Politico: Mezinárodní spolupráce v čase koronaviru selhala

Rada bezpečnosti OSN se kvůli pandemii nesešla, státy Evropské unie blokují přeshraniční dodávky zdravotnického materiálu a prakticky si nepomáhají a globální finanční instituce teprve nedávno začaly zmírňovat hospodářský dopad koronaviru.

OSN
doporučujeme

Prezident USA Donald Trump se stará jen o vnitrostátní ohrožení, globální dopad epidemie neřeší, upozornil dnes v komentáři server Politico.

Pokud koronavirová krize něco ukázala, pak je to fakt, že nedokázala inspirovat k mezinárodní jednotě a koordinovanosti. Hranice se naopak zavírají, státy se perou o zdroje, politici se vzájemně urážejí. Žádná země se neodhodlala převzít odpovědnost. "Nikdo se neujal globálního vedení, ale nevyhrajeme, pokud nebudeme spolupracovat," citoval server Jeremyho Konyndyka, krizového manažera v týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Právě Obama v době krize vyvolané virem ebola vyzýval k celosvětové reakci vedené Spojenými státy. Spolupráce tehdy přinesla výsledky.

Místo aby se sjednotily, státy se teď hádají, uvádí Politico. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v pátek obvinil Čínu, Rusko a Indii, že o viru šíří dezinformace. Žádní světoví politici se nesešli, aby dohodli globální strategii boje s novou nemocí. Jen členové skupiny hospodářsky nejsilnějších zemí G7 spolu hovořili při telekonferenci. Trump se o ní sotva zmínil. Nejpostiženější země, hlavně Čína, členy G7 navíc nejsou. Ke svolání summitu skupiny G20 vyzvala Saúdská Arábie, která jí nyní předsedá. Není ale jasné, zda a kdy se uskuteční.

Možná nejviditelnějším zastáncem spolupráce je teď Čína, kde epidemie začala, uvádí Politico. Peking rozesílá zdravotnický materiál a vysílá experty do řady zemí. Náhlou čínskou velkorysost podpořil prezident Si Ťin-pching, který spolu se státem kontrolovanými médii vydává čínský autoritářský model za nejlepší recept na boj s novým nepřítelem. Radu bezpečnosti OSN, které teď předsedá, Čína nicméně nesvolala.

Evropské státy hromadí zásoby zdravotnického materiálu, některé zakázaly jeho vývoz. Vedení EU ohlásilo omezení exportu tohoto zboží mimo unijní hranice. Podle odborníků tak mohou být poškozeny chudé mimoevropské státy, které ho mají nedostatek.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond nedávno ujistily, že jsou připraveny pomoci státům postiženým koronavirem. Takové sliby ale mohou narazit na politickou realitu, protože je otázkou, zda může pomoc směřovat do Venezuely nebo Íránu kvůli jejich nepřátelským vztahům s USA, které jsou globálním finančním hráčem.

"Kdo může zahájit mezinárodní spolupráci, když se nesmí cestovat a mnohé země jsou uzavřené?" řekl serveru nejmenovaný americký diplomat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké úřady ruší Trumpovo pravidlo nulové toleranci k migraci

27.01.2021 07:44 Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa,…

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 100 milionů lidí

26.01.2021 21:40 Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze…

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama