Politico: Mezinárodní spolupráce v čase koronaviru selhala

Rada bezpečnosti OSN se kvůli pandemii nesešla, státy Evropské unie blokují přeshraniční dodávky zdravotnického materiálu a prakticky si nepomáhají a globální finanční instituce teprve nedávno začaly zmírňovat hospodářský dopad koronaviru.

OSN

Prezident USA Donald Trump se stará jen o vnitrostátní ohrožení, globální dopad epidemie neřeší, upozornil dnes v komentáři server Politico.

Pokud koronavirová krize něco ukázala, pak je to fakt, že nedokázala inspirovat k mezinárodní jednotě a koordinovanosti. Hranice se naopak zavírají, státy se perou o zdroje, politici se vzájemně urážejí. Žádná země se neodhodlala převzít odpovědnost. "Nikdo se neujal globálního vedení, ale nevyhrajeme, pokud nebudeme spolupracovat," citoval server Jeremyho Konyndyka, krizového manažera v týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Právě Obama v době krize vyvolané virem ebola vyzýval k celosvětové reakci vedené Spojenými státy. Spolupráce tehdy přinesla výsledky.

Místo aby se sjednotily, státy se teď hádají, uvádí Politico. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v pátek obvinil Čínu, Rusko a Indii, že o viru šíří dezinformace. Žádní světoví politici se nesešli, aby dohodli globální strategii boje s novou nemocí. Jen členové skupiny hospodářsky nejsilnějších zemí G7 spolu hovořili při telekonferenci. Trump se o ní sotva zmínil. Nejpostiženější země, hlavně Čína, členy G7 navíc nejsou. Ke svolání summitu skupiny G20 vyzvala Saúdská Arábie, která jí nyní předsedá. Není ale jasné, zda a kdy se uskuteční.

Možná nejviditelnějším zastáncem spolupráce je teď Čína, kde epidemie začala, uvádí Politico. Peking rozesílá zdravotnický materiál a vysílá experty do řady zemí. Náhlou čínskou velkorysost podpořil prezident Si Ťin-pching, který spolu se státem kontrolovanými médii vydává čínský autoritářský model za nejlepší recept na boj s novým nepřítelem. Radu bezpečnosti OSN, které teď předsedá, Čína nicméně nesvolala.

Evropské státy hromadí zásoby zdravotnického materiálu, některé zakázaly jeho vývoz. Vedení EU ohlásilo omezení exportu tohoto zboží mimo unijní hranice. Podle odborníků tak mohou být poškozeny chudé mimoevropské státy, které ho mají nedostatek.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond nedávno ujistily, že jsou připraveny pomoci státům postiženým koronavirem. Takové sliby ale mohou narazit na politickou realitu, protože je otázkou, zda může pomoc směřovat do Venezuely nebo Íránu kvůli jejich nepřátelským vztahům s USA, které jsou globálním finančním hráčem.

"Kdo může zahájit mezinárodní spolupráci, když se nesmí cestovat a mnohé země jsou uzavřené?" řekl serveru nejmenovaný americký diplomat.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama