Pokus o převrat ve Venezuele ztroskotal

Ve Venezuele zatkli armádního důstojníka, který zřejmě chystal převrat proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura. Kapitán Dimas Murillo plánoval přepadnout velký sklad se zbraněmi a poté osvobodit politické vězně z armádní věznice Ramo Verde v Caracasu. Informoval o tom dnes opoziční deník El Nacional. Venezuelská vláda událost zatím nekomentovala.

Nicolas Maduro
doporučujeme

Venezuelská advokátka Tamara Sujúová dnes na twitteru uvedla, že z věznice Ramo Verde bylo přemístěno do jiného vězení několik armádních důstojníků. Podle venezuelské zpravodajky serveru Infobae bylo také zatčeno několik vojáků a kapitán Murillo, kteří se chystali ukrást zbraně z armádního skladu v Puerta Morocha (stát Miranda) asi 35 kilometrů od Caracasu. Poté chtěli osvobodit vojáky vězněné v Ramos Verde za "vlastizradu a podněcování k rebelii", aby se přidali na jejich stranu.

"Máme informaci, že kapitán chystal vzpouru ve státě Miranda. Podle zdroje z místa měl spojence na různých velitelstvích a posádkách, kteří čekali na jeho pokyny," citoval deník El Nacional novinářku Ángelu Lefeldovou.

Nejde o první pokus o převrat proti Madurovi, který stojí v čele země už sedm let a jehož vládu opozice i OSN viní z porušování lidských práv a pronásledování odpůrců. Kvůli represím a hluboké ekonomické krizi, za niž podle mnohých může také Madurův způsob vládnutí, uteklo ze země na pět milionů lidí.

Zatím poslední pokus o převzetí moci s pomocí armády se odehrál ve Venezuele loni 30. dubna, byl však jako všechny předchozí potlačen. Tehdy ho vedl šéf parlamentu a lídr opozice Juan Guaidó, který z kasáren na okraji Caracasu veřejně vyzval armádu k podpoře v konečné fázi svržení Madura. Guaidó se veřejně postavil do čela opozice loni v lednu, kdy se prohlásil prozatímním prezidentem poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidóa loni uznalo za prozatímní hlavu země, která má uspořádat svobodné prezidentské volby, na šest desítek států v čele s USA a včetně mnoha evropských (též ČR). Opoziční koalice má ve venezuelském parlamentu většinu už od ledna 2016, Maduro ale s pomocí soudu činnost parlamentu od té doby blokuje. U moci se Maduro drží díky podpoře Ruska nebo Číny a velení armády, i když řada důstojníků a vojáků už vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Pokud ale neutekli ze země, skončili ve vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihovýchod USA hlásí další rekordní počty úmrtí s covidem-19

14.07.2020 19:25 Americké státy Alabama, Florida a Severní Karolína dnes znovu ohlásily rekordní počty nových úmrtí…

Mnozí republikáni plánují vynechat nominační sjezd na Floridě

14.07.2020 19:01 Americká Republikánská strana hodlá i přes pokračující postup koronavirové infekce před podzimními…

V Bolívii má covid-19 třetina vlády a prezidentka

14.07.2020 18:17 K zemím, které jsou v Latinské Americe nejhůře postižené koronavirem, patří v přepočtu na obyvatele…

Trump odpustil Stoneovi kromě vězení i pokutu a státní dohled

14.07.2020 17:13 Americký prezident Donald Trump svým víkendovým rozhodnutím ušetřil svého přítele Rogera Stonea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy