Polovina Brazilců nesvaluje vinu za stav pandemie na Bolsonara

Téměř polovina Brazilců se domnívá, že jejich prezident Jair Bolsonaro nenese žádnou zodpovědnost za stav pandemie covidu-19 v zemi. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu společnosti Datafolha. Brazílie je přitom s více než 100.000 zemřelými po nákaze koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA a Bolsonarův postoj k rozmachu viru kritizovala řada zdravotnických expertů.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Podle šetření 47 procent Brazilců Bolsonara neviní ze stavu pandemie, zatímco 11 procent ano. Bolsonaro přitom covid-19 opakovaně nazýval "chřipečkou", k jeho léčbě prosazoval užívání antimalarika s neprověřeným účinkem a odvolával ministry zdravotnictví, kteří s ním nesouhlasili. Vyzýval také Brazilce, aby porušovali společenské restrikce, které vyhlašovalo vedení jednotlivých brazilských států, a projevoval lhostejnost vůči počtu lidí, kteří v souvislosti s nákazou zemřeli, píše Reuters. Sám už také nemoc prodělal.

Podle stejného průzkumu si Bolsonaro nyní užívá největší veřejné podpory veřejnosti od loňského ledna, kdy usedl do prezidentského křesla. Jeho působení v úřadu hodnotí 37 procent Brazilců jako skvělé či dobré, zatímco v červnu to bylo 32 procent.

Společnost Datafolha poznamenává, že růst popularity by mohl být spojen s vyplácením mimořádných dávek, které vláda zavedla v reakci na pandemii pro nízkopříjmové pracovníky a pro ty, kteří se pohybují v šedé ekonomice. Příspěvky by měly přestat chodit v září, vláda však uvažuje, že jejich vyplácení ještě prodlouží.

Brazílie s 210 miliony obyvatel k dnešnímu dni zaregistrovala 3,275.520 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2, s nákazou tam zemřelo již 106.523 osob. Odborníci ale dlouhodobě varují, že skutečné počty infikovaných i zemřelých mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží…

19.09.2020 18:41 Aktualizováno Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu.…

Republikáni mají povinnost Ginsburgovou ihned nahradit, tvrdí Trump.…

19.09.2020 17:14 Republikáni mají povinnost neodkladně nahradit soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou…

V Portlandu se po pauze opět protestovalo, policie zatkla 11 lidí

19.09.2020 16:33 V ulicích města Portland na západě Spojených států po více než týdenní pauze opět propukly protesty…

Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz prezidentských…

19.09.2020 15:42 Aktualizováno Za úžasnou ženu, která má za sebou úžasný život, označil americký prezident Donald Trump soudkyni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama