Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Pompeo, který se bude možná ucházet o prezidentskou nominaci, se k Afghánistánu vyjádřil ve středečním tweetu.

Pompeo si podle některých republikánů uvědomuje, že jeho zapojení do vyjednání dohody s Tálibánem, může ovlivnit jeho osud ve volbách.

John Bolton, který určitý čas působil jako bezpečnostní poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, minulou administrativu za postup v Afghánistánu kritizoval. Podle něj se nemůže vyzout z chaosu při současném stahování.

Pompeo se nyní angažuje mezi významnými dárci pro kongresové volby, má dobré postavení mezi Trumpovými stoupenci, ale dění v Afghánistánu může uškodit i jemu, napsal server Politico. Osobně se loni sešel s vedením Tálibánu při podpisu dohody o stažení Američanů a existují z toho fotografie.

Trumpovu administrativu se snaží Pompeo od nynější situace v Afghánistánu distancovat. Řekl, že Bidenova vláda nedokázala Tálibán přinutit dohodu splnit. "Administrativa nahodile stáhla vojáky, kteří za sebou nechávají civilisty, vybavení a další," řekl Pompeo v rozhovoru s Fox News. Dohoda předpokládala stažení Američanů do 14 měsíců, záruku od Tálibánu, že přeruší kontakty s teroristy a nebude ohrožovat USA ani jejich spojence. Umožnila propustit 5000 vězňů a přezkoumání sankcí proti Tálibánu. Rozhovorů se neúčastnila afghánská vláda, což poškodilo její důvěryhodnost a legitimitu.

V minulosti Pompeo přiznával, že je dohoda problematická, ale hájil se tím, že musel splnit Trumpův příkaz zajistit rychlé stažení vojáků z Afghánistánu. Část republikánů nyní Pompea za dohodu kritizuje. "Náš ministr zahraničí podepsal s Tálibánem kapitulaci. Tálibán nás neporazil, porazili jsme sami sebe," řekl další bývalý bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Někdejší americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, považovaná za další možnou uchazečku o prezidentskou kandidaturu, označila rozhovory s Tálibánem za "vyjednávání s ďáblem". "Někdy musíte jednat i s ďáblem, ale vyjednáváte s ním z pozice síly, ne slabosti. Vůči Tálibánu teď prostě nemáme žádné páky," prohlásila.

Ari Fleischer, který působil v administrativě George Bushe ml., jež o invazi do Afghánistánu rozhodla, řekl, že nepovažuje za problém to, že se s Tálibánem jednalo, ale že se vyhovělo jeho požadavku propustit 5000 vězňů dřív, než mírové rozhovory začaly.

Pompeo se podle jeho spojenců nebojí, že na něj dopadnou důsledky dohody s Tálibánem. Bude se držet verze, že se Biden nedržel dohody a využije situaci k útokům na Boltona. "John Bolton by byl nejraději, kdyby 50.000 Američanů v Afghánistánu bojovalo dalších 20 let. Prezident (Trump) a ministr zahraničí (Pompeo) měli plán spořádaného stažení, při zachování dohledu nad Tálibánem a záchraně amerických životů," sdělil nejmenovaný Pompeův spojenec.

"Měli jsme skutečné americké vedení a lituji, že ho teď nemáme," napsal Pompeo ve svém středečním tweetu komentujícím loňskou dohodu.

Podle průzkumu provedeného pro Politico považuje za dobře zvládnuté stažení z Afghánistánu jen 25 procent Američanů a podpora stažení klesla o 20 procent. Občané New Hampshiru, významného pro primární volby, odpovídali na otázku, kdo zavinil, že Tálibán znovu ovládl Afghánistán. Pompeovo jméno v odpovědích padlo zřídka, dotázaní vinu připsali hlavně afghánské vládě, Bidenovi a Trumpovi.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Joe Biden Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy