Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Mike Pompeo.

Pompeo, který se bude možná ucházet o prezidentskou nominaci, se k Afghánistánu vyjádřil ve středečním tweetu.

Pompeo si podle některých republikánů uvědomuje, že jeho zapojení do vyjednání dohody s Tálibánem, může ovlivnit jeho osud ve volbách.

John Bolton, který určitý čas působil jako bezpečnostní poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, minulou administrativu za postup v Afghánistánu kritizoval. Podle něj se nemůže vyzout z chaosu při současném stahování.

Pompeo se nyní angažuje mezi významnými dárci pro kongresové volby, má dobré postavení mezi Trumpovými stoupenci, ale dění v Afghánistánu může uškodit i jemu, napsal server Politico. Osobně se loni sešel s vedením Tálibánu při podpisu dohody o stažení Američanů a existují z toho fotografie.

Trumpovu administrativu se snaží Pompeo od nynější situace v Afghánistánu distancovat. Řekl, že Bidenova vláda nedokázala Tálibán přinutit dohodu splnit. "Administrativa nahodile stáhla vojáky, kteří za sebou nechávají civilisty, vybavení a další," řekl Pompeo v rozhovoru s Fox News. Dohoda předpokládala stažení Američanů do 14 měsíců, záruku od Tálibánu, že přeruší kontakty s teroristy a nebude ohrožovat USA ani jejich spojence. Umožnila propustit 5000 vězňů a přezkoumání sankcí proti Tálibánu. Rozhovorů se neúčastnila afghánská vláda, což poškodilo její důvěryhodnost a legitimitu.

V minulosti Pompeo přiznával, že je dohoda problematická, ale hájil se tím, že musel splnit Trumpův příkaz zajistit rychlé stažení vojáků z Afghánistánu. Část republikánů nyní Pompea za dohodu kritizuje. "Náš ministr zahraničí podepsal s Tálibánem kapitulaci. Tálibán nás neporazil, porazili jsme sami sebe," řekl další bývalý bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Někdejší americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, považovaná za další možnou uchazečku o prezidentskou kandidaturu, označila rozhovory s Tálibánem za "vyjednávání s ďáblem". "Někdy musíte jednat i s ďáblem, ale vyjednáváte s ním z pozice síly, ne slabosti. Vůči Tálibánu teď prostě nemáme žádné páky," prohlásila.

Ari Fleischer, který působil v administrativě George Bushe ml., jež o invazi do Afghánistánu rozhodla, řekl, že nepovažuje za problém to, že se s Tálibánem jednalo, ale že se vyhovělo jeho požadavku propustit 5000 vězňů dřív, než mírové rozhovory začaly.

Pompeo se podle jeho spojenců nebojí, že na něj dopadnou důsledky dohody s Tálibánem. Bude se držet verze, že se Biden nedržel dohody a využije situaci k útokům na Boltona. "John Bolton by byl nejraději, kdyby 50.000 Američanů v Afghánistánu bojovalo dalších 20 let. Prezident (Trump) a ministr zahraničí (Pompeo) měli plán spořádaného stažení, při zachování dohledu nad Tálibánem a záchraně amerických životů," sdělil nejmenovaný Pompeův spojenec.

"Měli jsme skutečné americké vedení a lituji, že ho teď nemáme," napsal Pompeo ve svém středečním tweetu komentujícím loňskou dohodu.

Podle průzkumu provedeného pro Politico považuje za dobře zvládnuté stažení z Afghánistánu jen 25 procent Američanů a podpora stažení klesla o 20 procent. Občané New Hampshiru, významného pro primární volby, odpovídali na otázku, kdo zavinil, že Tálibán znovu ovládl Afghánistán. Pompeovo jméno v odpovědích padlo zřídka, dotázaní vinu připsali hlavně afghánské vládě, Bidenovi a Trumpovi.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama