Pompeo chce jednat s EU, jde mu o postoj k Číně

Spojené státy a Evropská unie potřebují zaujmout společné stanovisko vůči Číně, aby mohly čelit jejímu vlivu. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dodal, že přijal pozvánku šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella k formálním rozhovorům o Číně. V dalších několika týdnech by se tak měl vypravit do Evropy na první kolo jednání.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mike Pompeo
doporučujeme

"Nastalo transatlantické probuzení ohledně skutečného rozsahu toho, co se děje," řekl Pompeo, který označil Peking za hrozbu a poznamenal, že Čína rozvíjí svou ekonomiku na základě ukradeného evropského duševního vlastnictví.

USA a EU by podle Pompea měly sdílet informace svých zpravodajských služeb s cílem zachovat demokracii a svobodu, "kterou se čínská komunistická strana snaží podkopat". O dalších podrobnostech případné dohody nic neřekl, poznamenal jen, že by rozhovory měly být "katalyzátorem dalších kroků".

S nápadem na zahájení dialogu o společném postoji vůči Číně přišel Borrell v polovině června. Brusel však podle něj nechce proti Pekingu zaujímat podobně tvrdý postoj jako USA, jelikož Čínu vnímá mimo jiné jako partnera při boji proti klimatickým změnám. Pompeo přitom Evropu v posledních dnech opakovaně vyzýval, aby přitvrdila svůj tón vůči Pekingu a jasně si zvolila mezi "svobodou a tyranií".

Již tak napjaté vztahy USA a Číny kvůli několikaleté obchodní válce se letos ocitly na bodu mrazu poté, co americký prezident Donald Trump začal na Peking svalovat vinu za pandemii covidu-19, která velice silně zasáhla Spojené státy i tamní ekonomiku. USA i Evropská unie také nedávno ostře odsoudily snahy Pekingu o prosazení nového bezpečnostního zákona v čínské poloautonomní provincii Hongkong.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kniha Trumpovy neteře může vyjít. Odvolací soud zrušil dočasný zákaz

02.07.2020 08:49 Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal…

Gangsteři zaútočili na protidrogovou léčebnu v Mexiku, 24 mrtvých

02.07.2020 07:41 Střelba v neregistrované protidrogové léčebně ve městě Irapuato v centrálním Mexiku si vyžádala 24…

Covid-19: USA mají nový rekord v počtu nakažených za den, krizi hlásí…

02.07.2020 07:28 Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy vzrostl ve středu o více než 48.000, což je…

Počet obětí koronaviru v Brazílii přesáhl 60 tisíc, Mexiko má víc mrtvých…

02.07.2020 07:21 Počet zemřelých s koronavirem SARS-CoV-2 v Brazílii překonal hranici 60.000. Za posledních 24 hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy