Pompeo a Lavrov jednali telefonicky o ropě, pandemii a odzbrojení

O spolupráci v úsilí o stabilizaci ropných trhů a o boji proti globální nákaze koronavirem dnes telefonicky hovořili americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho ruský partner Sergej Lavrov. Oznámil to Kreml. Podle ministerstva zahraničí USA jednali také o "strategickém bezpečnostním dialogu" a omezení jaderných arzenálů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Podle prohlášení ruské diplomacie následoval dnešní rozhovor obou ministrů po pěti telefonátech Donalda Trumpa a Vladimira Putina v posledním týdnu. I prezidenti USA a Ruska hovořili o koordinaci boje s koronavirem a o propadu cen ropy, za kterým stojí prudký pokles poptávky v důsledku opatření proti pandemii.

Při výměně názorů na kontrolu zbrojení dnes Pompeo Lavrova upozornil, že jakákoli budoucí dohoda o odzbrojení musí respektovat názor Washingtonu, že jejím účastníkem má být také Čína.

Trump už loni tímto požadavkem podmínil další kroky při omezení stavu strategických jaderných arzenálů. Kreml zapojení Číny neodmítá, pokud s takovým krokem bude souhlasit Peking. Čína má ve výzbroji asi 300 jaderných zbraní, což je mnohem méně než USA nebo Rusko. S tímto odůvodněním se do odzbrojovacích jednání zapojit nehodlá.

Americko-ruská smlouva START o omezení strategických zbraní podepsaná před deseti lety v Praze vyprší příští rok v únoru, ale její osud je kvůli americkému návrhu na zapojení Číny nejistý. Moskva dnes Washingtonu navrhla ústupek, když oznámila, že budoucí dohoda by mohla zahrnovat i ruské těžké strategické rakety Sarmat, které jsou ve vývoji, a rovněž nadzvukové střely Avangard, které jsou ve výzbroji ruských raketových vojsk od loňského prosince.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová novinářům sdělila, že Pompeo a Lavrov dnes hovořili i o bilaterálních otázkách "včetně věznění amerických občanů". O jménech ani počtu Američanů zadržovaných v Rusku se nezmínila.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.05.2020 10:02 "Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném…

Nejrušnější letiště světa je na Aljašce. Alespoň během pandemie covidu-19

31.05.2020 09:30 V současné době celosvětové pandemie zejí mezinárodní letiště až na pár výjimek prázdnotou. Z…

Při protestech v USA zatčeno přes 1400 lidí, desítky zraněných

31.05.2020 07:47 Přes 1400 lidí bylo od čtvrtka zadrženo a desítky dalších utrpěly zranění při pokračujících…

V USA přibylo 960 úmrtí s koronavirem, v sobotu to bylo 1225

31.05.2020 07:43 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 960 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy