Pompeo řekl, že Al-Káida má novou základnu v Íránu. Ten to odmítl

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes bez jasných důkazů uvedl, že teroristická síť Al-Káida si zřídila novou hlavní základnu v Íránu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vzápětí tvrzení označil za nepravdivé a obvinil Pompea z válečného štváčství. Informovala o tom agentura Reuters.

Mike Pompeo v Praze
doporučujeme

Americký list The New York Times (NYT) v listopadu napsal, že Izraelští agenti při tajné operaci v Íránu v srpnu zabili druhého nejvýše postaveného muže teroristické sítě Al-Káida Abdalláha Ahmeda Abdalláha. Egypťan, který vystupoval pod jménem Abú Muhammad Masrí, je považován za jednoho ze strůjců vražedných atentátů na americká velvyslanectví v Nairobi a Dáresalámu v roce 1998 a hovořilo se o něm také jako o možném nástupci současného vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího. Írán to tehdy odmítl s tím, že na svém území žádné teroristy z Al-Káidy nemá.

Pompeo na dnešní tiskové konferenci ve Washingtonu, osm dní před koncem mandátu prezidenta Donalda Trumpa, řekl, že Masrí zemřel loni 7. srpna. Zdůraznil přitom, že to poprvé oznamuje veřejně. Následně ministr zahraničí poznamenal, že Masrího působení v Íránu nebylo překvapivé. "Masrího přítomnost v Íránu souvisí s tím, proč tu dnes jsme... Al-Káida má novou domovskou základnu: je to Íránská islámská republika," řekl Pompeo.

Jeho íránský protějšek Zaríf tvrzení o vazbách Íránu na Al-Káida označil na twitteru za smyšlené. Pompea obvinil válečného štváčství a lži.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama