Pompeo jednal s čínským diplomatem, vztahy mezi zeměmi jsou vyhrocené

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se na Havajských ostrovech v noci na dnešek setkal s šéfem čínské ústřední komise pro zahraniční záležitosti při ústředním výboru komunistické strany Jangem Ťie-čch’em. Vztahy mezi oběma velmocemi a strategickými soupeři jsou přitom v poslední době vyhrocené.

Mike Pompeo
doporučujeme

Podle agentury Reuters šlo o první známý kontakt Pompea a Janga od 15. dubna a první osobní setkání od loňského roku. Shodli se na tom, že by se měli dál setkávat a komunikovat spolu.

Vztahy obou největších světových ekonomik jsou pošramocené kvůli koronavirové krizi, v níž se Peking podle Washingtonu chová netransparentně, a také kvůli postupu ústřední čínské vlády vůči Hongkongu.

Jang Pompeovi řekl, že Washington musí respektovat postoje Pekingu ke klíčovým otázkám, zastavit vměšování do záležitostí, které se týkají například Hongkongu, Tchaj-wanu nebo Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, a pracovat na zlepšení vztahů, uvedlo v dnešním prohlášení čínské ministerstvo zahraničí. Jang poznamenal, že spolupráce mezi oběma zeměmi "je jedinou správnou volbou".

Pompeo zdůraznil "potřebu plně recipročních dohod mezi oběma zeměmi ohledně obchodní, bezpečnostní a diplomatické spolupráce", uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Pompeo také podle ní "zdůraznil potřebu plné transparentnosti sdílení informací v boji s nynější pandemií covidu-19 a s cílem zabránit budoucím epidemiím".

Peking setkání označil za konstruktivní a uvedl, že obě strany se dohodly na pokračování vzájemného setkávání. Podle zdroje z amerického ministerstva zahraničí setkání představitelů obou velmocí v Honolulu trvalo téměř sedm hodin.

V době kolem konání středeční schůzky americký prezident Donald Trump podepsal zákon vyzývající k sankcím vůči osobám odpovědným za utiskování muslimských Ujgurů v Sin-ťiangu. Ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 včetně Pompea mezitím vyzvali Čínu, aby neprosazovala nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, který podle kritiků může omezit hongkongskou autonomii a demokratické svobody.

Washington se s Pekingem rozhádal mimo jiné i kvůli pandemii covidu-19, kterou Trump označuje za "čínský virus".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 18:24 Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně…

07.07.2020 15:37 Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy