Řecko, Slovensko, Itálie nebo Mauricius.

Někde stačí volby, jinde je třeba revoluce

Freedom House upozorňuje na některé poslední alarmující trendy v USA, především méně férové a rovné zacházení s uprchlíky a žadateli o azyl, Trumpem vyhlášený mimořádný stav, který měl umožnit využití prostředků ministerstva obrany na stavbu zdi na hranici s Mexikem, prezidentovy pokusy vynutit si osobní politickou laskavost od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského či Trumpův příkaz jeho současným i bývalým podřízeným, aby v této záležitosti odmítali svědčit v Kongresu a neposkytovali zákonodárcům žádné dokumenty, shrnuje Boot.

"To je pouze malá část Trumpových snah podrýt systém brzd a protivah, která zahrnuje stávající čistku představitelů považovaných za zrádce trumpismu, otevřené politické zasahování do řízení justice či hanebné žaloby na (deníky Washington) Post a New York Times pro urážku na cti, která má umlčet kritiky," píše publicista.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobný vývoj probíhá u jednoho z nejbližších amerických spojenců, v Izraeli, kde premiér Benjamin Natanjahu v nedávných volbách uhájil natolik silné postavení, že může sestavit vládu, obvinění z korupce navzdory, poukazuje Boot. Odkazuje na tvrzení Freedom House, že Netanjahu provádí stále dramatičtější kroky, aby si udržel loajalitu krajně pravicových skupin, rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu za cenu umrtvování mírového procesu s Palestinci, zakazuje činnost zahraničním aktivistům odmítajícím tato opatření a vydal diskriminační zákon, který vyhrazuje právo na identifikaci s izraelským státem židům.

Existuje reálné riziko, že země jako Indie, Spojené státy a Izrael se mohou nacházet na cestě, jakou se vydaly Maďarsko a Polsko, obává se historik. Poukazuje, že Maďarsko za premiérství Viktora Orbána ztratilo během poslední dekády v hodnocení Freedom House 20 bodů a stalo se první zemí EU, která je považována pouze za částečně svobodnou, zatímco polský výsledek se pod vládou strany Právo a spravedlnost od roku 2015 propadl o 9 bodů.

"Dobrou zprávou je to, že triumf demokracie není jakkoliv nevyhnutelný, tudíž jakkoliv nevyhnutelný není ani její zánik," píše publicista. Připomíná, že podle Freedom House docházelo v uplynulém roce ve všech světových regionech k masovým protestům, což znamená, že obecnou touhu po rovnosti, spravedlivosti a svobodě nelze potlačit.

Aby se zabránilo dalšímu úpadku demokracie, je důležité odstavit od moci nedemokratické vůdce, soudí Boot. Konstatuje, že v Číně by takový vývoj vyžadoval revoluci, v jiných zemích ale postačí vyšší volební účast. Ve spojených státech, které v uplynulých třech letech zažívaly ústup od demokratických ideálů, je možné obrodit demokracii porážkou Trumpa ve volbách, zdůrazňuje historik. Obává se však, že pokud Američané tuto příležitost nevyužijí, eroze demokracie v zemi se pouze urychlí.   

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

reklama