Policie se stáhla ze čtvrti v Seattlu, řídí ji demonstranti

Policisté ze čtvrti Capitol Hill ve městě Seattle na severozápadě USA se po týdnech střetů s demonstranty stáhli z místní policejní stanice a nechali protestujícím volnou působnost. Lidé se této příležitosti chopili a ustavili v oblasti takzvanou autonomní zónu, která je experimentem pro život bez policie, napsal list The New York Times (NYT). Proti tomuto vývoji se však tvrdě ohrazuje prezident Donald Trump.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Dobrovolný pracovník bezpečnostní služby hlídá takzvanou autonomní zónu, která je experimentem pro život bez policie (11. června 2020, Seattle USA).
doporučujeme

"Tento prostor je nyní majetkem lidu ze Seattlu," píše se na obřím transparentu vyvěšeném na nyní prázdné policejní stanici. NYT popisuje nastalou situaci z poloviny jako pouliční festival a z poloviny jako komunu. Stovky lidí se scházejí, aby si vyslechli proslovy, hudební vystoupení či předčítání poezie. Bydlí na ulici ve stanech a společnými silami si zajišťují jídlo a lékařskou péči. Veřejně se promítají filmy o rasismu v Americe a děti si hrají na prázdných ulicích.

Zóna funguje s tichou podporou úřadů. Na místě byl ve středu šéf místních hasičů Harold Scoggins, který zprostředkovával rozhovor mezi protestujícími a vedením policie a ujišťoval se, že ve čtvrti panují náležité hygienické podmínky. "Nemám vůbec tušení, kam to směřuje," řekl Scoggins. "Pracujeme krok po kroku na tom, jak si vybudovat vztahy, budujeme důvěru na malých věcech, abychom si to dokázali vyjasnit společně," dodal.

Policie se stáhla ze čtvrti v Seattlu, řídí ji demonstranti (3:40) | zdroj: YouTube


Desítkami amerických měst otřásají více než dva týdny protesty, jež země nezažila od 60. let minulého století. Demonstrace zažehlo video, na němž bělošský policista klečí téměř devět minut na krku zatýkaného černocha George Floyda, který opakovaně říká, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Demonstranti protestují proti policejní brutalitě vůči černochům a proti zakořeněnému rasismu v americké společnosti. Na mnoha místech se jejich požadavky vyvinuly v heslo "defund the police" (odeberte finance policii), jímž požadují snížení rozpočtu policejních sborů a přesměrování peněz na sociální programy. Protestující totiž tvrdí, že mezi občany a pořádkovými silami na některých místech panuje taková nedůvěra, že působení policie mnoho lidí spíše ohrožuje než chrání.

Mnozí činitelé po celé zemi slíbili rozsáhlé policejní reformy a objevují se i návrhy z konkrétních měst na rozpuštění policejních sborů. Ty by měly následně znovu vzniknout v zásadně odlišné podobě, zatím však není zcela jasné v jaké.

Donald Trump, který se sám nazval prezidentem zákona a pořádku, se však proti tomuto vývoji tvrdě vymezuje a považuje ho za požadavek radikálů usilujících o rozvrácení veřejného pořádek. "Domácí teroristé ovládli Seattle, řídí je samozřejmě radikálně-levicoví demokraté," napsal Trump na sociální síti twitter. "Převezměte hned kontrolu nad svým městem," vyzval v dalším příspěvku Trump starostku Seattlu. "Pokud to neuděláte, tak to udělám já. Tohle není hra. Tito hnusní anarchisti musí být okamžitě zastaveni," pokračoval prezident.

"Zajistěte nám všem bezpečnost. Běžte zpátky do svého bunkru," odpověděla na twitteru Trumpovi starostka Jenny Durkanová. Odvolávala se přitom na zprávu ze začátku měsíce, že Trumpa ukryla jeho ochranka kvůli protestům před Bílým domem asi na hodinu do krytu v Bílém domě. Trump později prohlásil, že byl v bunkru na inspekci.

Prezident po týdnech protestů proti policejní brutalitě a rasismu prohlásil, že jeho vláda bude více investovat do výcviku strážců zákona a také přijme opatření, která usnadní drobnému podnikání v menšinových komunitách přístup ke kapitálu. Spojené státy potřebují silnější policejní síly a pokroku v tomto směru nepomůže označování milionů Američanů za rasisty, uvedl Trump podle agentury Reuters při návštěvě kostela v Dallasu.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gangsteři zaútočili na protidrogovou léčebnu v Mexiku, 24 mrtvých

02.07.2020 07:41 Střelba v neregistrované protidrogové léčebně ve městě Irapuato v centrálním Mexiku si vyžádala 24…

Covid-19: USA mají nový rekord v počtu nakažených za den, krizi hlásí…

02.07.2020 07:28 Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy vzrostl ve středu o více než 48.000, což je…

Počet obětí koronaviru v Brazílii přesáhl 60 tisíc, Mexiko má víc mrtvých…

02.07.2020 07:21 Počet zemřelých s koronavirem SARS-CoV-2 v Brazílii překonal hranici 60.000. Za posledních 24 hodin…

Koronavirus expanduje: Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet…

01.07.2020 21:45 Aktualizováno Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy