Politico: Mezinárodní spolupráce v čase koronaviru selhala

Rada bezpečnosti OSN se kvůli pandemii nesešla, státy Evropské unie blokují přeshraniční dodávky zdravotnického materiálu a prakticky si nepomáhají a globální finanční instituce teprve nedávno začaly zmírňovat hospodářský dopad koronaviru.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

OSN
doporučujeme

Prezident USA Donald Trump se stará jen o vnitrostátní ohrožení, globální dopad epidemie neřeší, upozornil dnes v komentáři server Politico.

Pokud koronavirová krize něco ukázala, pak je to fakt, že nedokázala inspirovat k mezinárodní jednotě a koordinovanosti. Hranice se naopak zavírají, státy se perou o zdroje, politici se vzájemně urážejí. Žádná země se neodhodlala převzít odpovědnost. "Nikdo se neujal globálního vedení, ale nevyhrajeme, pokud nebudeme spolupracovat," citoval server Jeremyho Konyndyka, krizového manažera v týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Právě Obama v době krize vyvolané virem ebola vyzýval k celosvětové reakci vedené Spojenými státy. Spolupráce tehdy přinesla výsledky.

Místo aby se sjednotily, státy se teď hádají, uvádí Politico. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v pátek obvinil Čínu, Rusko a Indii, že o viru šíří dezinformace. Žádní světoví politici se nesešli, aby dohodli globální strategii boje s novou nemocí. Jen členové skupiny hospodářsky nejsilnějších zemí G7 spolu hovořili při telekonferenci. Trump se o ní sotva zmínil. Nejpostiženější země, hlavně Čína, členy G7 navíc nejsou. Ke svolání summitu skupiny G20 vyzvala Saúdská Arábie, která jí nyní předsedá. Není ale jasné, zda a kdy se uskuteční.

Možná nejviditelnějším zastáncem spolupráce je teď Čína, kde epidemie začala, uvádí Politico. Peking rozesílá zdravotnický materiál a vysílá experty do řady zemí. Náhlou čínskou velkorysost podpořil prezident Si Ťin-pching, který spolu se státem kontrolovanými médii vydává čínský autoritářský model za nejlepší recept na boj s novým nepřítelem. Radu bezpečnosti OSN, které teď předsedá, Čína nicméně nesvolala.

Evropské státy hromadí zásoby zdravotnického materiálu, některé zakázaly jeho vývoz. Vedení EU ohlásilo omezení exportu tohoto zboží mimo unijní hranice. Podle odborníků tak mohou být poškozeny chudé mimoevropské státy, které ho mají nedostatek.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond nedávno ujistily, že jsou připraveny pomoci státům postiženým koronavirem. Takové sliby ale mohou narazit na politickou realitu, protože je otázkou, zda může pomoc směřovat do Venezuely nebo Íránu kvůli jejich nepřátelským vztahům s USA, které jsou globálním finančním hráčem.

"Kdo může zahájit mezinárodní spolupráci, když se nesmí cestovat a mnohé země jsou uzavřené?" řekl serveru nejmenovaný americký diplomat.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Kanada hlásí třetinový nárůst počtu obětí nákazy koronavirem

31.03.2020 19:36 Počet lidí nakažených v Kanadě koronavirem se zvýšil z 6671 na 7708, oznámila dnes ministryně…

Epidemie koronaviru v USA oživila návrhy na hlasování poštou

31.03.2020 17:19 Epidemie koronaviru může v listopadu změnit podobu prezidentských voleb v USA, píší dnes americká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama